Findeks Notu Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

Findeks Notu
birevim faizsiz kredi

Günümüzde iyi bir kredi notuna sahip olmak, finansal açıdan pek çok avantaj sunuyor. Kredi notu, kredi geçmişi, fatura borçlarını ve birçok ödemeleri ise findeks notu sayesinde takip ederek notlarınızı öğrenebilme imkanı sunuyor. Peki findeks notu nedir ve nasıl hesaplanır?

Findeks Notu Nedir?

Findeks notu, tüketicilerin kredi geçmişini ve çeşitli ödemelerini referans alarak sayısal değerlere aktarması durumudur. Geçmiş dönemdeki borçlarla sonraki 12 ay içerisinde mevcut olan borçların ödeme olasılığı hesaplanarak verilen bir not sistemidir.

Findeks notu, finansal açıdan birçok avantajı beraberinde getirmektedir. Findeks notu yüksek olan tüketici, bankalardan istediği tutarda kredi çekebilirken, notu düşük olan tüketici bu kadar şanslı olmayabilir. Findeks notu düşük olan tüketicinin bankadan talep ettiği kredi talebinin reddedilmesi oldukça yüksektir. Bu nedenle findeks notunun yüksek olması özellikle ev, otomobil, beyaz eşya ya da teknolojik alet alırken büyük bir önem taşımaktadır. Peki kredi alabilmek için findeks notunun kaç olması gerekir?

Kredi Alabilmek İçin Findeks Notu Kaç Olmalıdır?

Findeks notu, en düşük 0 en yüksek ise 1900’dür. Findeks notu, 5 farklı kategoride değerlendirilmektedir. Bu kategoriler şu şekildedir;

 • 0 ile 699 arasında olanlar en riskli grup,
 • 700 ile 1099 arasında olanlar orta riskli grup,
 • 1100 ile 1499 arasında olanlar az riskli grup,
 • 1500 ile 1699 arasında olanlar iyi ve son olarak,
 • 1700 ile 1900 arasında olanlar çok iyi grup olarak nitelendirilmektedir.

En riskli grupta yapılan kredi başvurular genellikle olumsuz sonuçlanmaktadır. Orta riskli gruplar da ise kredi başvurusunun reddedilme olasılığı oldukça fazladır. Az riskli gruba gelindiğinde, tüketicinin bütün kredi dokümanları detaylı olarak incelenir ve ardından kredi değerlendirilmesi yapılır. İyi olan grup, tüm koşulları sağlıyorsa kredi başvurusu genellikle kabul edilmektedir. Çok iyi olan grupta ise kredi başvuruları sorunsuz bir şekilde kabul edilmektedir.

Findeks Notu Nasıl hesaplanır?

Kredi almak isteyen çoğu kişinin merak ettiği sorulardan biri findeks notu nasıl hesaplanırdır. Birtakım önemli noktalar findeks notunun hesaplanmasını sağlamaktadır. Bunlar şunlardır;

Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları (Kredi Notunun % 45’ini oluşturur)

Bu noktada kredili olan ürünlerin ödemelerini zamanında yapmak son derece önemlidir. Son ödeme tarihinden sonra yapılan ödemeler, findeks notunu olumsuz etkileyerek düşmesine neden olmaktadır. Dolayısıyla findeks notunu yüksek tutmak isteyenlerin, kredi borçlarını zamanında ödemeleri gerekmektedir.

Mevcut Hesap ve Borç Durumu (Kredi Notunun % 32’sini oluşturur)

Hali hazırda var olan teminatlı ya da teminatsız borç bakiyeleri ve limitler dikkate alınarak findeks notu hesaplamasına dahil edilmektedir. Bu da findeks notunun düşmesini ya da artmasını sağlamaktadır.

Yeni Kredili Ürün Açılışları (Kredi Notunun % 5’ini oluşturur)

Ödeme miktarı fark etmeksizin son zamanlarda alınan yeni kredili ürünler, tüketicinin findeks notunun riskini arttırmaktadır.

Kredi Kullanım Yoğunluğu (Kredi Notunun % 18’ini oluşturur)

Düzenli olarak kredi alan ve ödemelerini zamanında yapan tüketicinin, hiç kredi kullanmamış olan ya da daha az kullanan tüketicilere göre findeks notu daha yüksek olabilmektedir.

Findeks Notu Nasıl Öğrenilir?

Findeks notu, kredi alabilmek açısından son derece önemli bir hesaplamadır. Peki findeks notu nasıl öğrenilir? Findeks notunuzu öğrenmek için www.findeks.com sitesini ziyaret edebilir ya da bankalar aracılığıyla öğrenebilirsiniz. Ancak findeks notunuzu öğrenmek için belli bir meblağda ücret ödemesi yapmanız gerekmektedir. Bu ücreti ödedikten sonra findeks notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz.

