Taşıt Kredisi

Araba almak için birçok farklı yöntem vardır. Ulaşım açısından kritik öneme sahip olan taşıt sahibi olmak için alınacak araca göre verilen banka kredileri mevcuttur. Belirli bir birikimiz olması durumunda bankaya giderek bunun üzerinde bir kredi çekerek aracınıza sahip olabiliyorsunuz.

Tabi bankalar bunu belirli bir kar karşılığında bu krediyi sizlere sunuyor. Her banka bunu farklı oranlarda sunuyor. Bunların arasından hangisinin size uygun olduğunu faiz oranı, maliyet oranı veya ödeme planı olarak karar verdikten sonra almaya karar vermekse size kalıyor.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi, ikinci el taşıtlar veya sıfır araçlar için bankalar tarafından veriliyor. Aracın yaşına göre bu krediler farklı vade sayıları ile birlikte veriliyor. Taşıt kredisi vade sayısı maksimum 48 ay olarak veriliyor. Ancak aracın yaşı büyüdükçe bu sınır daha az miktara düşebiliyor. Genelde kredi vade oranları 24 ile 48 ay olarak bankalar tarafından sunuluyor.

Bir bankadan kredi alabilmek için öncelikle aracınızı belirlemeniz gerekiyor. Aracın ruhsatı ile online başvuru yapmalı ve bankanın buna onay vermesini beklemeniz gerekir. Bunu yaptıktan banka ön inceleme sonrasında uygun görmesi durumunda krediyi sunmak için sizi en yakın şubesine davet edecek ve resmi işlemlerin yapılmasına başlanacak.

Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi almak için bankalara başvuru yapmak gerekiyor. Ülkemizde ki tüm bankalar müşterilerine talep etmeleri halinde taşıt kredisi veriyor. Ancak hepsinin farklı yöntemleri bulunuyor. Genelde kullanılan yöntem online olarak başvuru yapmak oluyor.

Bunun ardından banka gerekli incelemeleri yaparak sizin ve alacağız arabanın krediye uygun olup olmadığına karar vermektedir. Bunlar yapıldıktan sonra resmi işlemleri yapmak için sizden bazı belgeler ile en yakın banka şubesine gelmeniz talep edilir. Bunun için gelir belgesi, aracın ruhsatı, ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı ile bunu yapmanız istenir.

Taşıt Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Taşıt kredisi alırken ve başvuru yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Öncelikle bu krediye bireysel veya kurumsal olarak başvuru yapabileceğinizi unutmamanız gerekiyor. Sıfır araç kredisi veya 2. El araç kredisi için başvuru yapabilirsiniz.

Tabi tüm bu başvurular farklı detaylara sahiptir. Sıfır araç için başvuru yapılırken proforma faturası gerekirken, ikinci el araç için noterden alınan satış sözleşmesi oluyor. Bunun yanında araç ruhsatı da gerekiyor.

Başvuru yapacak kişi bireyselse ondan ikametgah belgesi, kimlik belgesi, son bir ay içinde ki fatura, gelir belgesi isteniyor. Kurumsal bir şekilde başvuru yapılacaksa sicil gazetesi, bilanço kayıtları, vergi levhası istenen belgeler arasındadır. Bunlar sağlanmadan başvuru yapmanız ve size kredi verilmesi söz konusu değildir.

Ne Kadar Taşıt Kredisi Alınabilir?

Taşıt kredisi için belirlenen kurallar BDDK tarafından sağlanıyor. 2022 yılından itibaren kredi almak isteyenler için fatura değeri 400 bin TL ve altında olan araçlar için 48 ay vade imkanı sunulurken diğerleri içinse bu rakamlar değişiklik gösteriyor.

  • 400 bin TL ve altı için 48 ay vade,
  • 001 TL ve 800 bin TL arasında 36 ay vade,
  • 001 TL ve 1.2 milyon TL arasında 24 ay vade,
  • 200.001 TL ve 2 milyon TL arasında 12 ay vade,
  • 2 milyon TL ve üzeri 0 ay vade imkanı ile veriliyor.

Taşıt kredisi miktarları ve vade imkanları güncel olarak bu şekilde sunuluyor. Ancak artan araç fiyatları sebebiyle bu rakamların gelecek yıldan itibaren yükseltilmesi gerektiği tahmin ediliyor.

Taşıt Kredisi Türleri Nelerdir?

Motorlu bir araç almak isteyenlerin aklında olarak taşıt kredisi geliyor. Bu kredinin ne kadar olduğu ve nasıl sunulduğu merak ediliyor. Taşıt kredileri farklı şekillerde sunuluyor. Bunlar içerisinde istediğinize başvurmaksa sizlere kalıyor.

