Konut Satış Değerini Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

birevim faizsiz kredi

Konut yada; gayrimenkul günümüzde en iyi yatırım aracı olarak görülmektedir. Bunun nedeni ise değerini sürekli artırması ve özellikle uzun vadede mutlaka kazandırmasıdır. Çok sayıda faktör konut satış değeri rasyosunu etkilemekte; ve onu şekillendirmektedir.

Değer Noktasında Bakış

Bunları kısaca ele aldığımızda sahip olduğunuz gayrimenkulün büyüklüğü; genişliği bu unsurların başında gelmektedir. Ev ne kadar geniş ise değerlenmesi de o ölçüde artacak ve daha fazla kazandıracaktır. Metrekare olarak alan büyüklüğü yanında odalarının büyük olması da değer artırıcı etkenlerden birisidir. Evin sahip olduğu konum noktasında bulunduğu kat; değer noktasında ayrıştırıcı etkendir. Evin mevcut olduğu kat sahip olduğu manzara ve güneş alıp almamasına göre de değeri artmaktadır. Evin bulunduğu yerse sunulan ek hizmetler ve sosyal olanaklarda değer artışına pozitif anlamda katkı yapar.

Ayrıca gayrimenkulün otoparkının olup olmaması kapalı ya da açık olması, spor için gerekli alanlara sahip olması, bahçe, havuz gibi unsurlar değer artışına olumlu manada etki etmektedir. Konut satış değer nasıl belirlenir sorusunu ele aldığımızda; bunda da pek çok etken neden olmakta olup; mimari açıdan görüntüsü ile evin inşaatında kullanılan malzemelerin niteliği de prestij olarak değer artışına etki etmektedir. Konut satış değeri ne kadar noktasında; bu özellikler aranmakta ve talep edilmektedir

Ulaşımın Evin Değerine Etkisi

Özellikle büyükşehirler açısından ele alındığında iş merkezlerine yakınlığı; ulaşım ve zamandan tasarruf sağlaması nedeniyle değeri artırmaktadır. Evin her nevi toplu taşıma yada bireysel anlamda; rahat ulaşıma sahip olması, eve her noktadan ulaşılabilmesi, sağlıklı ve kaliteli yaşam açısından değer artırıcı bir etkendir. Konuta manzara açısından bakacak olursak; özellikle lüks segmentteki konutlarda fiyata oldukça etken eden önemli bir unsurdur. Bu konutlara talep olanlar ihtiyaç dışı; prestij noktasında baktıklarından; manzara tercihi önde gelen seçenek olmaktadır.

Değer Noktasında Evin Konumu

Evin konumu değer artışına birim bazda en çok etki eden, faktörlerin en önemlilerinden birisidir. Evin özellikle merkezi konumda olması, her türlü imkana sahipliği, çevresindeki yani komşu mülk yada gayrimenkuller, sosyal donatılar, değer açısından olumlu etki eden nesnelerdir. Bu imkanlardan yararlanmak isteyenler bu binalara sahip olmak amacıyla daha fazla ödeme yapmaktadırlar. Bir de der azalımı yönünden bakacak olursak tamir sebebi ile yıpranmış ve yaşlanmış evlerde ise değer düşüklüğü gözlemlenmektedir.

birevim

Leave a Comment

18 − 9 =