Yeni Evim Konut Kredisi Hesaplama ve Başvuru 2024

birevim faizsiz kredi

Farklı kampanyalar sayesinde ev sahibi olan kişiler için Yeni Evim Konut Kredisi Kampanyası da son dönemlerde ev sahibi olmak isteyen kişilere ihtiyaç duydukları tüm aile desteği sağlamaktadır. Bu anlamda kişiler bu zor şartlar altında daha kolay bir şekilde ev sahibi olabilir.

Yeni Evim Konut Kredisi Nedir?

T.C. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ile T.C. Hazine Maliye Bakanlığı’nın ortak projesi olan Yeni Evim Konut Kredisi Projesi aslında bir finansman ürünüdür. Bakanlıkların katılım bankaları ve kamu bankaları ile beraber işbirliği sonucunda hayata geçirmiş oldukları ev kredisi projesinin genel anlamda konut sahibi olamayan ve olmak isteyen orta ve düşük gelirli kişiler için sunulmaktadır.

Konut kredisi kampanyası daha çok müteahhitlerin ve anlaşmalı yüklenicilerin el değiştirmemiş olan birinci konutlarını kapsamaktadır. Yeni Konut Kredisi Kampanyası aracılığıyla ilk evini almak isteyen kişiler piyasa koşullarına yönelik olarak çok daha uzun vadeler ile finansman desteği sağlayabilir.

Krediden yararlanacak olanlar kredi için genel ödeme planlarını hane halkının gelirinin göz önünde bulundurarak hazırlamaları önemlidir. Hane halkının gelirine bağlı olarak ilk üç sene taksit tutarını bir kısmı kişi tarafından ödenmez. Tamamen T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır. Bununla beraber aynı zamanda konut satışının %5’lik kısmı da üretici konumunda olan firma tarafından üstlenmektedir.

Yeni Evim Konut Kredisi Kimlere Verilir?

Türkiye’nin 81 şehrinde yaşamını sürdürecek olan ve konut sahibi olamayan kişiler için yeni konut finansman modeliyle Yeni Evim adında konut kredisi sağlanmıştır. Kampanyadan yararlanmak isteyen kişiler 18 yaşın üzerinde olmalıdır. Aynı zamanda kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması önemlidir.

Başvuru yapacak olan vatandaşlar anlaşmalı bankalara başvurmalıdır. Aynı zamanda kredi almayı uygun görüşmeleri de önemlidir. Kredi desteğini sağlayan vatandaşlar genel proje bedelinin yüzde onluk kısmını peşin bir şekilde talep eder. Hazine taksit katkısı ile beraber destek dönemi bitince kredi vadesini son sekiz sene içerisinde taksitler eklenir. Buna yönelik olarak ilaveten sosyal devlet anlayışı ile beraber hayata geçirmiş olan projeden faydalanmak isteyen kişiler konutları beş sene boyunca satışını yapamaz.

Yeni Evim Konut Kredisi Limiti Ne Kadar?

Türkiye’nin 81 şehri üç bölgeye ayrılarak yeni evin kredisi kapsamı içerisine girmiştir. Kullanılacak olan kredinin limiti aslında her bölgede farklı seviyelerde belirlenmiştir. Örneğin İstanbul birinci bölge olarak belirlenmiştir. İstanbul’da yaşayan vatandaşlar ortalama 5 milyon TL’ye kadar bu finansman desteğinden yararlanabilir.

İkinci bölge içerisinde bulunan Muğla, Mersin, Ankara, Antalya, Bursa, İzmir gibi yerlerde ise vatandaşlar için azami 3 milyon Türk Lirası gibi bir kredi kullanım hakkı tanınmıştır. İstanbul, Muğla, Ankara, Mersin, Antalya, İzmir, Bursa gibi şehirler dışındaki yerlerde ise üçüncü bölge olarak kategorilenir. Bu illerde yaşayan kişiler ve yeni evin konut kredisi den faydalanmak isteyen kişiler içinde 2 milyon TL’ye kadar finansman desteği sağlamaktadır.

