İşyeri Açma Kredisi (Sermayesiz Devlet Destekli İş Kurun)

birevim faizsiz kredi

Bir iş kurmak istiyorsanız KOSGEB’den hibe ile bankalardan faizsiz işyeri açma kredisi alabilirsiniz.  İşyeri açma kredisi yani sermayesiz Devlet destekli iş kuran girişimci iseniz KOSGEB size büyük fırsatlar sunabiliyor.  Üstelik alacağınız KOSGEB belgesi  ile hem hibe için başvuru yapabiliyor hem de işletme dersleri sayesinde işletmenizi daha iyi yönetebiliyorsunuz.

İşyeri açma kredisi yani Sermayesiz Devlet Destekli İş Kurun doğru duydunuz banka kredilerine gerek kalmadan avantajlı olarak işyeri açabilirsiniz. KOSGEB destekli hibeler yine bankalardan alınıyor ancak 0 faizle yani faizsiz hibe ile işyeri açabiliyorsunuz.

Öncelikle KOSGEB sitesine giriş yaparak sizin işiniz için destek veriyor mu? Hangi dersleri  ve belgeleri almalısınız? Bu soruları yanıtlayın.  Sonrası kolay adımlardır, İşyeri açma kredisi yani Sermayesiz Devlet Destekli İş Kurun.

Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 18 yaşını aşmış olması ve mesleği ile ilgili ustalık belgesine sahip olması yeterlidir. 60-370 bin türk lirası aralığında hibe sağlanabilmektedir.

2022 yılında KOSGEB hibe ile İşyeri Açma Kredi Şartları Nelerdir ?

 • Öncelikle iş fikrinizi bulun ve profesyonel bilgiye ve sertifikalara sahip olun.
 • NACE koduna göre KOSGEB sitesinden seçtiğiniz fikrin desteklenip desteklenmediğini öğrenin.
 • Sermayeniz var mı? Buna göre başvuru tutarını şekillendirmeniz gerekir.
 • KOSGEB belgesi sahibi olun.

Şartlar Neden Bu Kadar Zorlaştı?

İş yeri açma kredisi olmazsa imkânsız gibi gözüken bu kendi işini kurma probleminin birçok nedeni vardır, neticesinde her bir sene geçtikçe nüfus yoğunluğu dengesi bozuluyor. Bu da birçok alanda ustalaşma sayısını arttırıyor ve rekabete neden oluyor, bu rekabet ortamında ise birçok seçenek olacağından git gide bir mülkün kira bedeli artıyor veya yapacağınız işin alacağınız malzemesinin fiyatı yükseliyor.

Dükkân açmak için kredi çekme nedenlerinden biri ise bahsettiğimiz korona-virüs 19 pandemisi insanların cesaretini kırıyor ve her şeyin pahallaşmasına neden oluyor. Durum bunla da yetmiyor iş yeri açma desteği artan döviz ve kur fiyatları problemi için çok büyük sıkıntılar çıkarmaya devam ediyor, değişen ekonomik şartlarda iş yeri açma kredisi çeken biri ortalama bir gider hesaplayabilirdi ancak bu şartlarda her an her şeyin fiyatı yükselince cesareti kırılmış durumda oluyor.Ancak asla ama asla iş kurma kredisinden vazgeçmeyin, çünkü kafanıza koyduysanız emin olun bir şekilde başarıp aldığınız iş yeri açma kredisini ağır faizler olmadan geri ödeyecek halde olacaksınız ve hem işiniz oturmuş olacak hem de net bir sabit gelir elde etmiş halde hayatınıza devam edeceksiniz.

Devlet İşyeri Açma Desteği İçin KOSGEB Kaydı

Girişimcilik kursları online olarak yapılıyor. Online kursları tamamlayarak sertifika alabilirsiniz.  İşyeri açılışı sonrası sisteme kayıt olun.  Kayıttan sonra e-hizmet üzerinden online olarak kuruma kayıt yaptırın.

Faizsiz İşyeri Açma Kredisi Veriliyor mu?

Evet, ülkemizde KOSGEB aracılığı ile hibe olarak veriliyor.  Sistem kurulduğundan bu yana farklılık gösteriyor. 3 farklı destek paket programı belirlenmiş ve bu paketlerde sıfır faizli esnaf kredileri desteği sağlanıyor.  Faiz yerine kar odaklı çalışan kuruluşlarda faizsiz finansman desteği de sağlanabiliyor.

