Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

birevim faizsiz kredi

Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali nasıl yapılır; 2018 yılından itibaren 45 ya altında olanlar, özellikle işçi, sözleşmeli çalışan ya da memur olarak bireysel emeklilik sistemine zorunlu olarak katılma şartı getirilmiştir. Ancak her üyenin bireysel emeklilik sisteminden kesinti yapmadan ayrılma hakkına da sahip olduğu sistem, belirli şartlar belirlemiştir.

Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali İçin Yapılması Gerekenler

İnternetten ve mobil bankacılık üzerinden kolay bir şekilde iptal etme hakkı bulunmaktadır. Ziraat Bankası bireysel emeklilik iptali için ilk olarak mobil uygulamayı edinerek, sistemin iptalini talep edebilirsiniz. Bunun için ;

  • Ziraat bankası mobil bankacılığa giriş yaparak, değişiklik ve talepler bölümüne girerek ‘’Otomatik Katılım Sözleşmeler’’ üzerinden ‘’Cayma Talebi’’ oluşturmanız bireysel emeklilik iptali için yeterli olacaktır.
  • ziraatemeklilik.com.tr adesine giriş yaparak değişiklik ve talepler bölümüne girmeniz ardından otomatik katılım sözleşmelerine tıklayarak, cayma talebi oluşturma işlemini yerine getirebilirsiniz.
  • Ziraat emeklilik müşteri hizmetlerini arayarak 0850 222 97 00 numarası üzerinden bağlantı kurarak, telefonda söylenen direktiflere uymanız kısa zamanda bireysel emeklilik işlemini iptal etmenizi sağlayacaktır.

Kesinti Olmadan Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılmaktadır?

Ziraat bankası üzerinden emeklilik iptalini yapmak için cayma hakkı olarak 2 ay verilmiştir. 2 ay sonra bireysel emeklilik iptallerinde kesinti olacaktır. İlk girişten itibaren özellikle 1. 000 TL devlet katkısı payı sağlanarak, kesintiler üzerinden yapılan yatırımların geliri tarafınıza gönderilmektedir. İptal işlemi için cayma hakkınızı kullanma talebini, internet, mobil ya da müşteri hizmetlerinden sağlamanıza imkan verilmektedir. İptal için neden belirtmeniz de gerekeceği gibi kesinti ve koşular için güncel net bilgileri ziraat bankası müşteri hizmetlerinden alarak işlemlere devam edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik İptali İçin Neden Belirtme

Ziraat bankası bireysel emeklilik işlemleri için şubeden veya internet üzerinden başvuru yapma şansınız olduğu gibi iptal seçenekleri için de bu mecralardan yararlanabilirsiniz. İptal nedenlerini, bireysel emeklilik noktasında uzun vadede az kazanç sağladığı için iptal edebilirsiniz. Aynı zamanda yüksek oranda riskli yatırım olduğu gerekçesiyle de iptal etme hakkını kullanabileceğiniz gibi Türkiye’de yaşanması beklenen bir krize odaklanarak da iptal etmeyi talep edebilirsiniz.

Kazancınızı artıracak yatırım alanları keşif etmek ve yeni yatırım alanları keşif ederek ziraat bankasının sunduğu seçenekler size az gelmiş olabilir. Bu nedenle piyasa dalgalanmalarını da kontrol ederek, sürecin size kar getirmeyeceğinden emin olduğunuzda da iptal seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Bireysel Emeklilik Avantajları Nelerdir?

Katkı payı üzerinden ödemelerin 3 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda emeklilik gelirinizin artmasını sağlayacak olan bu işlemler, ek gelir olarak fayda sağlayacak küçük ödemelerle birikiminiz ömür boyu bankada durmaya devam edecektir. Devlet desteğiyle birlikte kullanma şansı da verilecektir.

 

birevim

5 Comments

  • Ziraat Bankası bireysel emeklilik planına bende kayıt olmuştum, aslında çok güzeldi ama iptal etmeyi düşünüyordum bir süredir. Bu konu çok işime yarayacak teşekkür ederim

  • Bireysel emeklilik planına bende çok hevesle katılmıştım ancak iptal etmek istedim geçen gün, sebebiyse çok uzun süre ödeme yapmak zorunda olmak

  • Ziraat bankasının bireysel emeklilik planına bende kayıt oldum ve iptal etmeyi düşünmedim ama çok uzun süre olunca insanın iptal edesi geliyor

  • Bireysel emeklilik olayına genel olarak ısınamadım hiç, çok uzun süreli geliyor

  • Ziraat bankası bireysel emekliliğe bende kaydolmuştum seneler önce, ancak 5 sene durup sonra iptal etmiştim daha fazla ödemek istemediğimden

Leave a Comment

eighteen + 19 =