Parsel Sorgulama – TKGM Parsel Sorgu Nasıl Yapılır?

birevim faizsiz kredi

Tapu müdürlüklerine gitmeden parsel sorgulama işlemlerinin yapıldığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren web sitesi, oldukça popüler ve kullanım oranı fazla olan bir sitedir.

Parsel sorgulama işlemi, arsa, ev ve çeşitli tarza arazi gibi mal varlığı edinmeden önce kişilerin tapu müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan hızlı ve pratik bir şekilde parsel sorgulama yapabildiği bir web sitesidir. Uygulama olarak da edinilebilen TKGM Parsel Sorgu kişiler için oldukça kolay ve işe yarar bir uygulamadır. Verdiği sonuçlar tamamen gideceğiniz tapu müdürlükleri ile aynıdır. Çünkü TKGM Parsel Sorgulama uygulaması, bir firma tarafından değil doğrudan TKGM’nin kendisi tarafından hazırlanmış ve kullanıma sunulmuştur.

TKGM Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

TKGM parsel sorgulama işlemi yapmak için öncelikle bir telefon, bilgisayar ya da tabletten TKGM Parsel Sorgu sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Parsel sorgulama sitesine giriş yapmanızın ardından, karşınıza oldukça basit ve anlaşılabilir arayüze sahip olan bir site gelecektir. Burada bakmak istediğiniz konu ile alakalı seçenekleri görebilir ve ilgili alanı seçtikten sonra, size sorulan parsel sorgu yapmak istediğiniz yerin; İlini, ilçesini, mahallesini, adasını ve parselini ilgili boşluklara girerek aşağı tarafta bulunan ara butonuna tıklayarak ilgili yerin sonuçlarını ekranınızda görebilirsiniz. Kullanımı oldukça basit ve kolay olan bu uygulama ile birlikte sizler de TKGM sitesi üzerinden istediğiniz sonuçlara kısa sürede ulaşabilirsiniz.

TKGM Sitesinden Başka Neler Görebilirim?

TKGM parsel sorgulama ekranının yanı sıra size bazı çeşitli bilgiler sunar. TKGM sitesinde parsel sorgu ekranında, seçili olan alan idari olarak görülmektedir. Eğer ki idari alan dışında adres, analiz ve coğrafi gibi seçenekleri işaretlerseniz. Sizler de farklı sorgulama alanları olduğunu ve hepsini gerekli bilgilere sahip olduğunuz sürece bulabileceğinizi bilmelisiniz. Gerekli olan bilgileri girmenizin ardından, satış yoğunluğundan, parsel sorguya, parsel sorgudan, adres sorgulamaya kadar birçok hizmeti tek tık ile kullanabilir ve gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Sitede zaman zaman test uygulamaları yapılmakta ve sorgu yapılabilecek birden fazla şey görülebilmektedir. Siz de böyle zamanlarda işinize yarayacak ya da merak ettiğiniz yer ve parselleri sorgulayarak gerekli bilgilere ulaşabilir ve siteden faydalanabilirsiniz.

TKGM Parsel Sorgu Sonuçları Doğru Mudur?

TKGM sitesinden yapacağınız parsel sorgulama ve diğer işlemlerin sonuçları tamamen devlet kayıtlarına dayanamkta olan resmi verilerdir. Bu sebeple sorgusunu yapacağınız ada parselin kaydında ne görünüyor ise aynısı gideceğiniz tapu müdürlüğünde de gözükmektedir. Tapu müdürlüğüne gitmeden parsel sorgulama fırsatı sunan TKGM sitesi ile siz de zahmet vermeden kolay bir şekilde gerekli bilgilerine sahip olduğunuz arazinin sorgulamasını yapabilir ve zamandan tasarruf edebilirsiniz. İşlemleri oldukça hızlandıran, genellikle emlakçı ve yatırım meraklılarının sık ziyaret ettiği ve kullandığı bir site olan TKGM parsel sorgu sitesine gireceğiniz bilgiler sonucunda ekranda göreceğiniz sonuçların resmi kayıtların verilenden çekilmiş olduğunu ve ekstra bir bilgi ya da eksik bir bilgi olmadığını bilmenizde yarar vardır.

