Tasarruf Finansman Sözleşmesi Nedir?

birevim faizsiz kredi

Müşteri ya da danışmana konut veya araç alımı konusunda finansman elde etme hakkı veren, faizsiz sistemler sağlayan tasarruf finansman sözleşmesi bir anlaşma olarak tanımlanabilir. Finansman alma hakkı neye dayanır?

 • Müşterinin belirli birikim tutarlarını,
 • Dönemlerini karşılaması gibi önceden belirlenmiş koşullara dayanır.

Anlaşma ile tasarruf finansmanı şirketine ne gibi haklar kazandırır;

 • müşterinin birikmiş birikimlerini yönetme,
 • geri ödeme,
 • finansman sağlama yükümlülüğü,
 • organizasyon ücreti hakkı verir.

Müvekkilin hem cayma ve hem fesih hakkını düzenleyen bir kanundur.  Cayma hakkı ne şekilde kullanılabilir? Sözleşmenin kurulmasını takip eden 14 gün içinde kullanılabilir. Finansman Sözleşmesi ile ilgili detaylar nelerdir_ Gelin birlikte göz atalım!

Tasarruf Finansmanı Faaliyetleri

Tasarruf finansmanı sözleşmesi ile firmalar tasarruf fonu hesaplarını diğer hesaplarından ayırmak zorundadırlar. Tasarruf finansmanı şirketleri faizsiz finansman ilkeleri ile faaliyet göstermektedir.

Finansal Kurumlar Birliği

Finansal Kurumlar Birliği (FIA) kimler dahil edilmektedir? Aşağıda sıraladık. Denetimleri BDDK tarafından sağlanacaktır. FIA’ya üye olması uygun görülen diğer kuruluşların FIA’ya üye olması zorunlu olacaktır.

 • Finansal Kiralama,
 • Faktöring,
 • Finansman Şirketleri,
 • tasarruf finansmanı,
 • varlık yönetimi şirketleri

Finansal Kurumlar Birliği Yaptırımları Nelerdir?

Tasarruf finansmanı sözleşmesinin veya tasarruf finansmanı faaliyetlerine uygulanan kuralların hiçe sayılması durumunda büyük cezalar söz konusudur. Elbette yeni yasa düzenlemeleri ile birçok şikayete yol açan, cayma veya fesih hakkı müşteriye verilmektedir. Müşterilerin birikimlerini geri almalarına engel olanlar, altı aydan iki yıla kadar hapis ve beş yüz güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.14 gün içinde müşteri cayma hakkını kullanabilmektedir.

Yetkisiz olarak tasarruf finansmanı şirketi faaliyetleri devam ederse; iki yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılmaktadır. BDDK, izinsiz faaliyet gösteren şirketlerin tasfiyesini istemektedir.

Tasarruf Finansmanı Sözleşmesi:

Tasarı aynı zamanda tasarruf finansmanı şirketlerinin işleyişinin genel çerçevesini de sunmaktadır. Buna göre şirketler, her müşteri veya müşteri grubu için ayrı tasarruf planları düzenleyerek likiditelerini yönetmek zorunda kalacaklar. Tasarruf finansmanı şirketleri, tasarruf fonu hesaplarını diğer hesaplarından ayırmak zorunda kalacaklar. Tasarruf finansmanı şirketleri faizsiz finansman ilkeleri doğrultusunda faaliyet gösterecek.

İhtiyati önlemler

BDDK, bir tasarruf finansmanı şirketinin denetim faaliyetleri sırasında Kanun’da belirtilen finansal risklerden bir veya birkaçına sahip olduğu sonucuna varırsa, şirketten BDDK’nın uygun göreceği önlemleri almasını isteme yetkisine sahip olacaktır. Tasfiye halinde toplanan fonların iadesini sağlamak için tasarruf finansmanı şirketlerinin belirli bir miktarı ayrı bir hesapta ayırmaları gerekecektir.

Sonuç

Sonuç olarak çift taraflı bir koruma söz konusudur. Hem tasarruf finansman firmaları hem de müşterileri devlet güvencesinde yer almaktadır. Dilerseniz Fuzulev web sitesi üzerinden daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.  Kısa sürede çok yol kat ederek yüzlerce kişiyi ev sahibi yapan sistem günümüzde faizsiz ödeme sistemleri ile çok kişi tarafından tercih ediliyor.

birevim

Leave a Comment

three × 4 =