Memur Kredisi Hesaplama 2021

birevim faizsiz kredi

Yeni memur oldunuz ya da uzun süredir memurluk yapıyorsunuz. Ev almak, araba almak veya ihtiyaçlarınızı karşılamak için kredi başvurusunda bulunmak istiyorsunuz. Memur kredisi hesaplama 2021 yılında diğer yıllarda olduğu gibi bankalar tarafından basit bir mantıklı yapılmaktadır. Bu mantığı bilen memurlar ne kadar kredi alabileceklerini de kendileri rahatlıkla hesaplayabilmektedir.

Tabi kredi çekerken ilk bakılacak nokta kredi notudur. Öncelikle notunuzun yüksek olması ilk istenen detaydır. Kırmızı listede değilseniz alacağınız kredi miktarı otomatik olarak yükselecektir. Bununla birlikte aldığınız memur maaşı da önemlidir. Çünkü alınan maaşın yarısını geçmeyecek bir taksit ödemesine göre size kredi sunulacaktır.

Memurlar Ne Kadar Kredi Çekebilir?

Bir memur ne kadar kredi çekebileceğiniz basit bir hesaplama ile yapabilir. Öncelikli olarak kredi notunuz önemlidir. Burada yeterli seviyede olduğunuzu biliyorsanız bakmanız gereken ikinci noktaysa aldığınız maaş olacaktır. Çünkü verilen kredinin miktarı ve süresi sizin aldığınız maaşın yarısını geçmeyecek şekilde hesaplanmalıdır.

Örnek olarak söylemek gerekirse aldığınız maaş 6 bin TL olsun. Çekebileceğiniz kredi tutarında ödeyeceğiniz aylık miktar 3 bin TL’yi kesinlikle geçemeyecektir. Bankalar memurlara sundukları kredileri bu mantık üzerinden sağlamaktadır. Tabi bu hesaplama yapılırken hangi tür krediyi alırsanız alın o gün ki mevcut kredi faiz oranı üzerinden hesaplama işlemi yapılacaktır. Sizlerde hesaplama araçlarını kullanarak gelir durumunuza göre alabileceğiniz krediyi rahatça öğrenebilirsiniz.

Memur Maaşının Kaç Katına Kadar Kredi Çekebilir?

Memur maaşına göre ne kadar kredi çekebilir merak edenler yukarı da bahsetmiş olduğumuz detaylara göre hesaplama işlemi yapabiliyor. Tabi kredinin uzunluğuna ve vade miktarına göre küçük değişiklikler olabilmektedir. Memur maaşının genelde 12 ile 15 katı arasında bankalar üst kredi kullanma imkanını müşterilerine sunmaktadır.

Memur Ne Kadar Konut Kredisi Kullanabilir?

Memurlar ülkemizde ev almak için kredi başvurusunda bulunurken 10 veya 15 yıl vadeli olarak tercih edilen seçimlere göre bunu yapabilirler. Memur olmanın getirdiği avantajlardan birisi de gelecek yıllarda ki zamların alınacağı fark sayesinde bankalar bu krediyi farklı değerlendirmektedir. Ayrıca vergi alınmaması da bu krediyi daha uzun vadeli olarak da almanın getirdiği avantajlara sahip olmasını sağlamaktadır. Bir memur 10 yıl veya 15 yıl vadeli olarak konut kredisi çekebilecektir. Tabi konutun fiyatı bu noktada önemli olacaktır.

Memur Kredisi Kullanım Şartları

Bir memurun kredi kullanabilmesi için sağlaması gereken şartlar vardır. Bu şartları sağladıktan sonra kredi kullanmak daha mümkün hale gelecektir.

  • Resmi olarak çalışmaya başlamış olması,
  • İhtiyaç kredisinde 36 ay, taşıt kredisinde 48 ayı geçmemesi gerekiyor,
  • Talep edilecek kredi miktarı taksitlerinin gelirin yarısını geçmemesi gerekiyor,
  • Yasal veya idari takip içerisinde olmaması gerekiyor.

Herhangi bir bankaya giderek daha detaylı bir başvuru ile alınacak olan kredinin hesaplamasını yaptırmanız daha net bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

birevim

Leave a Comment

ten + 1 =