Konut Kredisi Ve Erken Ödeme Cezası

birevim faizsiz kredi

Konut kredisi, ev sahibi olmak için vatandaşların en çok tercih ettikleri kredi türleri arasında yer alıyor. Kredi hesaplama ve kredi başvurusu alan kredi türü olan Konut Kredisi’nde bürokratik aşamalar oldukça detaylıdır. Bu kredi sürecinde önemli detaylardan biri de konut kredisi erken ödeme cezasıdır.

Neden erken ödeme cezası ödenir?
Peki, konut kredilerinde erken ödeme gerçekleştirirken neden ceza öderiz? Ev ve ya konut kredileri 120 ve 160 gibi vadeli krediler olduğu için erken ödeme durumlarında bankalar çeşitli önlemler almaktadır. Kredi kullanılırken belirtilen ödeme planının dışına çıkılması durumunda, bankaların faiz gelirlerinde bir düşüş meydana gelir. Bu durumda bankalar, konut kredisini erken kapatmak isteyen vatandaşlara belirli oranlarda cezalar keserler.

Erken Ödeme Cezası Ne Kadardır?
Erken ödemelerde düzenlemeler çok net değildir. Bu konuda en son Mayıs 2014 yılında yayınlanan düzenlemelerde, vatandaşlara kullandıkları kredi borçlarının bir kısmını ya da tamamını erken ödeme kolaylığı ve bankalara da erken ödemelerde indirim zorunluğu getirilmiştir.

Lakin, kullandığınız kredi sabit faizli krediyse ve kullandığınız kredinin sözleşmesinde bu duruma dair herhangi bir ibare varsa, bankalar erken kredi ödeme durumunda sizden ceza ödemesi isteyebilir.

Bu düzenlemelerde kredinin erken ödemesi durumunda banka tarafından ceza olarak % 2’lik bir oran belirlenir.

Tüketici Kanunu’ndaki yer alan düzenlemede aşağıdaki gibi sıralanmıştır:

– Eğer kredi de kalan vade 36 aydan kısa ise erken kapatma cezası en fazla % 1,
– Eğer kalan vade 36 aydan fazla ise en fazla % 2 oranında erken ödeme cezası kesilir.
– Bunlar göz önüne bulundurulduğunda kredi başvurusu esnasında imzaladığınız kredi sözleşmesini dikkatle okumalısınız. Eğer aklınıza yatmayan noktalar varsa bu durumu banka ile görüşmenizde yarar var.

birevim

Leave a Comment

two × 3 =