Yeni Evim Kredisi oranları genel anlamda azami 15 sene içerisinde alınmış olan kredi tutarlarına göre farklı gösterebilmektedir. 2 milyon TL’ye kadar olan finansman desteği%0.69 oranında faiz uygulaması mevcuttur. Kullanılan desteği miktarına yönelik olarak miktar arttıkça bu oran da beraberinde %0.99’a kadar yükselebilir.

Yeni Evim Konut Kredisi Başvuru Şartları

Devletin sağlamış olduğu Yeni Evim Konut kredisi başvurusu için belirli şartların gerçekleşiyor olması önemlidir. Yeni Evim Konut Kredisi koşulları şu şekilde sıralanabilir;

  • 18 yaşından büyük olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları.
  • Yeni proje ya da bitmiş ve belirli oranda tamamlanmış olan projeler statüsünde ki konutlar için bu kampanyadan faydalanalar.
  • Finansman desteğinden faydalanabilmek adına kişinin konutunun olmaması gerekir.
  • Kişinin konut alacağı şehirde son bir sene içerisindeki süreçte ev satışı yapmamış olması gerekir.
  • Birinci ve ikinci bölge de bulunan yerden ev almak isteyenler için son 12 aylık süreçte buralarda ikamet koşulu sağlanması gerekir.

Yeni Evim Konut Kredisi Başvurusu

Yeni Evim Projesi aracılığıyla konut almak isteyen kişiler başvuru süreci için bazı noktalara dikkat etmelidir. Kişi daireyi belirledikten sonra Yeni Evim Konut Kredisi başvurusu için daireye ilişkin olan tüm bilgiler ile katılım bankalarına ya da kredi ile ilgili olan bankalara gitmesi gerekir. Burada başvuru gerçekleştirebilir. Ardından banka hem kişinin hem de konutun yeni evim kampanyası kriterlerine uygun olup olmadığını belirler. Başvuru sahibi satın almak istediği konutun projesinin kampanya kriterlerine uygun olursa eğer bu durumda belirli limitler aracılığıyla kredi tahsis edilmektedir.

Yeni Evim Konut Kredisi Hesaplama

Yeni Evin Konut Kredisi için kredi ödemesini nasıl yapılacağı ve kredi hesaplaması vatandaşların merak ettiği konulardandır. Yeni Evim Konut Kredisi hesaplama için banka ile detaylı bir şekilde görüşmek aslında daha önemlidir. Ancak ortalama olarak %0.69 oranında ki bir ev 15 sene vade içerisinde en fazla 4.500.000 TL’lik kredi çekilebileceğini gösterir. Bu koşullar altında vatandaşlık aylık ödemesi 43 bin 735 TL olur. Bu kredinin toplam geri ödemesi ise 7.872.000 TL’ye yakındır. Aynı tutar on sene vade için çekilirse eğer aylık ödeme tutarı ortalama 55 bin 265 TL’yi bulur. Geri ödemesi ise 6.632.000 TL’yi bulur.

3 milyon TL’lik bir ev kredisi çekilirse ise bunun aylık ödemesi 15 sene vade için 29.160 liradır. On sene vade için ise 36.845 TL düzeyinde gerçekleşir. 2 milyon TL’lik yeni evin konut kredisi isteyen kişiler ise aylık ödeme olarak 15 sene vadeyi tercih ederse 19.440 TL vermelidir. On yıl vadeli düşünürlerse eğer aylık 24. 560 TL düzeyinde kredi verilmelidir.

1 milyon TL’lik ev kredisi çeken vatandaşlar ise aylık olarak 15 sene boyunca 9720 TL eder. Yeni Evim Konut Kredisi on sene olarak vadeli hesaplanırsa eğer 12.280 TL’ye yakın olur.

birevim

Leave a Comment

2 × five =