Kredi Ödeme Planı Oluşturma Aracı

birevim faizsiz kredi

İhtiyaç olduğunda herkes bir sefer olsun bankadan kredi çekmek için talepte bulunmuştur. Banka bunu onaylamadan önce sizlere kredi hakkında bilgi vermektedir. Kredi onaylandıktan sonraysa sizlere ödeme planını verirler. Yapacağınız anlaşma sonunda kredinizi nasıl ödeyeceğinizi bu hesap pusulası üzerinden yapmanız gerekiyor.

Günümüzde krediye başvurmadan önce hesaplama araçları üzerinden ödeme planının tamamını görme şansınız da bulunuyor. Bu sayede hangi ay ne kadar ödeme yapacağınızı da önceden öğrenmiş oluyorsunuz. Bununla amaçlanan insanların kullandıkları kredi sonrasında nelere ve nereye dikkat etmesi gerektiğini görmesidir.

Kredi Ödeme Planı Nedir?

Kredi ödeme planı üzerinden sadece aylık ödenecek miktar ve ay sayısı yer almamaktadır. Ayrıca birçok bilgi de bulunmaktadır. Kredinin türüne göre bu plan aylık, üç aylık ve yıllık olarak oluşturularak sunulmaktadır. Çekilen kredinin tutarına, vade sayısına ve faiz oranına göre de miktarlar hakkında bilgi verilmektedir.

Plan üzerinden her ay ödenecek olan taksit miktarı da yer almaktadır. Bu miktarın hangi kısmı ana para ne kadarıysa faiz olduğu da belirtilmektedir. Bunu yaparken faizi artanı tercih edebileceğiz gibi tam tersini de tercih etme şansınız var. Yani hangi ay daha çok ana para ödemesi yapacaksınız hangi ay daha çok faiz ödemesi yapacağınızı bu sayede net bir şekilde görebileceksiniz.

Konut Kredisi Ödeme Planı

Konut kredisi ödeme planı bu anlamda en dikkat çeken planlardan birisidir. Çünkü ülkemizde en uzun vadeli kredi türü konut kredisidir. Örneğin 100 bin TL tutarında %1 faiz oranında kredi çektiniz. 120 ay içerisinde her düzenli olarak ödeme yapacaksınız. Her ay ödeyeceğiniz tutar 1435 TL’dir. Bu parayı ödedikçe kalan ana para tutarı da düşecektir. İlk ay 435 TL ana para öderken, 1000 TL faiz ödemesi yapacaksınız.

120. ayda ödeme taksitinde 14 TL faiz ödenirken, 1421 TL ana para ödemesi yapılacaktır. Bu detayları görerek borcunuzun ne sürede biteceğiniz de yakından takip etmiş olursunuz.

İhtiyaç ve Taşıt Kredileri Ödeme Olanı

İhtiyaç ve taşıt kredileri ödeme planı konut kredisinden farklıdır. Çünkü bu kredilerde KKDF ve BSMV ücretleri de eklenmektedir. Aylık taksit, ana para, ödenen faiz, KKDF ve BSMV tutarlarının hepsi detaylı bir şekilde bu plan içerisinde yer alacaktır. Maksimum aylık çekim limiti 36 ay ile sınırlıdır.

50 bin TL kredi çeken birisine özel olarak her ayda ne kadar ödeme yapacağını, bu taksit içerisinde faiz ve vergi tutarlarının hepsi detaylı bir şekilde sunulacaktır.

Ödeme planı değiştirme hakkı bulunmaktadır. Tüketici almış olduğu kredi için ona sunulan ödeme planını avantajlı bulmuyorsa yeni plan için başvuru da bulunma hakkına sahiptir. Bu planı değiştirmek için öncelikle ara ödeme yapılması gerekmektedir. Daha sonra taksit sayısı değişmeden tekrar hesaplama yapılarak ödeme planı oluşturulabilir.

birevim

Leave a Comment

one + 1 =