Ev Kredisinde Konut Değeri Nasıl Belirlenir?

birevim faizsiz kredi

Satın almayı istediğiniz ya da düşündüğünüz konutların gerçek değerlerini öğrenmek isteyebilirsiniz. Evlerinin gerçek değerlerini hesaplamak isteyen kişilerin en çok sorduğu sorulardan birisi konut değeri nasıl belirlenir sorusudur. Bu soru sadece ev almak istediğinizde değil aynı zamanda evinizi satmak istediğinizde de önem kazanır.

Evlerin konut değerlerini etkileyen pek çok faktör bulunur. Bu faktörlerin her biri hesaba katılarak konut değeri hesaplamak daha doğru olacaktır. Bu açıdan konut değerlerinin hesaplanması için farklı yöntemler uygulanabilir. Özellikle kredi ile konut almak isteyen kişiler bu hesaplamalardan yararlanmalıdır. Hesaplama yöntemleri hakkında araştırma yaparken ev kredisi ve konut kredisi ile ev değerleri şeklinde cümleler ile araştırma yapmalısınız.

EKSPER İLE KONUT DEĞERİ HESAPLAMA

Almak istediğiniz konutu, bir konut krediyle almayı planlıyorsanız, evin değerini hesaplama işlemi banka tarafından yapılmaktadır. Banka müşterileri için bir eksper tayin ederek evin doğru şekilde değerleme raporunun hazırlanmasını sağlamaktadır. Ev kredisi kullanmak isteyen kişiler evin değerini bilmek için konut değeri nedir nasıl hesaplanır şeklinde araştırmalar yaparlar. Oysa tüm bu hesaplama ve değerleme işlemlerini bankalar müşterileri için yapmaktadır.

Bankanın müşterileri için bir eksper göndererek gayrimenkulün fiyatını belirler. Konutun değeri için gayrimenkul değerleme uzmanı bir fiyat raporu sunar. Bu raporla ilgili ciddi bir yanlışlık görüyorsanız, raporun yeniden oluşturulmasını isteyebilirsiniz. Eksper tarafından hazırlanan raporlar genellikle doğru olarak kabul edilir. Konut kredisi kullanacak kişiler ekspertiz değerinin yüksek olmasını isteyecektir. Bunun nedeni ise konut için ödenecek peşinatın böylece daha düşük olmasıdır.

KİRA BEDELİNE GÖRE KONUT DEĞERİ HESAPLAMA

Konut değerini hesaplamak istediğinizde kullanabileceğiniz en basit yöntemlerden birisi de aylık kira bedeline bakmaktır. Kira bedeli yüksek olan bir evin gerçek değeri de daha yüksek olacaktır. Eğer konutun kira bedeli düşükse evin gerçek değeri de daha düşük olacaktır.

Konut değerini kira üzerinden hesaplamak için 214 aylık kira bedeli baz alınır. Fakat bu aylık süre ilden ile değişmektedir. Çünkü uzmanlar bu sayının İstanbul’da 212 ay olmasını kabul etmektedir. Satın almak istediğiniz konutun aylık kira bedelini 214 sayısı ile çarparak konutun gerçek değerini öğrenebilirsiniz. İşlemde bir hata olmaması adına hesaplama yaparken yıllık artış bedellerini de hesaba katmak gerekir. Her sene kiralar zamlanır. Bu zam durumunu da mutlaka hesaplamada kullanmalısınız.

birevim

6 Comments

  • Ekspertiz sanırım evin bölgesine, kira çarpanına ve evin durumuna göre ortalama bir fiyat çıkartıyor.

  • Ev alacağımız zaman verilen ekspertiz hizmetine ücret ödüyor muyuz yoksa kredi ücretinden tahsil edilebiliyor mu?

  • Ekspertiz hizmetlerinde gerçekten evin gerçek değerine yakın bir fiyat biçiyorlar. Bu işte baya uzmanlar

  • Ekspertizin değerlendirme kriterleri boldur ama bilinenler bölgesi, evin sağlamlığı 🙂

Leave a Comment

13 − nine =