Köye Ev Yapmak İçin Kredi ve Devlet Desteği

birevim faizsiz kredi

Özel ya da kamu bankaları tarafından kişilere köye ev yapmak için kredi ve devlet desteği verilmektedir. Ev yapmak isteyen vatandaşlar, nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için bazı bankalardan yardım ve destek alabilmektedir.

Köy yerleşim yerlerine ev yapmak ve kendilerine ait olan konutların inşaatını başlamak isteyen kişiler, ilgili yerlere başvuru yaparak destek alabilmektedir. Bankalardan ve devletten alacağınız kredi desteği ile evinizi yapmaya başlayabilirsiniz.

Köye Ev Yapanlara Hangi Banka Kredi Verir?

Köye ev yapmayı planlayan kişilerin merak ettiği sorulardan biride köye ev yapanlara hangi banka kredi verir? Köye ev yapmak ya da konut için başvuruda bulunmak isteyen kişilere, belirli olan bazı bankalar yardım ve kredi sağlamaktadır. Kişilerin bu bankaları bilerek hareket etmesi, onlar için daha sağlıklı olacaktır. 2024 yılında kişilere kredi sağlayan bankalar, TEB, Garanti Bankası, Denizbank, Akbank, Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank olarak sıralanmaktadır.

Ev yapmak isteyen kişilerin bu bankalara giderek başvuruda bulunması ve taleplerini dile getirmeleri gerekir. Sizden istenen tüm belgeleri ve evrakları eksiksiz olarak tamamlamalısınız. Bu şekilde bankalardan kredi alabilirsiniz. Köy evi yaparken size kredi çıkıp çıkmayacağınızı banka şubelerine giderek öğrenebilirsiniz.

Köye Ev Yapmak İçin Kredi ve Devlet Desteği Nasıl Alınır?

Köye ev yapmak isteyen kişilerin merak ettiği sorulardan bir diğeri de köye ev yapmak için kredi desteği nasıl alınır? Kişiler köye ev yapmak için kredi başvurusunda bulunduğu zaman bankalar bazı noktalara dikkat ederek kredi vermektedir. KKB ya da ihtiyaç kredisi puanı yeterli olan kişilere ve ipotek edilecek konutu olan kişilere kredi verilmektedir. Köyde tarım ve hayvancılık ile uğraşan kişilerin Ziraat Bankası’na başvuru yapması önerilmektedir. Hayvancılık ve tarımın yanı sıra köy projelerinde de kişilere belli başlı destekler verilmektedir.

Köye ev yapmak için kredi isteyen kişilere özel ya da kamu bankaları da yardımcı olmaktadır. Periyodik şekilde değişmekte olan faiz oranları, uzun vadeli seçenekleri ile kişilere sunulmaktadır. Bu nedenle kişiler kredi destek paketlerinde de faydalanabilir. Köy evi kredisi ile kişiler nakit ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilmektedir.

Köye Ev Yapabilmek İçin Kredi Desteği Alırken Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Ev yapmayı düşünen kişilerin merak ettiği sorulardan biride köye ev yapmak kredisi için gerekli olan belgeler nelerdir? Köyde ev yapmak isteyen kişilerin kredi alabilmesi için gerekli şartları yerine getirmesi gerekir. Bu şartlarda bir sorun yaşanmadığı halde kişiler kolayca kredi alabilmektedir. Bu nedenle kişilerin tüm belge ve evrakları eksiksiz şekilde bulundurması oldukça önemlidir. Başvuru sırasında kişilerden istenen belgeler ve evraklar başvuru dilekçesi, nüfus cüzdanı, arsa tapusu, ikametgah senedi ve koordinatlı plan örneğidir. Bu belgeler tapu kadastro müdürlüğünden alınmaktadır.

Yapılacak olan evin yoldan ya da komşuda parsellerden çekme mesafelerine ilişki olan evraklarında hazırlanması gerekmektedir. Bu şekilde kişiler en iyi şekilde başvuru yapabilir ve olumlu sonuçlar alabilir.

Köye Ev Yapmak İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Köye ev yapmak isteyen ya da köyde konutunun olmasını isteyen kişiler, Ziraat Bankası tarafından verilen inşaat kredilerine başvuruda bulunabilmektedir. Ziraat Bankası şubelerine giderek kişiler başvurularını anlatabilir ve talepte bulunarak kredi işlemlerini başlatabilmektedir. Kullanılacak olan kredilerin vadeleri 120 ay olarak belirleneceği için kişiler nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

İnşaat halinde olan konutlar için kredi desteği almak istiyorsanız inşaatın %70 seviyesinde olması gerekir. Bu şekilde kişiler inşaat için kredi alabilmektedir.

Köye Ev Yapmak İçin Verilen Devlet Desteği Ne Kadardır?

Köyüne ev yapmak isteyen kişilerin kafasını karıştıran bir diğer soruda köye ev yapmak için verilen devlet desteği ne kadar? Devlet tarafından kişilere sunulan hibe ve destek kredisi farklı miktarlarda olabilmektedir. Köye ev yapmak isteyen kişilere 30 bin TL destek verilmektedir. Bunlara ek olarak çiftçilik ile uğraşan kişilere de tarım kredisi verilmektedir.

Kişilerin devlet tarafından verilen bu desteği alıp kullanması için başvuruda bulunması gerekir. Ev yapımı, ev onarımı ya da ev desteğinin alınması için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gibi kurumlara başvuruda bulunması gerekir.

Ev yardımı desteğinden yararlanabilmek için kişilerin gelirlerinin, engelli, yaşlı tek ebeveynli ya da dul olması gibi durumlarına bakılmaktadır. Özel şartlardan birine sahip olmak ve onarımı yapılacak olan evin tam hisseli tapusunun bulunması zorunludur. Bu durumlara ve belgelere sahip olan kişiler kolay bir şekilde başvuru yapabilmektedir.

Köye Ev Yapmak İçin Verilen Devlet Desteğine Kimler Başvurabilir?

Köye ev yapmak isteyen kişilerin merak ederek araştırdığı sorulardan bir diğeri de köye ev yapmak için verilen devlet desteğine kimler başvurabilir? Bu desteği alabilmek için kişilerin bazı şartları yerine getirmesi ve bazı durumlara sahip olması gerekir. Verilecek olan destek bu şekilde belirlenmektedir. Devlet desteği almak için kişilerin yerine getirmesi gereken şartları sıralayacak olursak;

  1. Başvuruda bulunacak ve desteği alacak olan kişinin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir,
  2. Başvuruda bulunmak isteyen kişilerin düzenli bir gelire sahip olması gerekir,
  3. Destekten faydalanmak isteyen kişilerin 18 yaşından büyük ve 41 yaşından küçük olması gerekir,
  4. Belirli bir projesinin olması gerekir,
  5. Açık öğretim ya da uzaktan eğitim programları dışında herhangi bir örgün eğitim programında öğrenim görmüyor olması gerekir,

Köy evine konut kredisi almak istiyorsanız bu şartları yerine getirmeniz ve bu evin tapusunda mesken olarak geçmesi gerekir. Ayrıca evin inşaatı bitmiş olmalıdır ve ekspertiz değerinin olması zorunludur. Bu şekilde devlet desteğinden faydalanabilirsiniz.

birevim

Leave a Comment

2 × one =