Kredi Kartı İle Ev Ya Da Araba Alınır Mı?

birevim faizsiz kredi

Gelirin gidere oranla hesaplanması sonucu kredi kartının iyi bir yol olduğunu düşünen kişiler kredi kartı ile mülk edinme ya da araç edinme yollarını araştırıyor.

Kredi kartları günümüzde kullanım sıklığı git gide artan ve avantajlı taksit sayıları ile kişilerin ödeme yüklerini hafifleterek aylık bazda nakit çıkışlarını bir nebze de olsa baskılayarak, kişilere rahat ödeme planları sunabilme yeteneğine sahip finansal yollar arasında başta gelmektedir. Kredi kartı ile alışveriş yapan kullanıcıların daha sonra ödeme, erteleme, vade farkı vermeden taksite böldürme gibi avantajlar ile rahat alışveriş yapabilme olanağına sahip oluyorlar.

Kredi Kartı Araba Aldırır Mı?

Kredi kartı ile araba almak gibi düşüncesi olan bazı kullanıcılar bunun mümkün olup olmadığı konusunda bazı soru işaretleri yaşamaktadırlar. Taşıt kredisinin yanı sıra kredi kartı ile alışveriş yapmak isteyen kişiler bulunmaktadır. Bununla alakalı öncelikle bilinmesi gereken ilk şeyin kredi kartının limitinin ne kadar olduğudur. Önemli olan bu husus sizlere bütçenizin ne kadar olduğu hakkında en önemli bilgiyi verecektir.

Kredi kartı limitiniz ne kadar ise kredi kartınızın limiti seviyesinde bir aracı kredi kartı ile araç alma hizmetinden faydalanarak elde edebilirsiniz. Kredi kartı araç aldırmasına aldırır ancak hesaba katılması gereken bir diğer olay ise aracı alacağınız bayinin kredi kartı ile ödeme kabul edip etmeyeceğidir. Bu bir bayi ya da şahıs olabilmek ile birlikte genellikle sahibinden satılan araçlarda kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunmamakta ancak bayiden alacağınız sıfır ve ikinci el araçlar için bu seçenekler günümüzde gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Kredi Kartı İle Araba Almanın Avantajları

Kredi kartı ile araba aldığınız zaman yüklü miktarda nakit çıkışı yerine aylara bölünmüş bir ödeme planı ile daha planlı ve tasarruflu bir nakit çıkışı ile karşı karşıya kalırsınız. Bu sebeple kredi kartı kullanıcıları nakit paralarını daha iyi değerlendirebilir ve sürekli olarak nakit paralarını biriktirmekle uğraşmak yerine kredi kartlarına azar azar ödeyerek daha fazla nakite sahip olabilirler. Nakit paranın yanı sıra, belki de almak istediğiniz aracın ödemesini anında yapabilecek güce sahip değilsiniz ancak aylar içinde ödeme planınıza uygun bir fiyatta aracı almak istiyorsunuz. Bu gibi durumlarda aylarca bekleyip tam parayı toplamayı beklemek size aracın fiyatının daha da yükseldiği bir tablo yaşatabilir. Siz de bu sebeple kredi kartı alışverişi yolu ile araba almayı tercih edebilirsiniz.

Kredi Kartı İle Araba Almanın Dezavantajları

Kredi kartı ile araba almak çoğu kişi için cazip gelebilir vade farksız araç almak çok da mümkün olmayacağı için karşınıza yüksek ihtimal ile yüksek faiz oranları çıkacaktır. Yani şöyle örnek vermek gerekirse 100 liraya alacağınız bir ürünü kredi kartı ile almayı tercih eder ve taksite böldürür iseniz eğer; 100 liralık ürün size 3 taksit ödemeniz sonunda toplamda 155 liraya mal olabilir. Bu da demek oluyor ki hali hazırda fiyatları zaten oldukça yüksek olan araç piyasasında kredi kartı ile alacağınız aracın taksit sayısını bitirmenizin ardından ya da bir hesap yaptığınızda aracın fiyatının neredeyse 1.5 katını da faiz olarak ödediğinizi görebilirsiniz.

Bu da kimi kredi kartı kullanıcıları için can sıkıcı ve hoş karşılanmayan bir durum olarak görünmektedir. Bir diğer dezavantajlı husus ise kredi kartı puanınızın olumsuz etkilenmesi olabilir. Büyük olasılık ile alacağınız araç sonucunda kredi kartı limitiniz neredeyse dolacak ve size kullanacak limit kalmayacaktır. Bu da bankanızda bütün limitini kullandı, taksite böldü demek ki limit ile gelir arasında olumsuz bir denge var imajı oluşturacak ve puanınınız kötü etkilenecektir. Ancak yine de bu madde hakkında en doğru bilgiyi almak adına bankanız ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Kredi Kartı İle Ev Almak Mümkün Mü?

Konut kredisi genel olarak bilinen bir kavram olsa da kredi kartı ile ev almak kavramı biraz daha yabancı olunan ve düşünüldüğü zaman pekte mümkün görünmeyen bir ev alma yöntemi olarak görülmektedir. Bunun sebebi kredi kartı limitlerinin genel olarak ev fiyatlarının çok altında olması gösterilebilir. Elbette bazı kişilerin kredi kartı limitleri bir değil iki hatta bazen üç ev aldıracak kadar yüksek olabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı kişilerin sınırsız kredi kartı ile ev alabilmeleri de görülebilmektedir. Fakat bu örneğini verdiğimiz olayların genel nüfusa oranı yüzde 1’e bile yaklaşmayacağı için bu uygulamanın çokta örneğini bulmak mümkün görünmüyor. Kredi kartı ile ev alan kişilerin olduğu elbette bir gerçek olsa da standart hatta üst gelirli bir bireyin kredi kartı ile dahi ev alabilmesi pekte mümkün görünmemektedir.

Kredi Kartı Limitimi Nasıl Yükseltirim?

Özellikle ev ve araba almak isteyen kişilerin kredi kartı ile almak istemesi ve taşıt kredisi yerine kredi kartı ile araba satın alma yoluna başvurmak istemesi bazen limit yükseltme ihtiyacı doğurmaktadır. Bu sebeple bireyler, kredi notlarını iyi tutmalı bundan önceki kredi kartı borçlarını düzenli bir şekilde ödemeli. Kredi kartlarının son ödeme günlerini geçirmeden en azından asgari tutarlarını yatırmalı ve varsa bankalardan aldıkları kredilerinin ödeme günlerini geçirmeden olabildiği kadar hızlı ödemeli.

Bu gibi uygulamaların bireylerin kredi notlarına olumlu yansıyacağı ve taşıt almak için kredi kartı limit yükseltme işlemlerinde başarılı olacakları düşünülmektedir. Bankanız ile iletişime geçmek sizler için iyi bir yol olmakla birlikte, bankanızın verdiği direktifler doğrultusunda kredi notunuzu iyileştirerek, kredi kartı limitinizi yükseltebilir ve hayalini kurduğunuz araca ya da eve bir an evvel hızlı bir şekilde sahip olabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

four − 1 =