Faizsiz Konut Kredisi Sorgulama

faizsiz konut kredisi
birevim faizsiz kredi

Konut sahibi olmak isteyen ancak maddi zorluklar çeken kişiler, faizsiz konut kredisi ayrıntılarını merak etmektedir. Belirli şartlar ile faizsiz konut kredisi alan kişiler, bu kredilerin çıkıp çıkmadığını kolay bir şekilde sorgulayabilmektedir.

E – Devlet ile yapılan işbirliği sayesinde faizsiz konut kredisi sorgulamaları internet üzerinden yapılabilmektedir. E – Devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile E – Devlet’e girdikten sonra arama sekmesine Faizsiz Konut Kredisi Sorgulama yazmalısınız. Ekranınızda açılan sayfada ödemeye devam ettiğiniz konut kredilerinin güncel durumlarını takip edebilirsiniz. Başvuru işlemlerinizi de bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz.

Faizsiz Konut Kredisine Nasıl Başvurulur?

Yeni bir ev almayı planlayan kişilerin merak ettiği sorulardan biride faizsiz konut kredisine nasıl başvurulur? Bu krediden faydalanabilmek için ilk olarak hak sahibi olmak gerekir. Krediden yararlanan kişiler, hak sahipliği belgesi alarak başvuruda bulunabilmektedir. Görev kapsamına göre Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Daire Başkanlığı ya da SGK İl Müdürlüğü’ne dilekçe yazarak başvuruda bulunabilirsiniz. E – Devlet hesabınıza giriş yaparak faizsiz konut kredisi ve TOKİ kampanya hak sahipliği belgesi başvurusu kısmından hak belgesi almak için talep oluşturabilirsiniz.

SGK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın imzaladığı veri paylaşımına ilişkin protokol ile SGK’dan maaş alan kişilerin, faizsiz kredi hak sahipliği sorgulaması direkt olarak Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’ndan yapılmaktadır. Yani krediden faydalanmak istiyorsanız ce hak sahibiyseniz, SGK tarafından düzenlenen hak sahipliği belgeniz olmasa bile T.C Ziraat Bankası şubelerinden başvuruda bulunabilirsiniz. Faizsiz konut kredisi sorgulama işlemleri, E – Devlet üzerinden kolay bir şekilde yapılmaktadır.

Faizsiz Konut Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Faizsiz konut kredisi almayı düşünen kişilerin merak ettiği sorulardan bir diğeri de faizsiz konut kredisine kimler başvurabilir? SGK’nın sunmuş olduğu bu fırsattan faydalanmak isteyen kişilerin belirli kriterlere sahip olması gerekir. Bu krediden faydalanabilecek hak sahipleri ile ilgili detaylı bilgi verecek olursak;

 1. Belirli kanunlar kapsamına giren nedenlerden ötürü hayatını kaybeden kişilerin eşleri ve çocukları,
 2. Vazife ya da harp malulü olup sınıf ya da görev değiştirerek çalışan kamu personelleri,
 3. İlgili mevzuata göre maaş alan kişilerden, 5510 sayılı Kanunun 4. maddesi gereği işe başladıkları zaman maaşları kesilenler,
 4. 684 sayılı Kanun Hükmüne göre 15 Temmuz gazileri

Faizsiz konut kredisi başvurusunda bulunan kişiler arasından öncelikli olarak seçilen kişiler bulunmaktadır. Öncelikli olan kişiler ile ilgili bir sıralama yapacak olursak;

 1. Kredi başvurusunda bulunan kişinin kendisi,
 2. Kredi hakkı olan ancak bu haktan yararlanmayan kişinin vefat etmesi halinde eşi,
 3. Eşi hayatta olmayan ya da evlenmiş olan kişilerin krediyi kullanacak çocuklarından birinin yetim parası alması,
 4. Bu sayılan kişiler yoksa da öncelikli olarak anne olmak üzere kişinin babası ya da annesi.

Faizsiz Konut Kredisi Borcu Nasıl Tahsil Edilir?

Faizsiz kredi fırsatından faydalanmak isteyen kişiler, bu borcun nasıl tahsil edildiğini merak etmektedir. Kredi borcunun nasıl tahsil edileceği ile ilgili bir sıralama yapacak olursak;

 1. SGK tarafından hak sahibi olan kişinin her türlü tazminatla birlikte toplam olarak aldığı aylığın 1/4’ü kesilerek hak sahibine ödenmektedir,
 2. Aylığı kesilmiş ya da aylık almamış, ortak krediye dahil olan çocukların geri ödemeleri başladığı tarihte aylık almaya başlayan çocukların aylığının ¼’ nün %25 fazlası aylık taksit olarak geçmektedir. Borç tamamlanana kadar bu tutar hak sahibi olan çocuklar tarafından ödenmektedir.
 3. İş nedeni ile engelli olan kişilerin, çalıştıkları kamu kurumunda çalışmaya devam etmeleri ve maaşlarını da aynı kurumlardan almaları halinde, kredi alınacak aydan bir önceki aylığın ¼’nün %25 fazlası aylık taksit olarak geçmektedir. Borç bitene kadar taksit tutarı hak sahibi kişiler tarafından bankaya ödenmelidir.

Faizsiz konut kredisi kampanyası ile verilen aylık borç bitmeden kesilirse kurum, kredi kullananlardan hangi neden ile olursa olsun aylığın kesildiğini ve bakiye borç miktarını Ziraat Bankası’na bildirmektedir.

Faizsiz Konut Kredisi Borcu Bitmeden Maaş Kesilirse Borç Nasıl Tahsil Edilir?

Konut kredisi alan kişilerin borcu bitmeden maaşları kesilirse bu durumda borçlar tahsil edilmektedir. Kamu kurumunda çalışan ve iş nedeni ile sakatlanan kişilerin aylıkları kesilirse kamu kurumu, Ziraat Bankası’na yazılı olarak bildirimde bulunmaktadır.

Bu krediden faydalanan kişiler vefat ederse, hak sahibi olan ve maaş alan kişi varsa borçlar aylıklarından tahsil edilmektedir. Hak sahibi olup aylık almayan çocuklar vefat ederse kredi taksitlerinin ödenmesi, hak sahibi olan ya da aylık alan kişi varsa borç onlardan tahsil edilmektedir.

Hak Sahipleri Faizsiz Konut Kredisinden Faydalanabilir mi?

Faizsiz konut kredisi ilk olarak malulün kendisine kullandırılmaktadır. Eğer hak sahibi kişi vefat ederse eşi, eşi hayatta değilse ya da evlendiyse çocuklarından biri bu krediden faydalanabilmektedir.

Yetim aylığı almakta olması kaydı ile talepte bulunan çocukların müştereken, bunlar olmadığında öncelikle anneye ve babaya bir konut kredisi verilmektedir.

birevim

Leave a Comment

three + 8 =