Parsel Tam Olarak Neye Karşılık Gelir?

TKGM sitesi üzerinden parsel sorgu yapma aşamasında en önemli bilgilerden birisi olan taşınmazın parsel numarası tam anlamı ile neye karşılık gelmektedir. Birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu merak doğal olmakla birlikte net bir matematiksel ölçüme sahip değildir. Yani parsel taşınmazın üzerinde olduğu alan anlamına gelmektedir. Bu parsel bir numara ile numaralandırılmış ve resmi kayıtlara bu şekilde geçmiştir. Sıklıkla kullanılan parsel teriminin kesin bir ölçü ve tanımı bulunmamaktadır. Sadece net olarak bilinmektedir ki taşınmazın üzerinde yer aldığı alanı belli etmek amacı ile kullanılan bir terim olduğu ve çeşitli numaralar ile numaralandırılarak resmi kayıtlara geçirildiğidir.

Ada Parsel Numaralarını Bilmediğiniz Yerler Hakkında Sorgu Yapmak Mümkün Mü?

Uygulama ada parsel numarası ile çalışan ve diğer ek bilgilerin girilmesi sonucu sizi taşınmazın parseline yönlendiren bir uygulamadır. TKGM web sitesinden parsel sorgulama yapabildiğiniz uygulama sizden diğer ek bilgilerin dışında taşınmazın ada parsel numaralarını da istemektedir. Sonucu ancak tam bilgileri girmenizin ardından alabilirsiniz. Ancak ada parsel numarasını bilmediğiniz taşınmazların, yerini görmeniz pekte mümkün olmamaktadır.

Sizler için en iyi sonucu verebilecek bir diğer yöntem ise yakınlardaki bir diğer ada parsel numarasına ulaşmak ya da biliniyorsa adres usulü haritadan kestirme bir yer bulunarak taşınmazın kısmen olduğu noktaları görebilmek ya da şekli biliniyor ise o şekilde bulabilmeye çalışmaktır. Yine de en iyi ve doğru sonucu ada parsel numaralarını girerek bulabiliyorsunuz.

TKGM Sitesi Güvenilir Midir?

Resmi sonuçların verilerini çekerek size veren site en doğru resmi sonuçları size göstermektedir. Sitenin resmiyeti ve doğruluğu kanıtlanmıştır. Zaten halihazırda siteye herhangi bir kişisel verinizi girmeniz istenmemektedir. Bu sebeple siteden alacağınız bilgilerin ya da vereceğiniz bilgilerin herhangi bir kötüye kullanımı söz konusu değildir. Siteden alacağınız sonuçlar resmi olmasına rağmen site ile alakalı herhangi bir resmi işlem yapmanız mümkün olmamaktadır. Site ara yüzü buna kapalıdır. TKGM sitesinin parsel sorgulama ve diğer işlevleri kullanıcılara sunarak hedeflediği kullanıcıların rahat bir deneyim yaşamasıdır. Bunun için siteden herhangi bir güvenlik problemi kaynaklanması mümkün olmamaktadır.

TKGM sitesinden yapacağınız parsel sorgulamaları resmi sonuçları size göstermektedir. Resmi kayıtlardaki verileri çekerek sizlere girmiş olduğunu adres ada parsel ve diğer ek bilgiler ışığında taşınmazın parselini göstermektedir. Sizler de tapu müdürlüğüne gitmeden rahat ve zamanda tasarruf ederek uygulamayı kullanabilir ve en iyi şekilde sonuçlarınıza ulaşabilirsiniz. TKGM parsel sorgu sitesinden erişebileceğiniz bilgiler için bilmeniz gereken ek bilgileri mutlaka bir yere not almalı ve o şekilde taşınmazın parselini sorgulamaya başlamalısınız.

birevim

Leave a Comment

two × 5 =