Konut Kredisi Nedir?

birevim faizsiz kredi

En sık başvuru yapılan kredi türlerinden biri de konut kredileridir. Konut kredileri, uzun vadeleri ve farklı ödeme planlarıyla pek çok kişiye cazip gelmektedir. Düzenli gelir sahibi olan kişiler ev kredisi başvurusunda bulunabilirler. Diğer kredi türlerinde olduğu gibi konut kredisi için de bazı şartlar vardır. Bu şartlara uyan kişiler sorunsuzca konut kredisi alabilirler.

Elbette, yalnızca kişinin şartlara uygun olması yeterli değildir. Satın alınmak istenen konutun da kredi için belirlenen şartlara uygun olması gerekmektedir. Öncelikle konut kredisi nedir sorusunun cevaplanması gerekir.

Konut Kredisi

Genel tanımıyla konut kredisi; satın alınacak evin teminat altına alınması şartıyla bankalar tarafından sunulan bir kredi türüdür. Özellikle birikimi olmayanlar ve ev sahibi olmak isteyenler konut kredisine başvurmaktadırlar. Bankalar konut kredileri için uygun ve avantajlı seçenekler sunuyorlar. Genelde konut kredilerine, sabit faiz oranları ile 5-30 yıl arasında değişen vade seçenekleri sunulmaktadır.

Satın alınacak konuta karar verildikten sonra konut kredisi araştırılır. Konut kredisi başvurusu onaylandıktan sonra gayrimenkul değerlendirme uzmanları devreye girer. Uzmanlar, söz konusu evin değerini belirlerler. Daha sonra evin değerinin dörtte birinin peşinat olarak ödenmesi gerekiyor. Yasa kapsamında; belirlenen ekspertiz değerinin % 70-75 oranına kadar konut kredisi verilebilmektedir. Geriye kalan % 25’lik ücreti için peşinat olmalıdır. Sözleşme süresince belirlenmiş olan faiz oranı ve vade üzerinden aylık olarak ödemeler yapılır.

Hangi Evler Konut Kredisine Uygun?

Konut kredisi her ev için geçerli değildir. Konut kredisi başvuru yapılabilmesi için öncelikle söz konusu evin, kat mülkiyet tapusu olmalıdır. Projeden ya da inşaattan satın alınan konutlar için kat irtifakı tapusu olması gerekmektedir.

Konut Kredisi Almak için Gerekli Belgeler?

Konut kredisi başvurusu için bir takım evraklar gereklidir. Nüfus cüzdanı, ikametgah ve gelir beyanı olmak üzere üç temel evrak bankaya sunulmalıdır. Bu evraklarla ilk kredi başvurusu gerçekleşmiş olur. Bu başvuru onaylandıktan sonra ön onay alınmış olur. İkinci adımda ise banka müşterisinden daha farklı evrak talebinde bulunulabilir. Bu evraklarla ilgili söz konusu bankadan detaylı bilgi alınmalı ve istenen evraklar bankaya teslim etmelidir. Böylece işlem tamamlanmış olur.

birevim

Leave a Comment

two + twelve =