  • Ticari araç kredisi,
  • Motosiklet kredisi
  • Tekne kredisi
  • Sıfır Kilometre Taşıt kredisi
  • İkinci El Taşıt Kredisi

Bunlar arasından istediğinizi almadan önce bu kredileri sunan bankalara giderek nasıl başvuru yapacağınız, krediyi nasıl sunacaklarını ve krediyle ilgili faiz oranlarını öğrenmeniz gerekiyor. Tüm bunların ardından aylık ödeme miktarının ne olduğunu ve sizin için yüksek bir maliyet olup olmadığına da karar vermeniz gerekiyor.

Taşıt Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Taşıt kredisi almak istenen araca göre belirlenen fiyata göre hesaplanması yapılıyor. Temel olarak bu kredinin hesaplanması için üç önemli başlık gerekiyor. Almak istenen aracın tutarı, ödenmek istenen vade sayısı ve kredi için belirlenen faiz oranı en önemli kalemler olarak kabul ediliyor.

Toplamda ödenecek olan miktar burada ki değişikliklere göre farklı bir hale geliyor. Faiz oranı ve vade sayısı arttıkça toplamda ödenecek olan miktarda otomatik olarak artıyor. Bunların yanında ipotek masrafı da araç için alınacak kredinin artmasına neden oluyor.

Ferdi kaza sigortası, kasko sigortası, zorunlu trafik sigortası gibi olan kalemlerin hepsi maliyetin artmasına neden olan kalemlerdir. Tüm bunlar hesaba katılarak araç kredisi için hesaplama yapılırken maliyeti net çıkması sağlanmış oluyor.

Taşıt Kredisi Kaç Yaşa Kadar Veriliyor?

Taşıt kredisi deyince akla iki farklı seçenek geliyor. Bunlar sıfır araç ve ikinci el araç olarak karşımıza çıkıyor. Bunlar için BDDK tarafından alınan karara göre bir taşıt kredisi almak için başvuru yapılan aracın yaşının belirli bir sınırı geçmesine izin verilmiyor. Bu sınır başvurulan tarihten itibaren 8 yaşına kadar olan araçlar ile sınırlanıyor.

Tabi bazı bankalar bunu tamamen kabul etmiyor. Ancak bu tam olarak sınır olarak kabul edilen noktadır. Sizde bu noktaya dikkat ederek başvurunuzu kabul edebilirsiniz. Burada dikkatli olunması gereken nokta sınırı aşmamak olacaktır.

İkinci El Taşıt Kredisi Alınabilir mi?

Ülkemizde ki sıfır araç fiyatlarının artması insanların araç almak için ikinci el araçlara yönelmesine neden oluyor. Burada karşımıza şu soru çıkıyor. İkinci el araç kredisi alınabilir mi sorusu geliyor. Evet, ikinci el araçlar için kredi almak mümkün oluyor. Bunun için belirlenen bir yaş sınırı bulunuyor.

İkinci el araçlar için belirlenen yaş sınırı 8 yaştır. Ancak bazı bankalar 4, bazı bankalar 5 yaşın altında olan ikinci el araçlara kredi vermeyi tercih etmiyor. Tabi aracın buna uygun olması da gerekiyor. Bunun dışında olan araçlara kredi verilmedi biliniyor. Örneğin 2010 model bir araç ne kadar değeri yüksek olsa da bir banka tarafından kredilenmiyor. Bunun için belirlenen yasal sınır 8 yaş olarak belirlenmiş ve bunun üzerine çıkılmasına izin verilmiyor.

Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilirsiniz?

Taşıt kredisi almak isteyenlerin merak ettikleri sorulardan birisi de ne kadar taşıt kredisi çekileceğidir. Bu krediler aracın tamamı için sunuluyor. Ancak miktar arttıkça yukarıda belirtiğimiz gibi vade sayısı düşüyor. 2 milyon TL 2022 yılı itibariyle üst sınır olarak kabul ediliyor. En alt sınırsa 48 ay vadeyi kullanmak isteyenler için 400 bin TL ve altı olarak sunuluyor.

Bunun üzerine çıkıldığında sadece vade sayısı düşüyor. Tabi bankalar yüksek bedelli krediler için yüksek taşıt kredisi faiz oranı sunuyor. En uygun krediyi bulmak için tüm bankaların maliyet oranların bakmak önemli olacaktır. Bu sayede en uygun şekilde taşıt kredisi için başvuru yapmanız kolay olacaktır.