Uygun Kredi Nasıl Çekilir?

birevim faizsiz kredi

Uygun kredi nasıl çekilir? Sorusunun pek çok cevabı olabilir.  Uygun kredi çekmenin en önemli püf noktası ilk etapta hangi krediyi kullanmak istediğinizi kesinleştirmenize bağlıdır. Kullanılacak olan kredi konusunda karar verildikten sonra işler daha kolay ilerleyecektir.

Kredi Araştırması Yapılmalı

Uygun kredi nasıl çekilir? Sorusunun cevabı için ilk etapta kredi araştırması yapılmalıdır. İnternet üzerinden araştırma yapmak oldukça kolaydır. Uygun kredi için yapılacak olan araştırmada kullanılacak kredilerin faiz oranlarından hangi bankanın hangi oran ile kredi verdiği sonucuna kadar tüm ayrıntılara ulaşılmaktadır. Bunun için yapılacak ilk araştırma kredi faiz oranlarının hangi bankada daha uygun olacağıdır.  Daha sonra kullanılacak olan kredi için gerekli araştırmalar yapılmalıdır. Kredi kullanma işleminde  4 önemli nokta bulunmaktadır.

  • Kredilerin yıllık maliyet oranları
  • Kredilerin masrafları ve sigorta bilgileri
  • Maksimum alınacak olan kredi tutarı
  • Maksimum vade sayısı

Bu dört madde göz önünde bulundurulduğunda yapılan araştırmalar ön çalışma olacaktır. Kredilerin yıllık maliyet oranları uygun kredi nasıl çekilir? Sorusu konusunda oldukça önemlidir. Kredilerin maliyet oranları bankadan bankaya dahi değişiklik göstermektedir.  Bazı şubelerde dahi faiz oranları değişiklik göstermektedir.   Kişiye özel faiz oranları ve kişiye özel indirimli faiz oranları dahi bulunmaktadır.  Kredi notu yüksek olanlar bankalardan daha düşük oranlar ile kredi çekmektedir. Bazı bankalarda kredi riski düşük olan yani kredi notu yüksek olan müşteriler için özel kampanyalar dahi yapılmaktadır.

İnternet üzerinden yapılan araştırmada net olarak belirlenen krediler için uygun bir standart belirlenmelidir. Bu standart kredi ile diğer krediler ve kredi oranları karşılaştırmalıdır. Sadece krediler değil aynı zamanda kredi oranları ve değişik bankalar da kredi karşılaştırılmasına dahil edilmelidir.  Bu karşılaştırmadan sonra bankaya şubede başvuru yapılmalıdır. Bazı bankalar internet üzerinden yapmış olduğu kampanyaları şubelerde daha esnek hale dahi getirmektedir.  Bu bakımdan kredi karşılaştırması ve kredi araştırması için en az 7 ya da 8 şubeye kadar başvuru yapılmalıdır ve bilgi alınmalıdır.

Kredi Kampanyaları Takibi Yapılmalı

Bankaların yılın belli dönemlerine özel yaptıkları kredi kampanyaları takip edilmelidir. Özellikle bayramlarda ya da yılbaşı gibi özel günlerde bankalar krediler için farklı kampanyalar yapmaktadır.

Kredi kullanmak isteyenler için önemli bir başlık ise yıllık maliyet oranlarının düşüklüğü olacaktır. Yıllık maliyet oranları yıllık bazda ve yüzdelik olarak hesaplanmaktadır. Yüzde 16 ile yüzde 22 arasında değişiklik gösteren yıllık maliyet oranları bulunmaktadır.  Yıllık maliyet oranı ne kadar düşük olursa bankaların ereceği kredi faiz oranları o denli düşük olacaktır.  Bazı krediler ise sıfır faizli olarak görünmektedir. Fakat bu tarz kelime oyunları genel anlamda kandırmadan ibarettir.  Yıllık faiz oranları sıfır olarak görünse de komisyon, masraf ya da sigorta kimi başlıklar altında faiz oranları verilmektedir.

Uygun Kredi İçin Sorulması Gereken Sorular

Bankalar ile yapılacak olan görüşmelerde doğru soruyu sormak oldukça önemlidir. Doğru sorular düşük faiz oranlı kredileri getirecektir. Bankaya kredi kullanmak için sorulacak en önemli sorular şu şekilde sıralanmaktadır.

