Arsa Tapulu Daire İpotek Ettirilir Mi?

birevim faizsiz kredi

Arsa tapulu daire ipotek ettirilir mi? Sorusu pek çok kişinin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Konut almak isteyenlerin ya da farklı bir nedenden dolayı nakit paraya ihtiyacı olanların ipotek ile kredi çekme konusu akıllarının bir köşesinde bulunmaktadır.  Bu konu için öncelikle arsa tapulu daireyi öğrenmek gerekmektedir.

Arsa Tapulu Daire Nedir?

Hali hazırda oturum için hazır olan konutların tapuları farklılık göstermektedir. Oturuma hazır olan bu dairelerin bazıları kat mülkiyetli tapuya sahipken bazı daireler arsa tapulu dairelerdir. Bir evin kat mülkiyetli olması için bazı kriterlere uygun şekilde inşa edilmiş olması gerekmektedir kat mülkiyeti için gerekli olan şartlar ise şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Yapılan evin ruhsata uygun şekilde inşa edilmiş olması gerekmektedir
 • İskan belgesinin bulunması gerekmektedir.

İskan izni alınmayan belirli şartları sağlayamayan evlerin kat mülkiyetli tapuları yoktur. Bu evler için tapu arsa tapusu bulunmaktadır.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Arsa Tapulu Daire İçin Kredi

Arsa tapulu daire ipotek ettirilir mi? sorusu elbette arsa tapulu ev için kredi çekmek isteyenler tarafından sorulmaktadır. Bankalar konut kredisi verirken evi teminat olarak almaktadır. Evi ipotek aracılığı ile almaktadır. Arsa tapulu dairelerde ve evlerde banka konut kredisi vermemektedir. Böyle durumlarda ortada teminat olarak alınacak bir ev bulunmamaktadır.  Genel olarak bankalar kredi vermese de bazı durumlarda bankalar çözüm üretmektedir. Bu çözümde daire tapusu olan başka bir evi ipotek altına almak oluyor.  Böyle bir durumda bankanın konut kredisinden faydalanmak mümkündür.

Konut Kredisi İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Konut kredisi alırken ilk olarak alınacak evin fiyatının bütçeye uygun olmasına dikkat etmek gerekmektedir. İlk etapta yüksek meblağlı borçları ödemek mümkün gibi görünebilir. Fakat daha sonraki aşamada özellikle taksit sayısının uzun olduğu ödemelerde ödeme durumu insanı bunaltabilir. Bu bakımdan Arsa tapulu daire ipotek ettirilir mi? Sorusu dahi göz önünde bulundurularak fiyat konusunda bütçe aşılmamalıdır.  Öncelikle konut kredisi için belirli peşinatın olması gerekmektedir. Belirli peşinatı olmayan insanlar için kredi kullanarak ev almak oldukça zor olacaktır.

Konut kredisi kullanmak isteyenlerin dikkat edeceği diğer önemli husus ise kredi faiz oranları olacaktır. Kredi faiz oranları düşük olduğu dönemlerde konut kredisi ile ev almak son derece mantıklı bir durum iken kredi faiz oranları yüksek olduğu dönemde kredi ile ev almak mantıksız bir hal almaktadır. Bu bakımdan kredi kullanmadan önce kredi notu ile ilgili ciddi araştırma yapmak gerekmektedir. Gelir ve gider dengesi ve bu dengeyi çekilen kredi ile nasıl sağlayacağını düşünmek de önemlidir.

Arsa Tapulu Kredi İçin İhtiyaç Kredisi

İpotek ile alınacak olan kredilerde ihtiyaç kredisi iyi bir alternatif olacaktır. Arsa tapulu daire ipotek ettirilir mi? Sorusu için arsa tapulu dairenin ipotek ettirileceği sonucu çıkmaktadır. Fakat yapılacak olan işlemler sonrasında ipotek ile olan kredi borçlanması ihtiyaç kredisi ile aynı orana sahip olmaktadır. Bu bakımdan ipotek ile konut kredisi olmayan bir kredi kullanmak yanlış sonuçlar da verebilir. İhtiyaç kredisi ise daha kesin çözümler sunabilir.

