Devlet Desteklisi Traktör Kredisi Nedir?

birevim faizsiz kredi

Devletimiz son dönemlerde tarımsal açıdan güçlenebilmek adına ve kırsal bölgelerde yaşamlarını sürdürmekte olan çiftçilerin kalkınabilmeleri adına birçok konuda destek vermektedir. Devlet tarafından verilmekte olan hibe ve kredi destekleri içerisinde çiftçilerin tarla içerisinde rahat çalışabilmeleri adına kullandıkları traktör alımlarında kullanabilmeleri adına verilmekte olan kredilerde mevcuttur. Ülkemizde traktör hibe desteği TKDK tarafından verilmektedir. Bu kredi çeşidinin ne olduğunu ve hangi bankalar üzerinden verildiği hakkında bilgilendirmeleri sizler için bu yazımız içerisinde yapacağız. Aklınızda eğer herhangi bir soru varsa bu yazımız içerisinde mutlaka cevabının bulunabilmesi adına oldukça geniş bir çerçeve içerisinde konuyu ele almaya çalışacağız.

Traktör Sahibi Olmak İsteyenlere Destek Kredisi

Devlet tarafından verilmekte olan traktör kredisi ile tarım sektörü içerisinde kullanılmak üzere alınacak traktör hibe ve teşvikleri, devlet desteği, ikinci el ve sıfır km traktör kredi seçenekleri içerisinden kredi alabilirsiniz. Devlet tarafından verilmekte olan bu kredi ile piyasa içerisinde en fazla satılmakta olan Başak, Case, IH, Erkunt, Deutz, Fiat, Ford, International, John Deere ve Türk Traktör gibi birçok traktör markası içerisinden dilediğinizi seçerek satın alabilirsiniz. Devlet vermiş olduğu bu kredi seçeneği içerisinde herhangi bir kısıtlama koymamaktadır. Sadece sizlerden istediği belli başlı kriterleri yerine getirmiş olmanız gerekmektedir. Bunun için şartları mutlaka harfiyen yerine getirmeniz gerekmektedir.

Devlet Destekli Traktör Kredisi Nasıl Alınmaktadır?

Devlet traktör kredisi vermek adına belli başlı şartlar aramaktadır. Bu şartları sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız.

 • Devletimiz nüfusu 20 bin kişinin altında olan yerleşim yerlerinde yaşamakta olan 18 ve 41 yaş aralığındaki bütün genç çiftçilere 30 bin hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi desteği sunmaktadır. Devletimiz içerisinde Tarım Bakanlığı tarafından Ziraat Bankası aracılığıyla verilmekte olan bu 100 bin liralık faizsiz krediyi alan kişiler bu krediyi kullanarak traktör ve tarım için gerekli olan aletleri satın alma hakkına sahip olmaktadırlar.
 • Ülkemizde başlatılmış olan köye dönüş projesi kapsamında genç çiftçilere verilmekte olan geri ödemesiz kredi ile tarım ve hayvancılık sektörü içerisinde kullanılmak üzere her türlü ihtiyaç ve giderlerin karşılanması adına kullanılması için verilen 30 bin lira hibe kredisi için başvuruda bulunmak isteyen çiftçiler Tarım ve Orman Bakanlığının bulunmakta oldukları müdürlüklere gidip başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirler. 2019 yılı için başvuru tarihleri başlamıştır. Hatta başvuruların 31 Mayıs 2019 tarihinde son bulduğunu söyleyebiliriz. Yeni kredi verme işlemlerinin olup olmadığından haberdar olmak adına Tarım ve Orman Bakanlığının resmi sitesini takip edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Tarafından Verilen Traktör Kredisi

Ülkemizin en köklü bankalarından biri olan Ziraat Bankası kırsal bölgeler içerisinde yaşamı yeniden canlandırabilmek adına ve boşalmış olan köyler içerisindeki tarım ve hayvancılık faaliyetlerini yeniden başlatabilmek adına devlet desteği ile beraber 100 bin TL ile faizsiz bir şekilde kredi imkanı sunmaktadır. Genç çiftçilere sunulmuş olan sıfır faizsiz kredi seçeneğinden faydalanarak traktör, mibzer vb. diğer tarım aletlerini satın alabilirsiniz. Bu krediyi almak adına yapmanız gereken tek şey krediyi vermekte olan ziraat bankasının şubelerinden birine bireysel olarak kendinizin başvuruya bizzat gitmesidir. Bankanın sizlerden istemekte olduğu şartları yerine getirdiğiniz zaman bu kredi fırsatından faydalanabilirsiniz.

Bununla beraber Ziraat bankası sabit ve değişken faizli şekilde traktör kredi seçeneklerini sizlere sunmaktadır.