  1. Kredi kullanırken adınıza hesap açılıp açılmayacağını mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. Çünkü genelde bankalar kredi kullandırırken müşterilerine hesap açmaktadır.  Daha sonra açılan hesap için aylık ya da yıllık olmak üzere farklı aidatlar kesmektedir. Bu gibi hoş olmayan durumlar ile karşılaşmamak için ilk etapta gerekli sorular sorulmalıdır.
  2.  Genelde bankalar kredi kullanan müşterilerine sormadan dahi kredi kartı kullandırmaktadır. Bu kullanım sonrasında isteseniz de kredi kartı kapatmak zor bir hal almaktadır. Bazen kredi kartını hiç kullanmamanıza rağmen kredi kartı kapatma işlemi için ödeme alınmaktadır. Tüm bunlara ek olarak kredi için aidat gibi kesinti işlemleri dahi yapılmaktadır.
  3. Erken kapatma ücreti alınıp alınmayacağı da sorulması gereken sorular arsında yer almaktadır.
  4. Size ekstra çıkacak olan masrafların tüm bilgileri ayrıntılı olarak hatta yazılı bir şekilde alınmalıdır.

Özel Durumlarda Kredi Kullanma

Kredi kullanmak isteyen herkes için özel durumlar söz konusu olabilir.  Mesela bir çiftçi için hemen ödeme yapılmayan 6 ay sonra ödeme yapılmaya başlanan krediler özel avantajlar oluşturacaktır.  Bazen emekliler için 3 ayda bir yapılacak olan ödemeler cazip krediyi oluşturmaktadır. Kamu çalışanları için bankaların özel olarak hazırladıkları kampanyalar bulunmaktadır. Banka şubelerinde maaşlı müşteri olmak da pek çok kişi için avantaj sağlamaktadır.  Maaşlı müşteri olanlar için banka şubeleri özel olarak yardımda dahi bulunmaktadır. Hatta maaş alınacak olan şube de belli hedefler geçilmemişse yardım daha fazla olacaktır.

Devlet Bankaları Ve Özel Bankalar

Devlet bankaları genel anlamda özel bankalardan çok daha uygun kredi faiz oranları vermektedir. Devlet bankaları ile yapılacak olan çalışmalarda ise bir takım zorunluluklar istenmektedir. Özel bankalar devlet bankalarına göre çok daha kolay bir şekilde kredi kullandırırken kredi için gerekli olan şartları daha zor hale getirmektedir. Bazı devlet bankaları kredi kullanmak isteyen müşterilerinden ikametgah ya da vergi levhası dahi istemektedir.  Devlet bankalarında düşük faiz oranları bulunsa da bu bankalardan kredi çekmek daha zordur. Bu durum da pek çok kişiyi özel bankalara yönlendirmektedir. Yapılan yönlendirmelerde kişinin özel durumları göz önünde bulundurulmalıdır. Elbette şartların uygun olduğu durumlarda bir devlet bankasından kredi kullanmak avantaj sağlamaktadır. Fakat böyle durumlarda yapılacak olan kredi hesaplamalarına da dikkat etmek gerekmektedir.,

Özel bankalara oran ile devlet bankalarında kullanılan kredi için  sigorta ya da dosya masrafı daha az alınmaktadır. Hatta bu bakımdan bazı başlıklar hiç alınmamaktadır.

Kredi Seçimi Doğru Yapılmalıdır?

Bunun için kullanılmak istenen kredinin hangi amaç ile kullanılacağı da belirlenmelidir. Bazen ihtiyaç kredisi tüm ihtiyaçları giderecekken farklı kredilere yönlendirme de yapılmaktadır. Böyle durumlarda uygun faiz oranları göz önünde bulundurulmalıdır. En fazla taşıt kredisi için farklı kredi çekimleri yapılmaktadır. Genelde taşıt kredisi yerine  ihtiyaç kredisi çekilmektedir. Araç satmak ya da araca gerçekten sahip olmak isteyenler bu durumu gerçekleştirmek için ihtiyaç kredisi çekmektedir. Aynı durum konut kredisi için geçerli olmamaktadır.

Çünkü konut kredi faiz oranları ihtiyaç kredisi ya da taşıt kredisi faiz oranları ile karşılaştırıldığında daha düşük kalmaktadır. Bu gibi durumlarda en avantajlı kredi kullanımı konut kredisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi ne oran ile pek avantaj sağlamamaktadır. Bu yüzden de taşıt kredisi yerine ihtiyaç kredisi kullanılmaktadır. Konut kredisi ise hem araç kredisine göre hem de taşıt kredisine göre daha avantajlı kredi oranlarına sahiptir. Bu durumda da pek çok kişi konut kredisi kullanmaktadır. İnternet üzerinden istediğiniz kredinin kullanımı ve kullanım seçenekleri görülmektedir. Ayrıca internet üzerinden faiz oranları ve taksit hesaplama gibi seçenekler de bulunmaktadır.

birevim

Leave a Comment

19 − two =