Emekliler Konut Kredisi Kullanabiliyor Mu?

birevim faizsiz kredi

Emekli kredisi; emekli vatandaşların maaşlarıyla doğru orantılı olarak verilmektedir. Beş bin TL emekli maaşı bulunan bir vatandaş; aylık geri ödeme taksidi en çok 2500 TL olan bir emekli kredisini almaya hak kazanmaktadır. Bu kriterin bilhassa ihtiyaç kredilerinde geçerli olduğunu vurgulamalıyız.

Emeklilerin Konut Kredisi Alması

Emeklilerin konut kredisi kullanması için farklı değişkenler göz önüne alınmaktadır. Konut kredisi, satın alınacak konuta dair bankanın yapmış olduğu ekspertiz değeri sonucunda bu değerin en çok %80’ine denk gelecek şekilde kullandırtılmaktadır. Ancak, emekli maaşının tutarı düşünüldüğünde emekli vatandaşların konut kredisi almasının çok kolay olmadığını ifade etmeliyiz. 100 bin TL tutarında bir konut kredisinin on yıl vadeli olarak alınması söz konusu olsa bile bu kredinin aylık geri ödeme taksidinin 1400 TL civarında olmasından dolayı emekli maaşının minimum 2800 TL olması gerekmektedir. Türkiye şartları düşünüldüğünde her emekli vatandaşın konut kredisi almasının mümkün olmadığını söylemeliyiz.

Emeklilerin konut kredisi alması için bir çözüm yolunun daha olduğunu belirtmeliyiz. Konut kredisinde aynı evde ikamet eden aile bireylerinin gelirlerinin de toplam gelir hesaplamasına dahil edilmesi söz konusu olmaktadır. Bu sayede, konut kredisi geri ödemesinin yapılabilmesi için gerekli olan gelire ulaşılabilmektedir.

Emeklilerin Kredi Alması İçin Gerekli Olan Şartlar

Emeklilerin hangi kredi türünü aldıklarından bağımsız olarak birtakım özellikleri taşıyor olmaları gerekmektedir.

 1. Emekli aylık dökümü
 2. İkametgah belgesi
 3. Konut kredisi için satın alınacak konuta ait tapu fotokopisi
 4. Emekli olduğu halde çalışmaya devam edenler için kira geliri veya emekli çalışma belgesi

Konut kredisi kullanmak isteyen emekli vatandaşların öncelikli olarak yukarıdaki belgeleri eksiksiz olarak bankaya sunması gerekmektedir. Ardından, standart konut kredilerinde olduğu gibi banka tarafından evin ekspertiz değeri belirlenecektir. Bu sayede, evin ekspertiz değerinin %80’ine denk gelen tutarın konut kredisi olarak verilmesine imkan tanınacaktır. Konut kredisi kullanmak isteyen emekli vatandaşların hayat sigortası yaptırması zorunlu olmasa bile bankaların ancak bu şekilde krediye onay vermeleri söz konusudur. Emeklilerin yaş durumlarından dolayı hayat sigortası yaptırması gerekmektedir.

birevim

7 Comments

 • Konut kredisinde emekliler faydalanabiliyor diye biliyorum ama maaş skalasına göre kredi çıkmayabilir

 • Emekliler maaşlarına göre kredi ödeme seçenekleri olabiliyor diye biliyorum 🙂

 • Emeklilerde konut kredisi verirler ama taksit tutarı maaşı geçerse nasıl olur bilmiyorum

  • Merhaba Salih Bey,
   Genelde emeklilerin maaşlarını aldıkları bankalara onlara daha avantajlı kredi imkanları sunmaktadır.

  • Merhaba Meral Hanım,
   Emekliler maaşlarının belli oranlarında taksit ödemesi yapabilmektedirler.

Leave a Comment

twenty − two =