İlk etapta ihtiyaç kredisi ile yapılan kredi kullanmalar daha sonraki aşamada konut kredisine dahi dönebilir.  Bankaların ipotekli bir kredi vermesi için de belirli şartları bulunmaktadır.

Her banka ya da her kurum için ipotek şartları değişiklik göstermektedir. Her banka ya da kurum için de ipotek ile kullanılan kredi faiz oranları farklılık göstermektedir.  İpotek ile kredi kullanacak kişinin banka tarafından toplam gelir düzeyine bakılmaktadır. Bu kişilerden düzenli olarak maaş ya da kira gibi gelirler istenmektedir.

İpotek ile Kredi Kullanma

İpotek İle Kredi Kullanma her evin bir değeri vardır. Arsa tapulu daire ipotek ettirilir mi? Sorusu göz önüne alındığında evlerin değeri mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu aşamada banka tarafından bir fiyat belirleyici yani ekspertiz gönderilmektedir. Bu aşamadan sonra evin fiyatı belirlenmektedir. Belirlenen fiyat üzerinden oranlama yapılmaktadır. Belirlenen ev fiyatının yüzde 80 oranında kredi kullanmak mümkündür. İpotekli dahi olsa belirlenen fiyat üzerinden kredi çekmeye izin verilmektedir.

Bankadan bankaya değişiklik gösteren bir durum olsa da genel olarak yüzde 20 peşinat yeterli olmaktadır.  İpotek malları arasında bulunan taşınmaz malların değeri de ekspertiz tarafından değerlendirilmektedir.  Değerlendirme sonucunda bir rapor hazırlanmalıdır. Hazırlanan rapora göre kredi verilmektedir ya da verilmemektedir. Evin ipotekli bir şekilde kredi vermesi ise değişkenlik göstermektedir. 20 ya da 25 yaş üstü evlerde kredi kullanmak güç bir hal almaktadır. Bu durumda da bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Arsa tapulu daire ipotek ettirilir mi?  Sorusu sorulduğunda bu durumun banka şubeleri ile görüşülmesi gerektiği söylenmelidir. Bazı bankalar ya da şubeler pek çok konuda esnek davranmaktadır. Fakat bazı durumlarda esnek davranmak mümkün değildir. Bu durumda da kredi kullanım süreci sıkıntıya girmektedir.

Bankalardan yapılan tüm işlemlerde olduğu gibi ipotekli bir şekilde kredi çekme işleminde de şartlar ardır. Bu şartlar karşılanmadığı sürece kredi kullanmak mümkün olmayacaktır. Gerekli belgeler ve gerekli gelir düzeyi bankaların istedi şekilde mutlaka teslim edilmelidir. Aksi halde kredi kullanmak mümkün olmayacaktır.  Tapu üzerinden yapılacak olan ipotek işleminde bazen aksaklıklar da meydana gelmektedir. Bu aksaklıklar giderilirken kredi kullanma işlemi de basit şekilde yapılmaktadır.

birevim

7 Comments

 • Zaten iskan belgesi olunca arsa tapunuz geçerli olmuyor, yani arsa tapulu bir yere iskan çıkartınca arsa tapusu konut tapusuna dönüyor zaten

  • Merhaba Halil Bey,
   Arsa tapulu daire iskanı alınmamış anlamındadır ve taşınmazın üzerinde ipotek olabilir.

 • Arsa tapulu daire de ipotek yapılabilir çünkü arsa tapusunda size ait alanın parseli belirtiliyor diye biliyorum

  • Merhaba Derya Hanım,
   Arsa tapulu dairelerde ve evlerde banka konut kredisi vermemektedir.

 • Arsa tapulu daireye banka ipotek koymaya sıcak bakmaz. Arsa tapulu olduğu için, banka o evden daire tapulu bir ev gibi geri dönüşüm alamayacağından kendini riske atmak istemez

 • Arsa tapulu daireye banka güvence görürse ipotek verebilir. Ancak çoğu banka bulunduğumuz süreçte kendini riske atmak istemez.

Leave a Comment

sixteen − 1 =