 1. Devlet kaybolan mesleklerin tekrar hayata geçirmek için devlet desteği veriyor.
 2. Ustalık belgesi olanlar kullanabiliyor.
 3. Devlet gençleri destekliyor; 30 yaşından küçük gençlerin eğer projeleri KOSGEB tarafından onaylanır ise, Halkbank faizsiz iş kurma kredisi alabilirler.

Yeni İşyeri Açtım Kredi Çekebilir Miyim?

KOSGEB kredi başvurusu yaptıysanız, girişimci kategorisi ile destek almanı mümkündür. Başvuru şartlarında dikkat etmeniz gereken; eğer basit usulden veya şahıs şirketi olarak bir iş kurmuş iseniz, banka size 3 ay veya 6 ay beklemeniz gerektiğini, işletmenin cari bilanço tablolarına ihtiyaç duyduklarını, gelir ve giderinizi ispatlamadan size kredi vermeyeceğini söyleyebilir. Banka size güvenmek ister çünkü vereceği kredinin geri dönüşünü  hesaplar.  Bu sebeple , işletmelerin üzerine kayıtlı olan taşınır veya taşınmazların ipotek tesisi ile yeni işyerine kredi verilme hakkı bankalarca hakkı saklı tutulabilir.

İşyeri açma kredisi (Sermayesi Devlet Destekli İŞ Kurun) gerekli şartları yerine getirdiğinizde faizsiz kredi ile işyeri açma hatta KOSGEB hibelerinden yararlanmanız mümkündür. KOSGEB web sitesini ziyaret ederek işe başlayın.

İş Yeri Açma Kredisi Ne Şekilde Alınıyor?

İş yeri açma kredisinde öncelikle yapacağınız işlem, ezbere gidip bankadan kredi talep etmek olmasın, neticesinde bankalar size 50.000 Türk Lirası kredi verir ve siz iş yeri açma kredisini öderken, geri ödeyeceğiniz yüksek faizler ile iş yerinizdeki karı resmen bankayı da ortak etmiş oluyorsunuz. O yüzden lütfen dikkat olun ki bu aceleci tuzağa düşmeyin, yeni iş yeri açma kredisi başvurunuzu fark eden bankalar sizlere çok yüksek faizler ile baş başa bırakabilir.  Bu konuda ise sizlere çok net yardımcı olacak kuruluş ise KOSGEB kuruluşu olacaktır, tabii ki bu kuruluş ta resmi bir kuruluştur ve güvenle hizmet alabilirsiniz o yüzden çok büyük bir korku içerisinde olmanıza da gerek yok.

Krediyi Hangi Şartlar ile Alabilirim?

İş yeri açma desteği içerisinde bulunduğumuz 2022 yılında, iş kurma kredisi ile faydalanıp iş yeri açmak isteyen 18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için net olarak 50.000 ile 65.000 Türk Lirası ile hibe kredi veren tek kurum ancak ve ancak KOSGEB’dir. İşyeri açma kredisi alarak sahibi olmak ve patronluk yapmak istediğiniz işletme için devlet destekli ihtiyacınız olan bütün gereksinimlerinizi hibe edilecek olan  ve net bir şekilde zorlamadan faizsiz olarak tahsis edebilirsiniz ve bu hizmetten yararlanırken hayallerinize bir adım daha yaklaşarak ileride kurmuş olduğunuz hedeflediğiniz birçok şeye kavuşacaksınızdır. Sizlere kalan sadece azıcık ta olsa cesaret etmek, kaybedecek zorunlu bir faiziniz yok.

birevim

24 Comments

 • Arkadaşım böyle bir kosgeb desteği almıştı ancak bir kısmı geri ödemeli olmuştu, tamamı hibe olarak veriliyor mu?

  • Merhaba Hasan Bey,
   Bu gibi desteklerin geri ödemeli ve geri ödemesiz seçenekleri bulunmaktadır.

  • Merhaba Ceyda Hanım,
   Sermayesiz devlet destekli işyeri açma kredisi alabilmek için Kosgeb eğitimlerine katılıp sertifika almak gerekir.

