Ev Kredisi En Fazla Kaç Ay Olur?

birevim faizsiz kredi

Konut kredileri en fazla talep edilen kredi türlerinin başında gelmektedir. Günümüz hayat koşullarında banka kredisine ihtiyaç duymadan ev sahibi olmak; nerede ise imkansız nispetindedir. Bu hususu göze alan devlet kamu ve özel bankalar aracılığı ile konut kredisini geliştirmiştir.

Vergisel Teşvik ve Etkisi

Bu krediden diğer kredilerden alınmakta olan Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi ve Kamu Kaynaklarını Destekleme Fonu vergisini almamaktadır. Bu da kümülatif olarak ele alındığında müşteri lehine çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Devletin bu vergiden vazgeçmesi bu alanda verilen gizli desteğin en önemli kısmını oluşturmaktadır.

Tür olarak değerlendirildiğinde ev kredisi bankalar arasında farklı uygulamalar olsa da en fazla yirmi yıl olarak uygulanmaktadır. Bu süre bankacılıkta vade olarak isimlendirilmektedir. Bu da bankacılıkta kredinin ne kadar süreceğini tanımlamaktadır. Ülkemizde vadeli piyasaların oldukça değişken bir karakterde olması nedeni ile azami yirmi yıl olarak verilen konut kredileri sektörün genelinde on yıl olarak verilmektedir.

Konut Kredisinin Avantajları

Ev alımı için yeterli ölçüde nakit parası bulunmayan müşterilerce ilk kaynak niteliğine haiz durumdadır. Bu kredinin neden çok tercih edildiği nazara alındığında göze batan en önemli nitelikleri ele aldığımızda bunların; en önemlisi uzun vadeli olması; her zaman müşteri lehine bir durum olup rahatça ödeyebilmeleri noktasında zaman kazandırmaktadır. Diğer avantajlı noktası vergilerden muaf olması düşük faiz imkanı sunmaktadır. Bu da müşterinin bütçesini sarsmadan rahatça ödeme imkanı sağlamaktadır. Ev kredisi kaç ayda onaylanır kişiden kişiye değişmekte olup sabit bir nitelik taşımamaktadır.

Kredi Çekim Aşaması

Burada kişinin sicili, geliri, ödeme kapasitesi daha önceki referansı gibi hususlar değerlendirilmektedir. Eğer öncelik olarak; ön başvurunuza onay aldı iseniz işlemler çok daha hızlı sonuçlanacaktır. Genel manası ile işlemler bir ile iki iş günü içerisinde sonuçlandırılmakta ve expertiz işlemlerine başlanmaktadır. Başvuru esnasında kredi alacağınız konutun mutlak surette mesken tipinde olması gerekmektedir. En kredisi nasıl çekilir gibi kelimeler dikkate alındığında sürecin ilk aşaması etabında banka gelir durumu, kimlik, ikametgah. kefil gibi evraklar istemektedir.

Ön onayın tamamlanmasının ardından bankaca görevlendirilen expertiz randevu alındıktan bir ya da iki iş günü içerinde değerlendirme ve rapor süreci tamamlanarak bankaya ulaştırılır. Her şey rutin olarak ilerlediğinde işlemler dört işgününde sonuçlanır. Azami olarak konutun yüzde sekseni kadar kredi kullanılabilmektedir. Bu noktadan sonra sözleşme imzalama aşamasına geçilir.

Şubede imza işlemi de bittikten sonra kredinizi aynı gün kullanmanız mümkündür. İpotek işlemleri için banka avukatları ile tapuya gidilmekte ve konut teminat olarak verilmektedir.

birevim

Leave a Comment

18 − 1 =