Ev Kredisi Almak İçin Ne Lazım?

birevim faizsiz kredi

Konut kredisi almak ev sahibi olma noktasında atılan adımların başında gelmektedir. Kira ödemek artık zor gelmekte ise sabit aylık taksitlerle evi ipotek ederek kredi kullanımı ile ev sahibi olmak mümkündür. Kredi için gerekli şartları ele aldığımızda öncelikle satın alınacak konutun bankalar tarafından tespit edilen rayiç bedelinin azami yüzde seksenine kadar kredi kullandırılmaktadır.

Kredi Kullanımında Miktar Nedir?

Bu aşamada bilinmesi gereken ev kredisi için; öncelikle konut değerinin %20si kadar nakit brikime sahip olmanız gerekliliğidir. Bu krediye müracaatın ilk ve en önemli basamaklarında birisini oluşturmaktadır. Unutulmamalıdır ki nakit oranı ne kadar yüksek ise kullanılacak kredi ve taksit tutarı da o ölçüde azalacaktır. Günümüzde teknolojinin de yardımı ile başvuru internetten bankanın web şubesinden rahatlıkla yapılabilmektedir.

Bu aşamadan sonra ise bankaca değerlendirilme safhası başlar. Ev kredisi için gerekli evraklar gibi kelimeler ilk bazda değerlendirilmektedir. Bu noktadan sonra bankaca sizin sicil notunuz önceki ödemeleriniz herhangi bir aksatma yapıp yapmadığınız, geliriniz, kefiliniz gibi pek çok kriteri baz alarak bir ya da iki gün içerisinde sizi şubesine davet ederek işlemlerinizi hızlandırır. Kredi kullanımında talep edilen klişe belgelerin yanında almak istediğiniz ev de mesken niteliğinde ve kredi kullanımına uygun nitelikte olmalıdır. Bu olmazsa olmaz niteliğindedir ve kredinin temel niteliklerinden birisidir.

Hangi Evler İçin Kredi Kullanılır?

Almak istediğimiz yapı inşaat ya da yapım aşamasında ise kat irtifakı mesken bitmiş ve iskanı da alınmış ise o zaman tapusunu ibraz etmeniz istenecektir. Tapunuz bulunmuyorsa bedeli karşılığında da belediyeden çıkarmanız mümkün bulunmaktadır. Almak istediğiniz evin kaç yaşında olduğu da kredi alımında dikkate alınan değerlerden birisidir.

Esas olan yaşının yanında durumu ve nakit olarak dönmesi temel kriterdir. Banka herhangi bir olumsuz durumda gayrimenkule hali ile el koyacak netice de elden çıkarmak isteyecektir. Kayıp yaşamaması adına da değerini kaybetmemesi önceliklerden biri konumundadır. Kanunlarımızda konut kredisi için evin yüzde 80ininbitmiş olması gerekmekte olsa da büyük konut firmalarının anlaşma yaptığı bankalardan konuta başlamadan da bu krediyi kullanmak mümkündür.

Kredi İçin Kimler Müracaat edebilir?

18 yaşını doldurmanız ve ispatlayıcı gelir belgesi ile müracaatınız halinde krediye müracaata bulunabilirsiniz. Buna ek olarak kimlik, pasaport ikamet ya da gelir durumunuzu belgeleyen diğer belgeler de bankalarca talep edilmektedir.

birevim

Leave a Comment

16 + seventeen =