Kredili Mevduat Hesabı KMH Hesaplama

birevim faizsiz kredi

Bankalar ile yakın ilişkide olanların bildiği bir uygulamadır. Bu uygulamanın ne olduğunu anlamak, kullanırken nelerine dikkat etmek gerektiği büyük önem taşımaktadır. KMH olarak kısaltılan açılımı kredili mevduat hesabı olan bu finansal isim halk arasında ek hesap, avans hesabı olarak da bilinmektedir.

Bir kredi türü olsa da tek bir seferde kullanmak zorunda olunmayan olarak anlatabiliriz. Yani bankada ki kredi hesabınızda 20 bin TL var. Bunu hemen alabilir, işini bittikten sonra geri yatırabilirsiniz. Kullandığınız zaman farkı içinde faizini ödemeniz yeterlidir. Tanıdık birisinde emanet para almaya benziyor. Ancak burada ki tek fark burada günlük faiz işliyor olmasıdır.

Kredili Mevduat Hesabı yani KMH Nedir?

Kredili mevduat hesabının tanımı tüketici kredisi sözleşmesi yönetmeliğinde açıkça belirtilmiştir. Bu yönetmelik içerisinde kredi veren bankanın tüketiciyle önceden açıkça yapmış olduğu sözleşme de belirtilen limitlerde mevduat hesabının olması olarak tanımlanıyor. Bu hesapta yer alan aktif tutar kredi olarak biliniyor. Ama kullanmadığınız sürece her zaman burada yer alıyor.

Aktif bitmediği sürece sözleşme imzalayan kullanıcı istediği zaman alma hakkına sahiptir. Her banka müşterisinin bu hesabı açtırma hakkı olsa da öncelikle sözleşme yapması gerekiyor.

KMH Limiti Nasıl Hesaplanıyor?

KMH limiti her müşteri için banka tarafından belirleniyor. Kredi limitinde olduğu gibi bu mevduat hesabı için belirlenecek olan kredi tutarında da kredi notu büyük önem taşıyor. Bu nedenle her banka müşterisinin başvurusuna göre hesaplamalar yaparak ona bu hesabı kullanma şansı sunuyor.

Basit bir hesap ile kendi KMH limitinizi hesaplamak istiyorsanız öncelikle aylık net gelirinizi bilmeniz gerekiyor. Bu gelir seviyesinin en fazla 3 katı tutarında bir limit bankalar tarafından sunulmaktadır. Örneğin aylık 5 bin TL geliriniz varsa alacağınız KHM limiti 15 bin TL’den fazla olmayacaktır.

KMH Faiz Oranını Kim Belirliyor?

Kredi mevduat hesabı kullanmak isteyenlerin bilmesi gereken ilk detay kullanacakları nakdi ücretin geri ödemesi için faiz ödeyeceklerdir. Bunun için özel olarak hesaplama yapılmaktadır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından belirlenen aylık faiz oranı tutarı ve gecikme faiz oranı tutarına göre bu hesaplama işlemi yapılmaktadır. Yani bu hesapta kullanılacak olan parayı geri öderken mutlaka faiz hesabını göz önüne almanız gerekiyor.

2021 yılında bu hesaplamalar için aylık olarak faiz oranı %1,89, gecikme faizi oranı %2,19 olarak belirlenmiştir. Her banka müşterilerine bu hesabı kullanma şansı sunuyor. Ama hepsi de farklı isimler ile bunları sunuyor.

KMH Faiz Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kredili mevduat hesabında bulunan parayı kullandıktan sonra geri ödeme yapana kadar faiz hesabı yapılmaktadır. Bu hesapta faiz günlük olarak yapılmaktadır. Yan bir günlük nakit ihtiyacınız varsa bunu kullanmalı ve geri ödemesini faiz ile birlikte yapılmalıdır. Her ay sonunda sıfırlanması gerektiği için eğer bunu atlatırsanız gecikme faizini de ödemeniz gerekmektedir.

birevim

Leave a Comment

thirteen − two =