Tek Katlı Müstakil Ev Maliyeti Ne Kadar?

Müstakil Ev
birevim faizsiz kredi

Müstakil ev yaptırmak isteyen kişiler için birçok model bulunmaktadır. Müstakil ev yaparken ahşap, betonarme, prefabrik ve çelik konstrüksiyon ev modellerinden birini seçerek maliyet hesabı yapabilirsiniz. Farklı malzemeler kullanarak yapılan evlerin maliyetleri de birim metrekare başına göre farklılık göstermektedir.

Betonerme müstakil ev için ilk olarak arsa maliyeti hesaplanmaktadır. Günümüzde şehir merkezinde bulunan arsa metrekare fiyatları ilgili belediye tarafından belirlendiği için değişiklik göstermektedir. Maliyet içerisine arsa fiyatı, tasarım ve inşaat maliyetleri ve diğer hizmetlerin fiyatları eklenmektedir. Bu şekilde net bir fiyat belirlenmektedir. Bu nedenle net bir fiyat belirlemek için ilk olarak arsa fiyatını belirlemeli ve diğer hizmet bedellerini üzerine ekleyerek net bir fiyat belirlemelisiniz.

Müstakil Ev Ne Demek?

Yeni bir ev yaptırmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği sorulardan biride müstakil ev nedir? Müstakil ev, tek başına bağımsız bir yapıya sahip olan konut türünü ifade etmektedir. Diğer bir ifadeyle müstakil ev, yan tarafındaki yapılar ile ortak duvarları olmayan, kendi bahçesi ya da arazisi ile çevrili olan bir evdir.

Müstakil evler çoğunlukla geniş bir arazi üzerine inşa edilmektedir ve çoğunlukla ön bahçe, arka bahçe ya da avlu gibi açık alanlara sahip olmaktadır. Bu tarz evler, kişilere daha fazla mahremiyet, bağımsızlık ve alan sağlamaktadır. Ayrıca komşular ile paylaşılan duvar ya da ortak alanların bağlı olmaması, daha fazla sessizlik ve rahatlık sunmaktadır.

Tek katlı müstakil ev genellikle bireyler ya da aileler için tercih edilen bir konut modelidir. Sahip olunan bağımsız ve geniş alanlar, özellikle çocuklu aileler için avantaj sağlamaktadır. Bu tarz evler, diğer evlere oranla daha maliyetli olabilmektedir. Maliyet, kişilerin evdeki isteklerine göre değişiklik göstermektedir.

Tek Katlı Müstakil Ev Fiyatına Etki Eden Faktörler

Yaklaşık bir hesap yapılacak olursa, müstakil ev fiyatlarına etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörler ile ilgili bir açıklama yapacak olursak;

Bina Türü

Taşıyıcı sistem olarak baktığımızda çelik yapı, betonarme, yığma yapı ve prefabrik yapı olarak modeller bulunmaktadır. Betonarme yapılar, ülkemizde en sık kullanılan ve erişimine en rahat ulaşılan sistemlerden biridir. Çelik yapılar ise maliyet açısından dolayı müstakil evlerde pek fazla tercih edilmemektedir.

Oda Sayısı ve Bodrum Katı

Ev içerisindeki oda sayısı, fiyatı etkileyen en büyük faktördür. Oda sayısı arttıkça maliyette artmaktadır. Oda için kullanılacak malzeme sayısı ve işçi maliyeti, fiyatı etkilemektedir. Bodrum yapılması halinde yalıtım masrafları gibi ücretlerde maliyete eklenecektir.

Evin Konumu 

İnşaatın konumu, malzeme açısından büyük bir fark yaratmazken, bölgelere göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin küçük bir şehirdeyseniz malzemelere erişim imkanınız daha kısıtlı olabilmektedir. Buda tek katlı müstakil ev maliyeti için fark yaratmaktadır.

İşçilik fiyatları, şehirlere göre değişiklik göstermektedir. Büyük şehirlerde bu maliyet biraz daha artmaktadır.

Projelendirme

İnşaat maliyetlerinde projelendirme fiyatları metrekare başına değişiklik göstermektedir. Büyük ve daha kapsamlı projelerde bu miktar artış gösterebilmektedir.

Yapı Detayları

Yapının detayları, örneğin odaların büyüklükleri ya da balkon sayıları, maliyetleri etkilemektedir. Boya, duvar alçı ve merdiven gibi detaylar fiyata ekstra olarak yansımaktadır.

Malzeme Seçimi 

Duvarların örülmesi için örneğin tuğla ya da gazbeton kullanılabilmektedir. Tuğla kullanıldığı zaman çimento, kum, kireç, harç ve duvar işçiliği hesaba katılmalıdır. Gazbeton kullanıldığında ise gazbeton, gazbeton yapıştırma harcı ve işçilik fiyatı hesaba katılmaktadır.

Çatı Seçimi 

Çatılar günümüzde ahşap ya da çelik olarak kullanılmaktadır. Çatının yapılacağı malzemeyi seçerek hesap yapılmaktadır. Müstakil ev maliyetleri bu şekilde hesaplanmaktadır.

Müstakil Evde Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Müstakil evde yaşamanın avantajları, kişilere göre değişiklik göstermektedir. Komşularınız ile paylaştığınız ortak alanlar gereği uyulması gereken kurallar olmadığı için müstakil evinizde daha fazla mahremiyet alanına sahip olabilirsiniz.

Apartmanlar, inşaat süreçlerinde çalışan mimarların ve yapı şirketlerin isteklerine göre şekillenmektedir. Ayrıca apartmanlar birçok kişinin ortak yaşam alanı olduğu için dekorasyon konusunda da yapabileceğiniz şeyler oldukça sınırlıdır. Müstakil evinizde beğenmediğiniz ya da ihtiyacınız olan şeyleri kendi isteklerinize göre değiştirebilirsiniz.

Müstakil evlerin en güzel avantajlarından biri ise kendinize ait bir bahçeniz olmasıdır. Apartmanlarda ya da sitelerde de yeşil alanlar bulunmaktadır ancak buraları komşularınız ile paylaşmak zorundasınız. Müstakil evinizin bahçesinde isterseniz meyve ve sebze yetiştirebilir, isterseniz çocuklarınızla özgürce oynayabilir, isterseniz de kedi ve köpeğinizle yeşil alanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bunun yanı sıra misafirlerinizi istediğiniz şekilde ağırlayabilirsiniz ve bahçenizde istediğiniz aktiviteleri yapabilirsiniz.

Müstakil Ev Modelleri Nelerdir?

Müstakil evler, kişilerin isteklerine göre modellenmektedir. Oda sayıları, banyo sayıları, balkonlar ve diğer tüm özellikler, evin sahibi tarafından belirlenmektedir. Odaların büyüklüğü, evin malzemesi ve diğer özellikler modellere göre değişmektedir.

Müstakil ev modelleri, fiyatlar açısından da oldukça önemlidir. Evin modeline, oda sayısına, kullanılan malzemelere kadar her şey fiyat üzerinde etkilidir. Bütçenize göre evinizin modelini belirleyerek tasarımlar yapabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

twelve − 8 =