Kuveyt Türk Kar Payı Hesaplama

birevim faizsiz kredi

Kuveyt Türk ülkemizde son dönemde popüler olan katılım bankalarından bir tanesidir. Yurt dışı merkezli bir sermayeye sahip olan bu banka kuruluşu diğer bankalardan farklı olarak faizsiz bankacılık hizmetini müşterilerine sunuyor. Bu bankanın işleyişinde müşterilerine faizle herhangi bir ürün sunulmadığı gibi faizle kazançta sağlanmıyor.

Tabi bu bankada diğer bankalarda olduğu gibi kazanç elde ediyor. Bu kazanç elde edilirken mal karşılığı elde edilen karlar hesaplanıyor. Siz bir mal alırken gereken finansın sunulmasını sağlıyor. Bu finansman karşılığında kar elde ediyor ve elde edilen kar, diğer müşterilere kar payı olarak sunuluyor.

Kar payı açıklamasını bilmek sistemi anlamak açısından önemlidir. Birçok kişi için bu hizmette bir faiz kazancı olsa da İslami bankacılık adı altında insanlara bu şekilde hizmetlerini sunuyor. Birçok kişi de bu yapıyı tercih ederek kazanç elde etmeyi tercih ediyor. Sistemi daha iyi anlamak ve hesaplama kısmına geçmeden önce buradaki terimleri bilmek gerekiyor.

Kar Payı Ne Demektir?

Kar payı ne demek, en çok merak edilen soruların başında geliyor. Bu sistemde ilk olarak tasarruf sahibi kişiler bankaya faizsiz gelir elde etmek için paralarını bırakıyor. Bu sistemde bu payı ticaret ve sanayi faaliyetlerde kullanılması için diğer insanlara sunuyor. Bunun sonucunda elde edilen sonuç kar veya zarar olabileceği gibi ne elde edilirse tasarruf sahiplerine bu aktarılıyor.

Burada yürütülen mantık sunulan finansmanın ticari veya sanayi de kullanılması çok önemli değildir. Burada kesin kar beklenilmemesi gerekiyor. Çünkü verilen para zarar da edebilir. Bu sayede insanların ellerinde ki tasarruf ettikleri paranın artışı değil azalışı sağlanmış oluyor.

Bundan dolayı da kar payı sistemi faizsiz bir kazanç yöntemi olarak insanlara sunuluyor. Aynı ticarette kullanılan mantıkla eş değer olarak kabul ediliyor. Yani burada kesin bir kar beklemek söz konusu dahi olmamaktadır. Bu sebeple sorulan birçok soru bulunuyor.

Kar Payı Faiz Midir?

Kar payı hesaplama kısmına geçmeden önce Kuveyt Türk ve diğer katılım bankalarının tamamı tarafından sunulan kar payı hizmetinin faiz olup olmadığından emin olmanız gerekiyor. Bunu anlayabilmek için ilk olarak kar payı ve faiz arasında ki temel farkı bilmeniz büyük önem taşıyor.

Kar payı sisteminde elde edilecek kazancın o projenin sonunda netleşmesi ve verim vermesi ile elde ediliyor. Faiz de ana paranın üzerine vadesi geldiğinde ne kadar kazanç elde edileceği ilk gün biliniyor. Yani bankaya gittiğinizde banka vadeye yatırılacak miktara göre size ne kadar kazanç elde edeceğinizi o gün söylemektedir.

Kar payı ve faiz arasında ki temel fark bu olarak sunuluyor. Bu sebeple kar payı faiz midir sorusuna bu sistemi tavsiye edenler değil cevabını veriyorlar. Sizlerde kendi mantığınıza göre karar vererek bu sisteme dahil olabilir veya olmamayı tercih edebilirsiniz.

Kuveyt Türk Kar Payı Ne Kadar Veriyor?

Kuveyt Türk üzerinde kar payı almak isteyenlerin ilk sorusu bu sistemde bankanın ne kadar kar payı verdiğini anlamak olacaktır. Bunun için bankanın olduğu web sitesine girmeniz gerekiyor. Örneğin bir rakam belirleyerek 31 günlük katılım hesabı açtırdığınızda ve bu hesaba 100 bin TL yatırdığınızda aşağıda ki rakamlar size ödenecektir.

  • Net Kar: 1264,38 TL
  • Brüt Kar: 1330,92 TL
  • Net Oran (Yıllık): %14,89
  • Brüt Oran (Yıllık): %15,67
  • Hesap: Altın

Banka 1 ay sonunda 2022 yılında size bu kadar net kar elde etme şansı sunuyor. Bunun dışında bir de ara dönem kar payı ödemeli katılma hesabı bulunuyor. Bu hesap alternatif bir seçenek olarak sunuyor ve daha yüksek yıllık kazanç oranını size sunuyor. Net kar rakamı aynı yatırım miktarı için 1457 TL olarak sunuluyor. Tüm bunların yanında kar payının nasıl hesaplandığını merak edenler aşağıda ki kısma bakabilir.

Kuveyt Türk Kar Payı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kuveyt Türk kar payı hesaplama belirli rakamlar net olarak kabul edilerek yapılıyor. Bu konuda insanların kafaları çok karışabiliyor ve ancak bunun için başka bir yere bakmanıza gereke kalmadan bankanın web sitesine bakmanız yeterli olacaktır. Bu hesaplama ile birlikte daha uzun vadede veya 1 aylık sürede ne kadar kar payı alacağınızı öğrenmeniz çok zor olmayacaktır.

Hesaplama araçları kısmında “kar payı hesaplama” sekmesine tıkladığınızda bunu yapabileceksiniz. Bunun için ilk olarak hesap türünüzü tercih etmeniz gerekiyor. Katılma veya Ara Dönem Kar Payı Ödemeli Katılma hesabını tercih edebilirsiniz.

Hesap türünüzü tercih ettikten sonra yatırım türünüzü yapmalısınız. TL, Dolar, Euro ve Altın olarak bunu yapabilirsiniz. Bunun devamında ne kadar bir yatırım yapacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Bu tutar 100 bin TL veya 20 bin TL olabilir. Ardından yatırımın günlük mü aylık olacağına karar verip, tam olarak gün sayısını belirlemeniz gerekiyor.

Hangi hesaba yatırım yaparsanız o şekilde size kar payı verilir. Örneğin altın hesabına yatırım yaptırınız bir ay sonunda size altın olarak bu kar sunuluyor. Hesaplama yaptıktan sonra ele edeceğiniz miktarı öğrenmeniz de mümkün olacaktır.

birevim

Leave a Comment

19 − fifteen =