 • Bir arkadaşımda iş kurmak istediğinde böyle bir destek aldı devletimizden, gözlemlediğim kadarıyla bu süreçlerde hiç sorun yaşamadı ve iş yerine büyük katkısı oldu aldığı desteğin

 • Bu destekler girişimci arkadaşlarımız için gerçekten çok değerli, girişim fikri olan kişilerin genelde en büyük sorunu maddi oluyor 🙂

 • Bu tarz girişimler için bir eğitim almamız gerekiyor mu? Kendi işletmemi kurmak istiyorum nasıl başvurabilirim?

  • Merhaba Şeyma Hanım,
   Sermayesiz Devlet Destekli İşyeri Açma Kredisi için eğitim almak gerekmektedir.

  • Merhaba Ahmet Bey,
   İş yeri açma kredisi başvuru şartları aşağıdadır.
   Öncelikle iş fikrinizi bulun ve profesyonel bilgiye ve sertifikalara sahip olun.
   NACE koduna göre KOSGEB sitesinden seçtiğiniz fikrin desteklenip desteklenmediğini öğrenin.
   Sermayeniz var mı? Buna göre başvuru tutarını şekillendirmeniz gerekir.
   KOSGEB belgesi sahibi olun.

 • Bu tarz destekleri bu pandemi sürecinde de devletimiz artırdı ve bu iş kurmak isteyenler için büyük fırsat 🙂

 • İmkanınız varsa ve güzel bir iş yapacaksanız değerlendirmeniz gereken bir destek bence

 • İş yeri açma desteği gerçekten güzel ancak bir çok gencimiz yaptığı işlerin kazancı yüksek olmadan böyle bir girişim deneyip sonra hüsranla karşılaşıyor, dikkat etmek gerek böyle girişimleri denemek önce

 • Sermayeniz olmadan iş kurabilmek gerçekten günümüzde çok zor ve bu konuda devletin verdiği destek çok güzel

 • Devletin iş yeri açma desteği vermesi gerçekten güzel, imkanı ve fikri olan kaçırmasın

 • Zamanında şirket kurup kapatmış biri olarak bu desteği hiç kullanmamıştım, şimdi tekrar şirket açmak istesem kullanabilir miyim?

  • Merhaba Yunus Bey,
   Kredinin tekrara kullanılamayacağı ile ilgili bir bilgi bulunmamaktadır.

 • İş yeri açma kredisini sadece anonim şirket için mi alabiliyoruz böyle bir kıstas var mı?

 • Kosgeb desteği almak gerçekten çok iyi, hibe kısmını %100 verme şansları oluyor mu?

  • Merhaba Özge Hanım,
   %100 hibe verdikleri sektörler oluyor. Anacak belirlenen şartlara uyuyor iseniz faydalanabiliyorsunuz.

 • İş yeri açmak isteyenler için gerçekten güzel bir destek, bu tarz desteklerin iş yeri açılırken alınması çok iyi destekleyici oluyor

 • Ben homeofis çalışacağım bir is için krediden faydalanmayi düşünüyorum bunu uzun zamandır istiyorum sertifikami alali 3 yili geçti yalnız sermaye boyutu herzman beni geri adima zorluyor devletimiz yardim ediyor evet sagolsun ama parası olana faydasi var bu sistemin benim işim gıda sektörü ve devlet bana geleneksel girişimci olarak bu şansı veriyor ama resmi açılış için 5 bin isyerimde çalıştıracagim personel için 60 bin veriyor 2 yıla bölerek ama toptan mal almam gerekiyor ve yeterli sermaye olmayınca maalesef faydalanamiyorum.. sizin benim için önerebileceğiniz bir tavsiye varmidir çünkü koskep kredisi için normal krediler gibi bankalar kefil ve ipotek istiyor ben isyerimi açarsam zaten bir müddet bekler esnaf kefaletten faydalanirim devletimizin koskep teşvigi bir girişimciye kendi is yerini kurması için bir odeme yapmiyormu benim çalmadıgim kapi kalmadı ne ipotek nede kefil söz konusu olsa ben neden devletimin bana sunduğu koskepten yardım alayım… nace koduyla teşvik desteği sağlayabiliyorum homeofis olarakta koskep te çalışan memurlardan bilgi aldım ama devlet kredi ödeneği çıkarmıyor maalesef ben gibi girişimci gençler koskepten mağdur durumdalar….tesekkur ederim vereceğiniz bilgi için saygılar…

Leave a Comment

seventeen − 2 =