Findeks’in web sitesi üzerinden ilk hesaplamanızı ücretsiz bir şekilde öğrenmeniz mümkün. Findeks üzerinden notunuzu öğrenmek için mobil ya da internet şubesi üzerinden siteye giriş sağlanır. Sisteme giriş yaparak kredi notu öğrenme talebinde bulunulur. Ardından raporun gönderileceği kişi ya da kuruma ait T.C. kimlik numarası veya vergi kimlik numarası girilerek ön onay alınır. Bu işlemi başka bir yolla da yapmak mümkündür. Bunun için de kredi notunun öğrenmek isteyen kişi bilgilerini SMS göndererek kredi notu paylaşım izni alır. Sonrasında gelen onay SMS’i ile onaylama işlemi tamamlanır.

Findeks notunu öğrenmek isteyenler bankalar aracılığıyla da yine bir meblağ karşılığında ister şubeye giderek isterse de mobil bankacılık ya da internet şubesi üzerinden notunu öğrenebilirler. Tüm bunların yanı sıra findeks notunu e – Devlet üzerinden de öğrenmek mümkündür. E – Devlet üzerinden Risk Merkezi Raporu’nu aratarak ayda bir defa ücretsiz bir şekilde findeks notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks Notu Nasıl Arttırılır?

Findeks notu ne kadar yüksek ise kredi başvurularınızın onaylanma ihtimali de o kadar yüksek olur. Bu yüzden mümkün olduğunca findeks notunuzu düşürecek şeylerden kaçınmalısınız. Peki findeks notu nasıl arttırılır?

Findeks notunu arttırmak veya yüksek tutmak için bir takım konulara dikkat etmek gerekmektedir. Öncelikle findeks notunuzun yüksek olması için mevcutta olan borçların düzenli bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Son ödeme tarihinden sonra yapılan borçlar ödenmemiş olarak kabul edilerek kredi başvuru işleminde olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Ödemelerin düzenli ve zamanında yapılmaması findeks notunun düşmesine yol açmaktadır. Bu da kredi başvurunuzun büyük ihtimalle reddedilmesine neden olur. Bunun dışında aşağıdaki önemli noktalara dikkat ederek findeks notunuzun artmasını sağlayabilirsiniz.

 • Fazla kredi kullanmak,
 • Nakit yerine kredi kartı ile alışveriş yapmak,
 • Mevcut paranızı bir bankada mevduat hesabında yatırmak,
 • Hesabın hareketli olması,
 • Faturaları otomatik ödemeye vermek ya da kredi kartı ile ödemek,
 • İnternet bankacılığını kullanmak,
 • Hali hazırda bulunan bir kredi varsa yenisine başvurmamak,
 • Birine kefil olunduğunda ödemelerin düzenli yapıldığından emin olmak findeks notunuzun artmasını sağlayacaktır.

Findeks Notu Ne Sıklıkla Güncellenmektedir?

Kredi borçlarının düzensiz ve zamansız ödenmesi halinde findeks notu düşmektedir. Findeks notunun düşmesiyle birlikte güncel hesaplamalar kredi kartı borcunun ay sonunda yapılmaktadır. İki kez ödemenin gecikmesi durumunda ise findeks notunun güncellenme süresi bir yılı bulabilmektedir. Bu nedenle mutlaka ödemelerin düzenli ve eksiksiz yapılması gerekmektedir.

Findeks Notu Neden Önemlidir?

Findeks notu, özellikle ev, araba, beyaz eşya ya da teknolojik alet gibi yüksek fiyatlı ürünleri alırken kredi alabilmeniz için önemlidir. Kredi alabilmek için findeks notunuzun yüksek olması gerekmektedir. Bundan dolayı da mevcut borçlarınızın zamanında ödenmesi son derece önemlidir.

Geçmiş kredi bilgilerinizi, mevut kredi bilgilerinizi ve gelecekteki ödemelerinizin ne durumda olduğunu öğrenmek için de mutlaka findeks notunuzun hesaplanması gerekmektedir. Findeks notunuzun hesaplanması, finansal açıdan gerekli tedbirleri almanızı sağlar. Böylece kredi başvurularınızda daha temkinli olabilirsiniz.

Findeks notunuzu yüksek tutmak için de mutlaka mevcut borç ödemelerinizi zamanında ve düzenli olarak yapmalısınız. Ayrıca ödemelerinizi yaparken asgari ücret üzerinden değil tamamının ödenmesine dikkat etmek gerekmektedir.

Kredi başvurularınızda ret almamak için mutlaka findeks notunuzun yüksek olduğundan emin olmalısınız. Belli noktalara uyarak findeks notunuzun daima yüksek kalmasını sağlayabilirsiniz. Findeks notunuzun düşük olması halinde kredi başvurunuz yüksek ihtimalle kabul edilmeyecektir. Kredi başvurunuzun kabul olması için findeks notunuzun 1500 ile 1900 arasında olması gerekmektedir. 1100 ile 1499 arasında olan kişilerin ise net olmamakla birlikte kredi alma ihtimali olabilmektedir.

birevim

Leave a Comment

five × three =