Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notu Düşürür Mü?

birevim faizsiz kredi

Kredi başvurusu yapmak kredi notu düşürür mü? Sorusu pek çok kişinin sorduğu ve pek çok kişinin korktuğu sorudur. Bu konuda iki maddeye bakmak gerekmektedir. Ard arda bankalardan kredi başvurusu yapmak hem bankalar gözünde olumsuz etki yaparken, kredi puanınızın düşmesine neden olmaz.

 1. Kredi başvurusu yapmak kredi notunu düşürmemektedir.
 2. Fazla kredi başvurusu yapmak bankaya göre kredinin onayını geciktirebilir.

E-devlet üzerinden kredi risk durumu sorgulaması yapılmaktadır. Kredi notu hesaplama kriterleri belirli dönemlerde değişkenlik göstermektedir. Eskiden kredi notu sorgulama çok az da olsa bir değişikliğe sebep oluyordu. Fakat artık bu durum söz konusu değil. Günümüzde özellikle findeks kurulduktan sonra kredi notu sorgulama kredi notunda herhangi bir değişikliğe sebep olmamaktadır.

Birevim İle Ev Almak Çok Kolay

Kredi Notu Sorgulama İle Kredi Başvurusu Farkı

Findeks üzerinden yapılan kredi notu değerlendirmesi ile bankalar üzerinden yapılacak olan kredi notu değerlendirmesi farklılık gösterecektir. Kredi başvurusu yapmak kredi notu düşürür mü? sorusu için öncelikle findekse bakıldığında sadece banka verileriyle hareket edildiği görülür. Yani burada sadece bankanın paylaştığı veriler üzerinden değerlendirme yapılmaktadır. Oysa bankaya yapılan kredi başvurusunda banka kendi içinde kredi kartı ya da kredi kullanma gibi başlıklarda değerlendirme yapılmaktadır.

 • Kredi
 • Kredi kartı
 • Ödeme durumu
 • Kullanım bilgileri
 • Gelir bilgileri
 • Hesap bilgileri

Gibi başlıklarda incelemeler yapılmaktadır. İncelemeler yapılsa da başvuru sonrasında kredi kullanımı gerçekleşmediyse kredi notu etkilenmemektedir. Yapılan incelemeler kredi kullanımı olmadan başka bir banka ile paylaşılmamaktadır.

Kredi kullanımı olmadan başka bankalar kredi ile ilgili bilgilere ulaşamamaktadır. Fakat kredi bilgileri ile ilgili bazı önemli noktalar da bulunmaktadır. Kredi sorgulama yapıldığı zaman banka kredi tahsis birimi bu sorgulamayı görmektedir. Bu sorgulama sonrasında elinde veri olmadan dahi kredi başvurusu geri mi çevrildi kanısına varmaktadır. Bu da kredi kullanmak isteyen biri için bazı durumlarda sıkıntı oluşturabilir. Risk almamak adına bu konuda daha hassas davranmak gerekmektedir.

Kredi Notunun Düşme Nedenleri

Kredi notu sorgulama ile kredi notu düşmese de bazı durumlarda kredi notu düşmektedir. Kredi başvurusu yapmak kredi notu düşürür mü? Sorusunu soran biri kredi ihtiyacı olan biridir. Bu durumda da kredi notu son derece önemli konular arasında yer almaktadır.

Kredi notu birçok faktörden etkilenmektedir. Kredi notunun düşmüş olması için başlıca 3 neden sayılmaktadır.

 1. Kredi ödemesinin yapılmamış olması ya da geciktirilmiş olması. Bazı durumlarda elde olmayan nedenlerden dolayı bankalara olan kredi borcu ödenmemektedir. Bazen sadece belli sayıda taksit için ödeme yapmak mümkün olmazken bazı durumlarda kredinin tamamını ödemek mümkün olmamaktadır. Bu durumda da kredi notu bir hayli düşmektedir.
 2. Kredi kartı borcunun ödeme düzeninin değişmiş olması ya da kredi kartı borcunun ödenemiyor olması kredi notunu düşüren en büyük etkenler arasında yer almaktadır. Her ne kadar kredi kartının asgari borcunun ödenmesi kredi notunu etkilemese de kredi kartının asgari borcunun ödenmesi yavaş yavaş kredi kartına olan borcun artması anlamına gelmektedir. Bu da kredi notunu düşüren etkenler arasında yer almaktadır.
 3. Bankalara olan mevcut kredi borcunun artmış olması da kredi notunu düşüren etkenler arasında yer almaktadır. Kredi kartı ödemesi düzenli olan ya da kredi ödemelerinde ciddi sıkıntı olmayanlar genel olarak yüksek kredi notuna sahiptir. Fakat hali hazırda kredi borcu çok olanlar kredi notu konusunda sıkıntı yaşayacak duruma gelmektedir.