 • Yeni ve sıfır km olan traktör satın almak isteyenler için Ziraat bankası 3,6 ve 12 ayda bir olmak üzere esnek geri ödeme olanakları ile proforma fatura ya da satış teklif mektubunun azami olarak %75’ine kadar kredi olanağı sunmaktadır.
 • Ziraat bankası ile anlaşmalı olan firmalar ya da traktör satışı gerçekleştiren bayiler içerisinde satılmakta olan yeni ve sıfır km olan traktörleri satın almak isteyenler için ise 3, 6 ya da 12 ayda bir geri ödeme alternatifleri ile proforma fatura ya da satış teklif mektubunun azami %75’ine kadar vadeniz bitene kadar kredi vermektedir.
 • Eğer ikinci el traktör alma gibi bir fikriniz varsa ve azami olarak 5 yaşında olan traktörler için ise sizlere 3,6 ve 12 ay geri ödeme alternatifleri ile beraber kaskı bedelinin %75’ine kadar kredi vermektedirler.

Traktör Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler

Devlet destekli traktör kredisi nedir? Konusunda sizleri bilgilendirdikten sonra şimdi başvuru sırasında sizlerden istenebilecek bilgilerden bahsetmek istiyoruz.

 • Nüfus cüzdanınıza ait fotokopi
 • Üzerinize bulunan mal ve varlıklara ait tapuların fotokopileri
 • Proforma faturaları
 • İkametgah belgelerinizi başvuru sırasında mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Sizlere 2019 senesi içerisinde sunulmuş olan traktör kredisi içerisinde bulunan 30 bin hibe ile traktör alınamaması durumunda dilerseniz sahip olduğunuz hayvan karşılığında ya da takas yolu ile traktör kredisine dönüşüm sağlayabilirsiniz. Bunun yanında 2019 yılı içerisinde verilmiş olan IPARD programlarının takibi ve IPARD2 projelerine başvuru halinde traktör finansmanı içerisinde yeterli düzeyde bir araştırma yapılması gerekilmektedir.

Kişilere verilecek olan traktör kredisi içerisinde bazı belli başlı şartlarında aranmakta olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca oluşturulmuş olan kanuna göre kişilerin traktör kredisini kullanabilmeleri için çalışma faaliyetleri konuları içerisinde bitki ürünleri ya da küçükbaş, büyükbaş hayvancılık ve kanatlı üretim konularından en az birinin bulunması şartı aranmaktadır. Devletin bu şartları aramasının sebebi vereceği kredinin kesin olarak çiftçilik mesleğini icra eden kişilere gittiğinden emin olmasıdır.

Sıfır ve İkinci El Traktör Alacakların Bilmeleri Gerekenler

Yeni ve sıfır km olan traktörler için bankalar genellikle standart olarak belli başlı uygulamalarda bulunmaktadırlar. Yukarıda detaylı olarak söz ettiğimiz gibi örneğin ziraat bankası içerisinde 3 ay, 6 ay ya da 12 ay gibi geri ödemeli olarak verilen krediler ile sıfır bir traktör sahibi olabilirsiniz.

İkinci el traktör almak isteyenlerin bilmesi gereken daha çok bilgi bulunmaktadır. Örneğin satın alınacak olan traktörün mutlaka 5 yaşından büyük olmaması gerekmektedir. Ayrıca kasko bedellerinin yüzde 75’i gibi yüksek oranları elinde bulundurarak sizlere kredi vermektedir.

Traktör Kredisi Vermekte Olan Kurumlar

Ülkemiz içerisinde çiftçilere destek vermek amacıyla en fazla tercih edilmekte olan banka Ziraat Bankasıdır. Lakin bunun yanında tercih edilebilecek Halbank Traktör Kredisi de mevcuttur. Bunların yanı sıra ülke sınırlarımız içerisinde yaşamakta olan çiftçilere traktör kredisi seçeneği sunan katılım bankaları da mevcuttur. Lakin bu bankaların birçoğu sıfır km olan traktörlerin satın alınması adına sizlere kredi vermektedirler.

Türk Ekonomi Bankası traktör kredisi imkanı sunan bir diğer bankadır. Bu banka içerisinde ayrıca 60 aya kadar uzanan bir vade seçeneği de yer almaktadır.

Yapı Kredi Bankası da çiftçilere traktör kredisi sunmaktadır. Bu banka sizlere sıfır km traktör için destek olmaktadır.

Akbank ise sizlere bu traktör kredisini 2.el traktör almak için kullanma imkanı sunmaktadır.

QNB Finasnbank ise tarımsal faaliyette bulunmakta olan işletmelerin tarımsal faaliyetler içerisinde kullanabilecekleri tarımsal ekipmanların alınması için destek sağlamaktadır. Bankalar tarafından verilmekte olan bu krediler genellikle hasat dönemlerine göre düzenlenebilme seçeneğine sahiptir.

birevim

6 Comments

 • Devletin tarımcıya destek olması çok iyi gerçekten, faizsiz kredi sunuyor diye biliyorum hatta

  • Merhaba Ali Bey,
   Hemen hemen her sene gibi destek kredileri verilmektedir. 2021 yılı içinde bu şekilde krediler beklenmektedir.

Leave a Comment

1 × 3 =