Devlet Faizsiz Ev Kredisi Veriyor Mu?

birevim faizsiz kredi

Kredi kullanacak olan kişilere devletten müjde verildi. Artık SGK’lılara faizsiz konut kredisi verilmektedir. Özellikle pandemi ile beraber inşaat sektörünün yavaşlaması konut fiyatlarının artmasına sebep olmuştur. Bu anlamda ev fiyatları oldukça pahalı ve ekonomiye zarar vermeye başlamıştır. Bu anlamda dar gelirli olan vatandaşları korumak amacıyla hükümet tüm imkanları seferber etmeye başlamıştır.

Faizsiz Kredi Desteği

Kira desteği, eşya yardımı ve barınma gibi destekler verirken aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu da faizsiz bir şekilde konut kredisi desteği vermeye başlamıştır. Ancak sıfır faizli konut kredisi imkanından herkes yararlanamaz. 2024 senesi içerisinde 240.000 TL’nin üzerinde olan sıfır faizli kredi desteğinden yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nden alacakları hak sahibi belgesi aracılığıyla ziraat bankasına başvurmalıdır.

Para olarak faizsiz kredi sigortalının kendisi ya da baba, anne, eş ya da çocuk gibi geride kalan hak sahipleri yararlanabilir. Bu anlamda 3000 TL aylık belirtilen sıfır faizli kredi için toplamda 750 TL taksit ödemek yeterli olacaktır. Kredinin geri ödemesi için kişinin almış olduğu aylığın dörtte bir oranında kesinti yapıldığını söylenebilir. Yetim, dul, 15 Temmuz gazileri, vazife malulleri ve harp malulleri bir konutla sınırlı olmak üzere bu imkandan kolay bir şekilde yararlanabilir.

Faizsiz Konut Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanunu vazife malulü ya da emekli sandığı kapsamında harp malulü olmaları nedeniyle aylık bağlanan kişiler faizsiz konut kredisini verir. Aynı zamanda yetimler, dullar ve 15 Temmuz gazileri de faizsiz konut kredisi açısından yararlanma hakkına sahiptir.

Hak Sahipleri Krediden Yararlanabilir Mi?

İlk olarak malulün kendisi için kullandırılır. Faizsiz kredi hakkından yararlanmadan kişinin ölümü gerçekleşirse eğer bu durumda dul eşine bu haktanır. Eğer eşi de hayatta değilse ya da eşi başka bir kişiyle evlendiyse o zaman çocuklarından birisi kullanır. Yetim aylığı almasıyla beraber çocuklar talepte bulunabilir. Bunlar olmazsa eğer ilk olarak babaya ya da anneye bir konut ile sınırlı olmak üzere devlet faizsiz ev kredisi veriyor.

Faizsiz Ev Kredisi Başvuruları Nereye Yapılır?

Görev alanına yönelik olarak kamu görevlileri ödemeler daire başkanlığına başvurular yapılabilmektedir. Bununla beraber bağımsız ve hizmet akdi ile çalışanlar daire başkanlığına da yapılabilir. Aynı zamanda faizsiz ev kredisi başvurusu için SGK İl Müdürlüklerine dilekçeyle başvurmak yeterli olacaktır. Pek çok kişi e- devlet üzerinden faizsiz konut kredisi başvurusu yapılabilir bir konusunu merak eder. Bu anlamda aslında e- devlet üzerinden de başvuruların yapılacağı söylenebilir.

Kredi Kullananlardan Kesinti Yapılır Mı?

Kredi eğer hak sahibi tarafından ödeniyorsa bu durumda aylığının dörtte bir oranında bir kesinti yapılabilmektedir. Kesilen müşterek ya da aylık bağlanamayan müşterek olursa bu durumda çocukların geri ödemelerinde ödemenin başlamış olduğu tarihten itibaren o aylığa bağlanan çocukların geri ödemeye beraber ailen dörtte birinin ve %25 inden fazlası aylık olarak kabul edilmektedir. Tamamen tüm borç bitene kadar da hak sahibi çocuk tarafından banka yatırılmaktadır. Örneğin 3000 TL aile olan bir kişi 937,50 TL taksit ödeyebilir.

Borç Bitmeden Aylık Kesilirse Ne Olur?

Kurum ya da kredi kullanan kişilerde her ne sebepten dolayı olursa olsun eğer aylığı kesildiyse aylıklarının kesildiği ve buna yönelik olarak bakiye borçlarının tüm tutarını Ziraat Bankası’na bildirir. Kurum üzerinden aylık alamayan kişiler kamu kurum statüsünden olmayan kişiler de bir yerden çalışan kredi kullanıcılarıyla faizsiz ev kredisi için bakiye kredi kartın borcunu ödeyebilir.

Kişi kurumdan almış olduğu en son aylık için toplam miktarın dörtte birinin %20 sinden daha fazlası o ayın aylık taksiti olarak kabul edilir. Aynı zamanda her ayın 20. günü akşamına kadar ise bankaya kredi kullanan kişiler tarafından yatırılması gerekir.

Konut Edinme Açısında Sağlanan Başka Kolaylık Var Mı?

Faizsiz bir şekilde ev satın almak isteyen kişiler aynı zamanda konut edinme konusunda farklı kolaylıkların olup olmadığını da araştırmaya başlamıştır. TOKİ konut satış kampanyaları düzenleyerek kapsama girmiş olan da öncelik sıralamasına yönelik olarak belirli hak sahiplerini göz önünde bulundurur. Tek bir konut ile sınırlı olmak şartıyla yapılmış olan konutlar üzerinden %10 peşin fiyat alınır. Bununla beraber 240 ay vadeye kadar sabit taksitler ile konut edilme imkanı da bulunmaktadır.

Devletten Nasıl Ev Yardımı Alınır?

Oturulamayacak kadar eski olan sağlıksız, bakımsız ve eski evlerde yaşayan düşük geliri olan vatandaşların evlerine bakım yapmak için de belirli yardımlar yapılabilmektedir. Genel anlamda bu bakımlar ev eşyası alımı, betonarme ev yapım yardımı, ev onarımı ve ev bakımı olarak çeşitlendirilebilir. Bunun için kişiye nakdi ya da ayni yardımlar yapılabilmektedir.

Özellikle prefabrik olan ev yapımlarında 30.000 TL’ye kadar yardım yapılırken betonarme olan evlerde 40.000 TL’ye kadar destek verilebilmektedir. İkamet adresini en yakın olan sosyal yardımlaşma vakıfları üzerinden kişiler kimlik kartları ile başvuru yaparak ev yardımı desteğinden faydalana bilir.

Kimler Kira Yardımı Alabilir?

Kaymakamlıklar kendi bünyelerinde olan Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakıfları ile beraber işbirliği yapar. Buna yönelik olarak belgeli bir şekilde ekonomik durumu yetersiz olan vatandaşlara yine belgeyle kira desteği sağlayabilmektedir. Bunun için ilk olarak Kaymakamlıklar içerisinde yer alan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat etmek gerekir. Buna yönelik olarak kişiler yardımlarını alabilir. Kira yardımı için ya da devlet faizsiz ev kredisi için mutlaka ekonomik gücünün yetersiz olduğunu ya da belirtilen yardım alması gereken kişilerin belgeli bir şekilde başvuru yapması oldukça önem taşır.

birevim

Leave a Comment

14 − 2 =