Dolar Endeksi Nedir ve Ne İşe Yarar?

birevim faizsiz kredi

Uluslararası piyasada en çok kullanılmakta olan para birimi hangisidir? Diye merak edenlere bu sorunun cevabının oldukça net olduğunu dile getirebiliriz. Ülkemizde dahil olmak üzere dünya ülkelerinde en çok kullanılan para birimi Amerikan Doları olmakla birlikte aynı zamanda diğer para birimleriyle kıyaslandığında %60 rezerve tutulan parama birimi yine dolardır. Bu noktada Dolar Endeksi Nedir ve Ne İşe Yarar? Gibi bir soru soracak olursanız Euro, Kanada Doları, İngiliz Sterlini, İsviçre Frangı, Japon Yeni ve İsveç Kronu olmak üzere 6 önemli yerel para birimi karşısında doların değerini uluslararası piyasada ölçmek adına endeks vardır ve dolar endeksi en fazla işlem gören para birimlerine karşı doların değerini belirleme işlevini görmektedir.

Dolar Endeksi Nasıl Yorumlanmalı

Dolar endeksinin amacı pek çok insanın bildiği gibi yoğun şekilde kullanılan doların uluslararası piyasadaki değerini ölçmektir. Ancak Dolar Endeksi Nasıl Yorumlanmalı denildiğinde, dolar dünya çapında önemli bir para birimi olduğundan ötürü düşüşü veya yükselişinin sizler için ne anlam ifade ettiği önemlidir. Yani x bir tarihte dolar düşüşteki iken Türkiye de yükselişe geçmiş olabilir. Bu TL’nin değer kaybetmesiyle ilgilidir. Genel açıdan bakıldığında dolar endeksi aşağı yönde hareket ettiğinde düşüşte, yukarı yönde hareket ettiğinde ise yükseliştedir. Ancak belirttiğimiz gibi dolar küresel çapte bir para birimi olduğundan ötürü bir ülkede düşüşe geçtiğinde diğer bir ülkede en yüksek rakamı görmüş olabilir.

Dolar Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Dolar endeks hesaplamasında İsviçre Frangı, İsveç Kronu, Euro, Kanada Doları, İngiliz Sterlini ve Japon Yeni para birimi olmak üzere 6 adet yerel para birimi kullanılır. Bu 6 para birimi baz alınarak formül eşliğinde dolar değerinin geometrik ortalaması alınır ve dolar değeri belirlenir ve tablolar ile belirtilir. Dolayısıyla doların uluslararası değer grafiğini incelemek için sitemizde yer alan Dolar Endeksi Nasıl Hesaplanır? Yazılı makalelerimizi okuyabileceğiniz gibi çizelgelere de göz atabilir düzenli olarak takipte kalabilirsiniz. Böylece yatırımlarınızı daha mantıklı şekilde yapabilir ve kar-zarar bilançonuzu dengede tutabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

17 − sixteen =