Ağbal: ÖTV’den bütçeye 3 milyar TL

birevim faizsiz kredi

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Özel Tüketim Vergisindeki düzenleme hakkında açıklamalarda bulundu. ÖTV düzenlemesiyle araç fiyatlarında 2.360 – 26.550 TL arasında artışın gerçekleşeceğini ifade eden Ağbal, çıplak fiyatı 40 bin liranın altında olan araçlarda ÖTV nedeniyle bir fiyat artışının olmayacağını belirtti.

İŞTE YENİ ÖTV ORANLARI
ÖTV düzenlemesinden önce geniş değerlendirmelerde bulunduklarını kaydeden Maliye Bakanı Naci Ağbal, söyle devam etti: “Yapmış olduğumuz değerlendirme sonucunda Bakanlar Kurulu kararı yayınlandı. Genel oranları artırdık. Yeni sistemin temel özelliklerinden birisi azalan oranlı yeni bir vergileme sistemine geçmiş olmamız. Aracın fiyatı belirli aralıkların altında ise bu oranları aşağı çektik. 1,6 cc olan araçlarda oran yüzde 60, ancak aracın fiyatı 40 bin-70 bin arasındayla oran yüzde 50 oluyor. Düşük fiyatlı araçlar vergi oranını düşürmüş olduk. Bugün piyasada satılan 100 araçtan 96’sı 1600 cc’nin altındaki araçlardan oluşuyor. Yüzde 3-3,5’i 1600 cc – 2000 cc araçlar.”

ÖTV’DEN BÜTÇEYE 3 MİLYAR LİRA
ÖTV düzenlemesinin bütçeye 3 milyar liraya yakın gelir etkisi meydana getirebileceğini ileten Ağbal; “Bu çalışmanın amacı doğrudan doğruya bütçeye gelir elde etmek değil, sektörün içindeki yatırımcı, dağıtıcıların ifade ettiği sistemin bozucu yapısını değiştirmek, daha adaletli, piyasadaki araçların özelliklerini dikkate alan yeni bir vergilendirme sistemine geçilmesiydi. Gelir etkisi yan unsur olarak ortaya çıkmış oldu… Bu düzenlemenin 3 milyar TL’ye yakın gelir etkisi getirebileceğini düşünüyoruz” açıklamasında bulundu.

birevim

Leave a Comment

three × 1 =