Katılım Bankaları Hangileridir?

birevim faizsiz kredi

Katılım bankaları, genel olarak mevduat ve faizsiz kredi kazancı üzerinden kurulmuş bir sistem özelliğine sahiptir. ‘’Katılım bankası’’ kar aynı zamanda zarar katkıları üzerinden vurgulanmakta, faiz oranlarıyla birlikte kar elde edilmesini sağlamaktadır. Hem İslami değerlere göre hem de banka değerlerine göre kar marjının yükselmesi için alım ve satım alanında birikim hesaplarına etki etmektedir.

Türkiye’deki En İyi Katılım Bankalar Nelerdir?

Katılım bankaları kar payı oranı üzerinden hesaplama yaparak, faiz oranına göre de değerlerin oluşmasını sağlar. Faizsiz kredi veren 6 banka, Kar payı oranı İslami değerlere göre düzenlenmekte, ödenen kar payı oranlarına göre elde edilen kar hesaba yatırılmaktadır. Kazanç elde etmek için hem faiz hem de kar oranı kullanılan büyük katılım bankaları;

 • Emlak Katılım Bankası
 • Türkiye Finans Bankası
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım
 • Ziraat Katılım bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Üzerinden katılım bankacılık işlemlerini ticari kar ve faiz oranları üzerinden düzenleyerek, mal alımı üzerinden karın karşı hesaba yansıması sağlanmaktadır.

İslami Değerlere Göre Katılım Bankacılığı Nedir?

İslamiyet’te faiz kullanımının dinen caiz olmadığı üzerine, katılım bankalar faiz oranı değil, kar payı üzerinden kar ödemesi yapmaktadır. Faizsiz kredi veren bankalar, mal alımı veya satışı üzerinden oluşan kar değerinin yansımasını sağlamaktadır. Kısa bir örnek verilecek olursa, katılım hesaplarına yaptığınız yatırımlar yapılan ticari işlemler üzerinden değerlendirilmektedir. Örneğin bir araç alımı yapılacağı zaman bankaya başvuru yaparak, bankanın sizin aracılığınızla aracı almasını sağlamanız gerekecektir. Böylece ticari alandan elde edilen kar payı sizin hesabınıza yansıtılarak, faiz değil kar üzerinden gerçekleşecektir. Diyanet üzerinden bu kar payı işlemleri faiz gibi karşılanmamakta, caiz olarak görülmektedir.

Kar Payı Ve Faiz Arasındaki Farklar Nelerdir?

Katılım bankaları finansmandan alınan kar payı ile havuza toplanan fonların kaldırılmasıyla kardan ödeme yapılmasını sağlanacaktır. Faiz ödemeleri kredilerden elde edilen faizlerle ödenirken, kar payı vade sonunda kesin şekilde belli olarak kullanılmaktadır. Ödenen kar payı oranları fazla olmakla birlikte, düşük kar payıyla devam etmektedir. Faiz oranları kadar yüksek olmadığı gibi yatırımcı kar payı ödemeleri sonunda zarara da uğrayabilmekte, sonuç hiçbir zaman kesin olmayabilmektedir. Faiz oranlarında ise ödenecek kar oranı belirlidir ve ekstrem bir durum olmadıkça yatırımın zarar görme ihtimali oldukça düşüktür.

Katılım Bankası Konut Ve Taşıt Kredisi Oranları

İhtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisi üzerinden katılım bankaları Albaraka Türk üzerinden % 8, 49 ve Emlak Katılım ile % 8, 95 ve Kuveyt Türk % 8, 00 kar payı vermektedir. Aynı zamanda Vakıf katılım % 7, 39 ve Ziraat katılım 8, 75 oranında verirken oranlar mevduat gününe ve kar payı oranlarına göre değişiklik gösterecektir.

birevim

8 Comments

 • Katılım bankalarının faiz oranları daha yüksek oluyor diyorlar doğru mu acaba?

  • Merhaba Ahsen Hanım,
   Faiz oranının yüksekliği yatırılan para ve vade süresi ile doğru orantılıdır.

  • Merhaba Hilal Hanım,
   Katılım bankaları faizsiz çalışmaları ile tanınmaktadırlar.

 • Katılım bankaları son 5 sene de çok popüler oldular ondan önce var mıydı bilmiyorum ancak varsalarda çok bilinmiyorlardı

 • Katılım bankaları kısa sürede çok popüler oldu ne olduda birden türediler anlamadım 🙂

 • Bir katılım bankasından kredi çekme durumum olmuştu, gerçekten sistemleri banka gibi ama faiz yerine kar oranı diyorlar ve kar payı oranının düşük tutuyorlar

 • Katılım bankalarının açılması aslında bir nebze iyi oldu sektörde farklı hareketler oluşturdu

Leave a Comment

14 + one =