Kredi Erken Kapama Hesaplaması Nasıl Yapılır?

birevim faizsiz kredi

Günümüzde birçok kişi nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için krediye başvurmaktadır. Özellikle de ev ve araba gibi büyük rakamlı harcamalar için krediye ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden krediye ihtiyacı olan kişiler, bankalar gibi finans kuruluşlara başvurmaktadır. Bununla birlikte kredi çekmiş olan kişi, eline nakit para geçmesiyle birlikte kredi borcunu daha erken ödemek istemektedir. Dolayısıyla eline nakit para geçen kişiler, erken kredi kapama hesaplaması nasıl yapılır hakkında bilgi arayışına girmektedir.

Kredi erken kapama işlemi yapmak isteyenler; erken kapamanın mantıklı olup olmadığı, avantajları ve dezavantajlarının neler olduğu, herhangi bir cezai işlem olup olmadığı konusunda bazı soruları merak etmektedir. Yazının devamında kredi erken kapama hesaplamasından, karlı olup olmadığına dair birçok bilgi detaylı bir şekilde verilmiştir.

Kredi Erken Kapama Nedir?

Son yıllarda artan nakit ihtiyacı dolayısıyla kredi başvurularında da artış olmaktadır. Kredi, belli vade süresince belli taksit tutarları ile geri ödeme yapılan bir finansal başvurudur. Kredi erken kapama ise alınan kredinin vadesinden önce kapatma durumudur.

Kredi almış olan kişilerin eline nakit para geçmesi halinde kredi erken kapamadan yararlanılarak, toplam ödeme tutarından daha az miktar ödeme yapma şansı bulunmaktadır. Ancak bazı kurumlarda erken ödeme cezası uygulanmaktadır. Bu nedenle kredi alınacak olan kurum hakkında detaylı bilgi sahibi olmak son derece önemlidir. Erken ödeme cezası özellikle konut kredilerinde alınmaktadır.

Kredi Erken Kapama Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi erken kapama için öncelikle kişinin elinde kredi tutarı kadar nakit para bulunması gerekmektedir. Hazırda bulunan nakit para ile kredi alınan bankaya başvuruda bulunulmalıdır. Bankalar kredi erken kapama hesaplamasını yaparak müşteriye sunmaktadır. Ancak her bankanın kendisine özgü hesaplama biçimi bulunmaktadır. Örneğin bazı bankalar erken kapama cezası gibi ek ücretler alabilmektedir. Bu nedenle en doğru kredi erken kapama hesaplaması için ilgili banka ile iletişime geçmek gerekmektedir.

Şubeye Gitmeden Kredi Erken Kapatma Mümkün Müdür?

İnternet bankacılığı üzerinden çekilen kredi hakkında bütün detaylı bilgileri görmek ve ödeme tarihi gelen kredi borçlarını ödemek mümkündür. Ancak online olarak kredi erken kapama işlemi yapmak mümkün değildir. Kredi erken kapama işlemleri için mutlaka ilgili bankanın bir şubesine giderek ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Kredi Erken Ödeme Cezası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Kredi erken ödeme cezası sadece konut kredilerinde uygulanmaktadır. Erken ödeme cezası, ilgili yönetmeliklerde, erken ödenen anapara tutarının kaln vadesi 36 aşmaya kredilerde %1, kalan vadesi 36 ayı aşan vadelerde ise %2’yi geçmeyecek şekilde ödenmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu durumda kalan konut borcu, ana para üzerinden vadesine göre %1 ya da %2 oranında kesilmektedir.

Erken ödeme cezasının sadece konut kredilerinde ödenmesinin nedeni, konut kredilerinin uzun vadeli olmasıdır. Uzun vadeli konut kredileri bankayı ciddi bir faiz durumundan mahrum etmektedir. Bu nedenle kredi erken kapama durumunda bankanın planlaması bozulmaktadır. Bundan ötürü de belli bir miktarda ceza ödemesi alınmaktadır.

Kredi Erken Ödeme Yapmak Avantajlı Mıdır?

Kredi çeken kişiler zaman zaman ellerine nakit para çektiği taktirde erken ödeyerek tamamen bitirmeyi tercih etmektedir. Peki böyle bir durumda kredi erken kapatmak avantajlı mıdır?

Erken kredi ödemelerinde mevcut taksit tutarının taksit tarihinden önce ödenmesi durumunda, faiz miktarının düşmesini sağlamaktadır. Bu da kredi erken ödeme yapan kişinin daha az miktarda ödeme yapmasını sağlamaktadır. Erken ödeme miktar tutarı hesaplama kredi erken ödeme hesaplama işlemi sırasında öğrenilerek, aradaki farkı görmek mümkündür. Kredi erken ödeme avantajları kısaca şu şekilde belirtilebilir;

  • Daha az faiz ödeme imkanı
  • Borcun daha hızlı kapatılması
  • Mali durumu iyileştirmesi

Bununla birlikte bir takım dezavantajlar da olabilmektedir. Kredi erken kapama dezavantajları arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Erken kapama ücreti ödeme ihtimali
  • Kredi notunun kısa vadede düşmesi

Kredi geçmişinde borcun kapanması ve yeni bir borcun bulunmaması kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Buna karşın uzun vadede düzenli bir şekilde ödenen borç ise kredi notunun yükselmesini sağlamaktadır.

Kredi Erken Kapama Hangi Durumlarda Kapatılırsa Daha Mantıklı Olur?

Kredi erken kapama yaparken faiz oranın düşük olduğu durumlar tercih edildiği taktirde daha karlı olunabilir. Bunun için birkaç noktaya dikkat etmek önemlidir. Kredi çekiminden sonraki ilk ödemelerde faiz oranı daha yüksek olmaktadır. Bundan dolayı yüksek faizle ödeme yapılan ilk dönemlerde kredi erken kapama mantıklı olmayabilmektedir. Sonraki dönemlerde faiz oranın düşmesi durumunda yapılan kredi erken kapama kişiyi daha karlı bir hale getirmektedir.

Kredi Erken Kapama Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Son zamanlarda krediye olan başvurularda oldukça artış görülmektedir. Kredi çeken kişiler belli bir müddet sonra ellerine nakit para geçmesi halinde erken kapama işlemine başvurmaktadır. Kredi erken kapama, çoğu zaman kişiye avantaj sağlasa da bazen de dezavantaj sağlamaktadır. Bu yüzden kredi erken kapama yapılırken bir takım noktalara dikkat etmek önemlidir. Kredi erken kapama için dikkat edilmesi gereken noktalardan bazıları ise şunlardır;

Kredi alırken, ilgili bankadan kredi erken kapama hakkında detaylı bilgi öğrenmek son derece önemlidir. Bunun nedeni ise kredi erken kapama hesaplamaları konusunda bankadan bankaya göre değişen hesaplama şekilleridir. Özellikle bazı bankalar kredi erken ödeme için müşterilerine cezai işlemler uygulayabilmektedir. Bu yüzden ilgili banka ile bu konuyu önceden konuşmak kredi erken kapama yapmak isteyenleri ek bir masraftan kurtarabilmektedir.

Kredi erken kapama yapmadan önce dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de faiz oranlarıdır. Eğer faiz oranın yüksek olduğu durumlarda erken kapama yapılırsa bu durum kişiye dezavantaj sağlamaktadır. Buna karşın faiz oranları ne kadar düşükse kişi de bir o kadar avantajlı duruma geçmektedir.

birevim

Leave a Comment

four × 3 =