Kira Çarpanı Nedir?

birevim faizsiz kredi

Döviz, borsa, Forex gibi yatırım araçları kısa vadede kazanç vaat ediyor olsa da gayrimenkul yatırımı gibi uzun vadede kazanç sağlayan bir yatırım aracı daha çok tercih edilir. Türkiye; gayrimenkul yatırımı konusunda birçok seçenek sunar. Ancak, gayrimenkul yatırımı; dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Orta ve uzun vadede gelişmesi muhtemel bir bölgeden satın alınacak arsa, konut, dükkan ve işyeri; yatırımcısını sevindirecektir.

Gayrimenkul yatırımı yapmayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken hususlardan bir diğeri de kira çarpanıdır. Herhangi bir gayrimenkul için elde edilecek kira gelirinin söz konusu gayrimenkul için ödenen parayı kaç yılda karşılayacağı önemli bir husustur. Bir başka deyişle, gayrimenkulün kendisini amorti etmesi önem taşır. Ortaya çıkan bu sonuca kira çarpanı adı verilir.

Kira Çarpanı Nasıl Hesaplanır?

Hem aylık hem de yıllık kira çarpanı hesaplaması yapmak mümkündür.

  • Aylık kira çarpanı: Gayrimenkule ödenen para/ aylık brüt kira geliri
  • Yıllık kira çarpanı: Aylık kira çarpanı/12

şeklinde hesaplanır.

Kira çarpanı hesaplama işlemlerini bir örnekle açıklamak mümkündür. 750 bin TL karşılığında alınan bir evin aylık 3 bin TL karşılığında kiraya verildiğini düşünelim. Bu noktada, gayrimenkulün aylık kira çarpanı; 250 olarak hesaplanır. Yıllık kira çarpanı ise 250/12’dir. Bir başka deyişle, gayrimenkulün kendisini 250 ayda amorti etmesi söz konusudur. 20 veya 21 yıl sürecek bir dönemi ifade eder.

İdeal Kira Çarpanı Nedir?

Türkiye; hem yerli hem de yabancı yatırımcıların gözdesi olan bir ülkedir. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Muğla, Kocaeli, Bursa ve daha birçok şehrin yatırımcının gözdesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu noktada, gayrimenkul sektöründe ideal kira çarpanının ne olduğu uzun süredir tartışılan bir konudur. Ancak, bu konuyla ilgili olarak bilinmesi gereken birtakım hususlar vardır. Her şeyden önce, yabancı yatırımcılar; ideal kira çarpanı hesaplarken dolar bazlı tahvilleri kullanırlar. Bu konuyu da bir örnekle açıklamak mümkün! Dolar bazlı tahvilin yıllık getirisinin yüzde 5 olduğunu varsayalım. Bu noktada, kira çarpanı; 100’ün 5’e bölünmesiyle elde edilen 20’dir.

Kira çarpanı; ekonomide herhangi bir olumsuzluk yaşanmadığı takdirde sürekli olarak yükselme eğilimindedir. Bilhassa büyük şehirlerde kira çarpanı; her geçen yıl daha da yükselir. Bunun yanı sıra, özellikle İstanbul’da konut kredisine uygun olan konutların fiyatlarındaki yükseliş; uygun olmayan konutların fiyatlarına kıyasla daha fazladır. Konut fiyatları arttığı gibi her bir konut için istenen aylık kira tutarı da artış göstermektedir.

birevim

Leave a Comment

18 + 2 =