Anasayfa / Blog / Faizsiz Finans Kurumları Hangileridir?

Faizsiz Finans Kurumları Hangileridir?

Yaşam standartlarının iyileşmesi amacıyla her birey zaman içinde belli girişimlerde bulunmak ister ama pek çok insan faize bulaşmak istemediği için çalışacağı banka konusunda araştırmaya girer. Bildiğiniz gibi mevduat bankaları faizli çalıştığı için sizlerin yatırımlarını ihtiyaçları dahilinde kullanmaları sonucunda bir şekilde paranız faize bulaşmakta ve dolayısıyla istemeseniz bile yapılan haksız ticarete ortak olmaktasınız. Bundan ötürü faizden uzak durmak istiyorsanız faizsiz finans kurumlarıyla çalışmayı tercih etmeniz gerekir. Peki, Faizsiz Finans Kurumları Hangileridir? Faizsiz sistemle çalışan banka kuruluşları katımlım bankaları olarak nitelendirilir. Katılım bankalarının çalışma prensibinde faize yer olmadığından ötürü tüketici ihtiyacı doğrultusunda bankaya başvurarak hizmet veya satın aldığı malın bedelini ödeyerek mağduriyetini giderir.

Faizsiz Çalışan Bankalar

Belirttiğimiz gibi faizsiz çalışma sistemine sahip olan katılım bankaları, verdikleri hizmette karşılıklı denge oluşturduğu için her iki tarafında hakları eşit ölçüde korunmaktadır. Bugün mevcut birikiminizi faize bulaştırmadan değerlendirmek istiyorsanız, katılım bankalarının karlı hesaplarından faydalanabilir ve faizsiz şekilde paranızı çalıştırabilirsiniz. Bu bağlamda Faizsiz Çalışan Bankalar hangileridir? Diye soracak olursanız;

Diyebiliriz. Bu bankalar arasından istediğinizle çalışabilir,  paranızı faize bulaştırmadan değerlendirerek kazanç elde edebilirsiniz. Ancak unutmayınız ki, faizsiz hizmet veren kuruluşlar helal ticaret kapsamında denge kurmak adına kar-zarar oranını hissedarlar arasında paylaştırmaktadır. Yani satın aldığınız veya yatırım yaptığınız ürünün karına ortak olurken, sizlerden zararına da ortak olmanız beklenmektedir.

Faizsiz Kredi Olur mu?

Tüketicinin tercih ettiği katılım bankası ihtiyaç durumunda tüketiciye peşin olarak talep ettiği bedeli öder. Fakat bu bedeli temin ederken uğradığı zararı helal ticaret doğrultusunda karşılaması gerektiği için İslami kurallar çerçevesinde yine karşılıklı menfaatler korunarak doğan ihtiyaca çözüm getirilmektedir. Sonuç olarak Faizsiz Kredi Olur mu? Merakınız için katılım bankaları kredi ihtiyaçlarında faiz uygulamaz ama oluşan zararı paylaşır diyebiliriz. Eğer ki, katılım bankasından kredi kullanmak istiyorsanız, sitemiz üzerinden kredi hesaplama tablosunu kullanabilir ve bu konuyla alakalı net bilgi edinebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası’ndan Yeni Kredi Paketi

Pandemi dönemi sadece sağlıkla ilgili değil ekonomiyle de ilgili olarak bütün dünyada tedbirlerin alınması gerekliliğini …