İşsizlik Maaşı Hesaplama 2021

birevim faizsiz kredi

Ülkemizde çalışanlar isteyerek veya istemeden işten ayrılmaları durumunda onlara belirli bir süre boyunca işsizlik maaşı ödenmektedir. Tabi herkesin alacağı işsizlik maaşı aynı değildir. Asgari ücret ile çalışan birisiyle aynı şekilde yüksek bir ücret alarak çalışan birisinin işsizlik maaşı aynı değildir.

Bu şekilde ödeme yapılmasının amacı yeniden iş bulana kadar kişinin kendisini geçindirmeyi başarabilmesi ve strese girerek hata yapmasının engellenmesi amaçlanmaktadır.

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşten çıkarılan kişiye 6 ay ile 10 arasında değişen sürelerde verilen maaştır. Bu maaşın verilme sebebi gelir elde edecek bir işte çalışmadığı sürece kişinin kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesine yardımcı olunmasıdır. İŞKUR tarafından ödenen bu maaşı alabilmek için çalışanın işsizlik fonunu doldurarak başvuru yapması gerekiyor. İşsizlik maaşı yeni bir iş bularak, sigortası aktif hale geldiği anda kesilmektedir. Ya da süresi dolduktan sonra kesilmektedir. Ülkemizde işsizlik maaşının maksimum süresi 10 ay olarak verilmektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik hesaplama işlemi basittir. Bu hesaplama çalışanın son 4 ay içerisinde almış olduğu brüt ücret üzerinden yapılmaktadır. Son dört ay brüt ücret tutarı alınıyor. Bu tutarın %40’lık kısmı alınarak işsizlik maaşı hesabı yapılmaktadır. Ayrıca verilecek olan işsizlik maaşı hiçbir koşulda alınan maaşın %80’ini geçemeyecektir.

2021 Yılı Asgari Ücret Alan Kişini İşsizlik Maaşı Hesabı

2021 yılında asgari ücret ile çalışırken işten çıkarılan veya ayrılmak zorunda kalan birisini işsizlik maaşı aşağıda ki gibidir.

  • 3577,50 TL /30 = 119,25 TL günlük ücret tutarı
  • 119,25*%40 = 47,70 TL günlük ücretin %40’lık değeri,
  • 47,70-30= 1431 TL işsizlik maaşı damga vergisiz tutarıdır.

Bu tutardan 10,86 TL damga vergisi düşülmesi gerekmektedir. Yani 2021 yılı içerisinde asgari ücret ile çalışan birisinin alacağı işsizlik maaşı tutarı 1.420,14 TL’dir. Ayrıca işsizlik maaşının en az verileceği taban ücret olarak da bilinmektedir.

En Yüksek İşsizlik Maaşı Hesaplaması

2021 yılında asgari ücret brüt tutarı 3.577,50 TL’dir. Mevzuat kapsamında işsizlik maaşı tutarı asgari ücretin %80’ini geçememektedir. Bu nedenle bu yıl alınabilecek en yüksek işsizlik maaşı yapılacak hesaplamalar sonucunda 2.840,28 TL olarak belirlenmektedir. Bu ücretin üzerinde hiçbir çalışan bir işsizlik maaşı alamayacaktır.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar Alınır?

İşsizlik maaşı başvurusu yapmadan önce ne kadar süre boyunca bu ödemeyi alacağını da bilmeniz mümkündür. Bu sizin son 3 yıllık süreç içerisinde ne kadar çalıştığınızda ilgilidir.

  • 20 ay çalışan birisi 6 ay,
  • 30 ay çalışan birisi 8 ay,
  • 36 ay çalışan birisiyse 10 ay işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik maaşı alabilmek için belirli şartların sağlanması gerekiyor. 120 gün boyunca en az çalışmış olması, en az 600 gün sigorta primine sahip olması, kendi istek ve kusuru olmadan işten ayrılmış olması gerekmektedir.

birevim

Leave a Comment

19 − ten =