KYK Öğretim Kredisi Hesaplama 2021

birevim faizsiz kredi

Ülkemizde öğrencilerin maddi yönden sıkıntı çekmemesi adına verilen paralar vardır. Bunların bazıları burs olarak bazılarıysa kredi olarak verilmektedir. Burs olarak verilen paralar geri ödemesiz olarak öğrencinin kendisini geçindirmesi için sağlanır. Bunun yanında daha sonra geri ödemek üzere verilen krediler de mevcuttur.

KYK yani Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrencileri bu konuda en çok destekleyen kurum olarak bilinmektedir. Yapılan güncelleme ile birlikte 650 TL olarak verileceği açıklanan bu krediyi öğrenim hayatı bittikten sonra geri ödemeniz gerekiyor. Bunun için karşılıklı olarak noter huzurunda sözleşme yapmanız gerekiyor.

KYK Öğrenim Kredisi Nedir?

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu yani kısaca KYK olarak bilinen kurum yüksek öğretim öğrencilerine maddi destek sağlıyor. Bunu iki farklı şekilde sağlanır. Şartları sağlayan öğrencilere burs olarak veriliyor. Eğer burs alma şansınız varsa bunu geri ödemenize gerek yoktur. Bir diğeri de kredidir.

Bunu kurumun öğrenciye vermiş olduğu borç para olarak kabul edilebilir. Bunu almanın yanında öğrenim süreniz bittikten sonra geri ödemeniz gerekiyor. Geri ödenecek miktar yani KYK öğrenim kredisi hesaplama işlemi ülkemizde ki TEFE ve Tüfe oranlarına bakılarak hesaplanmaktadır. Bunun için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamalar baz alınmaktadır.

KYK Öğrenim Kredisi Erken Ödeme

KYK öğrenim kredisi hesaplama yaparak aldığınız tarihe ve biten tarihte ki fiyatlara göre hesaplamanızı yapabilirsiniz. Kurum yıllar içerisinde enflasyon nedeniyle kaybolan farkı geri almaktadır. Örneğin 2017 ile 2021 yılları arasında 650 TL kredi alan bir öğrenci toplamda 31.140 almış oluyor. Bu süre sonunda alınan ana tutarın üzerinde 11.771 TL enflasyon farkı alınarak geri ödemenizi yapmanız isteniyor.

KYK kredisi okul bittikten sonra üzerinden 3 yıl geçince ödenmeye başlanması gerekiyor. 60 ay süre veriliyor. Tabi isteyen öğrenciler toplu olarak bu krediyi geri ödeme şansına sahiptir. Erken ödeme işlemi 1 yıl dolmadan yapılırsa %30, İkinci yıl içerisinde yapılırsa %20 enflasyon farkında indirime gidiliyor. Tabi yine de erken ödeme yapmayı istiyorsanız KYK ile iletişime geçerek net tutar hakkında bilgi almalısınız.

KYK Kredi Borcu Sorgulama

KYK kredisi öğrencilik döneminde çok rahatlamanıza yardımcı olmaktadır. Lisans ve ön lisans öğrencilerine 650 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1300 TL, doktora öğrencilerine 1950 TL burs verilmektedir. Tabi okul bitip, çalışma hayatınıza girdikten sonra bunu geri ödemeniz sizden isteniyor. Bunun için size üç yıl veriliyor.

Kendi kredi borcunuzu öğrenmek istiyorsanız E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Bunun için KYK borç sorgulama yazmanız yeterli olacaktır. Karşınızda açılacak olan sayfada detaylı olarak tüm borcunuzu görmüş olacaksınız. Ödeme işlemini yapmadan önce erken veya zamanında KYK ile mutlaka iletişime geçerek borcunuzun tamamını ödemenizde fayda var.

birevim

Leave a Comment

four × 5 =