En üst kredi notu yüz olarak kabul edilmektedir. Kredi notu ile ilgili yalpan değerlendirmeler de bu puan zerinden yapılmaktadır. Kredi başvurusu yapmak kredi notu düşürür mü? Sorusu değerlendirirken kredi notu ile ilgili değerlendirmeler de dikkate alınmalıdır. Kredi notu konusunda puan sınıflaması önemlidir. 0 daha önce bankalar ile hiç çalışmamış kişiler için verilen kredi notudur. Kredi kullanma konusunda en fazla risk teşkil eden grup bu gruptur. Bankalar daha önce kendileri ile hiçbir şekilde çalışmamış bu gruplara kredi vermek istememektedir. 0 kredi notu sadece bankalar ile hiç çalışmamış kişilere verilen kredi notu değildir. Ayrıca 5 yıldır bankalar ile çalışmayan kişiler için de 0 kredi notu kullanılmaktadır. Bu süre zarfında hiçbir banka işlemi gerçekleştirmeyen kişilere de aynı şekilde kredi kullanımı sağlanmamaktadır.

Genel olarak kredi notu oluşturulurken pek çok farklı etken göz önüne alınmaktadır. Kredi notu oluşturma konusunda gelir de önemli bir başlık olmaktadır.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Nasıl Etkiler

Kredi başvurusu yapmak kredi notu düşürür mü? Sorusu için kredi notunun neyden etkilendiği de bilinmelidir. Kredi başvurusu yapmak kredi notunu doğrudan etkilememektedir. Fakat kredi notundan ziyade kredi kullanma durumunu etkilemektedir. Bunun sebebi de pek çok defa kredi notunu sorgulayan ya da kredi kullanma durumunu sorgulayan kişiye bankaların krediyi neden vermesidir. Özellikle başka bir bankaya kredi kullanmak için başvuran birine ben neden kredi vereyim mantığı bulunmaktadır. Başka bankaların kredi vermek istemediği birine hiçbir banka kredi vermek istemez.

Her ay yapılan kredi başvuruları ve başvuru sayıları kredi notunu nasıl etkilemektedir. Bu konuda yapılacak olan bir değerlendirme ise kredi notunu ayda 2 ya da 3 kere yapılan başvuru sayısının etkilemediğidir. Fakat aynı ay içerisinde kredi notu için yaklaşık 10 defa sorgulama yapılması demek kredi notunun bundan etkilenmesi anlamına gelecektir.

birevim

7 Comments

 • Puanı etkilemese bile sürekli kredi başvuru yaptığınız taktirde bankaya gittiğinizde banka tüm hepsini görüyor hangi bankaya kaç kere yapılmış gibisinden

  • Merhaba Uğur Bey,
   Bankalar sizin ekonomik geçmişinizin banklarla olan ilgili her kısmına ulaşabilmektedir.

 • Kredi başvurusu puanı etkilemiyor evet ama 10 kere başvurunuz red yediyse bir bankaya gittiğinizde tüm başvurularınızı görebiliyorlar, bu anlamda olumsuz etkiliyor.

  • Merhaba Fatih Bey,
   Kredi başvurusu kredi notunu düşürmemekte fakat kredi durumunuzu olumsuz yönde etkilemektedir.

 • Kredi başvurusunu sürekli yapmayınız, ara ara puanlarını takip ederek başvurmanızı öneririm.

 • Bu durum benide hep telaşlandırırdı, kredi başvurusu yapmayın kkb puanınız düşer derlerdi. Düşmüyormuş demek ki ama olumsuz etkilediğini biliyorum.

 • Kredi başvurusu puanı düşürmediğinden emin miyiz? Geçen bir kaç bankaya ihtiyacımdan başvurdum red verdiler puanım düşmeyecekse çok güzel

Leave a Comment

five × 4 =