Taşıt Kredisi

Otomobil, tren, gemi, uçak gibi taşıma araçlarının ortak adına taşıt denmektedir. İnsanın hayatını kolaylaştıran ve vazgeçilmez bir parçası olan taşıtlar, ihtiyaçlara göre çeşitlilik göstermektedir. Binek araçlar da diyebileceğimiz arabalar, insan hayatı için çok önemli bir yere sahiptir ve bu ihtiyaçlara cevap vermek noktasında ön sıradadır.

Fakat insanlar ekonomik ve kültürel durumlarına göre ihtiyaçlarla ilgili önceliklerini değiştirebilmektedir. Türkiye'de yapılan araştırmalara göre Türk insanının öncelikli hayali bir ev sahibi olmaktır. 'Önce ev mi önce araba mı' şeklindeki soruyu da birçok insan kendine mutlaka sormuştur. Konut ve taşıt kredisindeki fark da bu araştırma sonuçlarını doğrulamaktadır. Ancak burada bu farkı belirleyen etkenlerden de bahsetmek gerekmektedir. Bu farka sebep olarak faiz oranları ve vade farkları gibi değişkenler gösterebilir. Ev kredisi, 1'in altında faiz oranları ve 120 ayı aşkın vadeler olarak mevcutken, taşıt kredisinde ise faiz oranları 1'in üstünde ve vade de maksimum 60 aydır.

Bu noktada kredi faizleri açısından otomotiv sektörünün aleyhine bir durum da söz konusudur ancak en önemli teknoloji ürünlerinin başında gelen otomobiller, ister özel yaşamda isterse iş hayatında şüphesiz talep listesinin en üstünde her zaman yerini alacaktır. Bu bağlamda otomotiv firmaları da piyasayı hareketlendirme ve beğenilere hitap etme noktasında çalışmalarını sürdürmektedir. Çeşitleri, modelleri, özellikleri ve aksesuarları takip edilmez bir şekilde çeşitlenen otomobiller, görünüşündeki ihtişam, kullanımındaki konfor duygusuyla, kısa zamanda ihtiyaçtan öte insanların hayallerini süsleyen bir unsur haline de gelmiştir.

Gelir düzeyi ne olursa olsun taşıt sahibi olmak gerçekleştirilemeyecek bir hayal de değildir. Taşıt kredisi veren bankaların yanı sıra otomotiv firmaları da çeşitli kampanyalar düzenlemektedir. Örneğin bir firma iki haftalık bir kampanyasında 18 bin TL krediye 18 ay vade ve yüzde 0 faizle araç satarken, başka bir şirket belirlediği bir ay içinde 40 bin TL kredi, 24 ay vade, yüzde 0.99 faiz oranı ile müşteri karşısına çıkmaktadır.

SIFIR VE İKİNCİ EL TAŞIT İÇİN KREDİ

Taşıt kredisi kullanmak, araç almak isteyenlerin ister sıfır arabalarda, ister ikinci el arabalarda değişkenlik gösterebilecek koşullarla sunulan bir finansman şeklidir. Bankaların bu finansman kampanyaları taşıtın durumuna göre de farklılık göstermektedir. Her taşıta farklı kredi yaklaşımları olduğu için de 'hangi araçlar için taşıt kredisi alınabilir? ya da hangi araç için ne kadar kredi alabilirim? sorularını akla getirmektedir. Taşıt kredisi alırken de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Taşıt kredisi faiz oranları bireysel de olsa kurumsal da olsa farklılık gösterecektir. Özellikle ikinci el otomobil ile sıfır otomobil kredi oran ve şartları farklı olduğundan dolayı kredi masraflarında da değişiklik olabilmektedir.

Öte yandan kredi kullanarak ikinci el taşıt satın almak isteyenlere bankalar, bazı şartlar sunmaktadır. Koşulların sağlanması halinde bankalar, ikinci el araç kredisi için satış sözleşmesi bedelinin yüzde 70 oranına kadar kredi kullandırmaktadır. Yeni bir taşıdı yüzde 100 kredi ile almak isteyenler için de bankalar, ek teminatlar talep etmektedir.