Kuveyt Türk Konut Kredisi Faiz Oranları

birevim faizsiz kredi

Kuveyt Türk katılım bankası olarak hizmet sunan bir bankadır. Bu bankanın sunduğu hizmetler finansman sağlama ve kar payı dağıtma üzerine odaklanmaktadır. Her ne kadar bir vade farkı olarak görülse de elde edilen karların dağıtılıyor olması bu konuda titiz olunmasına sebep oluyor.

Birçok insan katılım bankası olmasından olayı konut kredisi veya diğer hizmetler için bu bankayı tercih edebiliyor. Son dönemde çok büyük ihtiyaç olan bu bankaların en çok merak edilen noktalarının başında sunulan hizmetlerde ki kredi oranları geliyor.

Kuveyt Türk konut kredisi faiz oranı %1,92 olarak sunuluyor. Bu oran 2022 Aralık ayı için geçerlidir. Bunun devamında olan hizmetler daha dikkatli bakıldığında doğru olarak kabul ediliyor. Tabi bu hizmeti alırken bilinmesi gereken özel detaylar var.

Kuveyt Türk Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılabilir?

Kuveyt Türk konut kredisi başvurusu yapabilmek için öncelikle sizden istenen şartları sağlamanız gerekiyor. Bu şartların detayları aşağıda bulunuyor. Ardından farklı yöntemleri kullanarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için kullanılacak yollar şu şekildedir.

 • Banka şubelerine giderek başvuru yapmak,
 • Mobil uygulamadan başvuru yapmak,
 • Müşteri hizmetlerinden başvuru yapmak,
 • Web sitesi üzerinden başvuru yapmak,

Bu yöntemlerin hepsiyle bankanın sunduğu konut kredisine başvuru yapabilirsiniz. Bu ön başvuru olarak kabul ediliyor ve bu kabul edilirse diğer işlemleri yapmanız gerekiyor.

Finansman TutarıVadeAylık Kar OranıTaksit TutarıToplam Masraflar
100.000 TL60 Ay1,92%2.821,35 TL3.602,27 TL

Kuveyt Türk Konut Kredisi Başvuru Şartları

Kuveyt Türk tarafından sunulan konut kredisini alabilmek için belirli şartları sağlamanız gerekiyor. Bu konuda öncelikle 18 yaşından büyük olmanız önem taşıyor. Bununla birlikte gelir seviyenizin yeterli olması ve bunun ardından almak istediğiniz evin tapusunun da olması gerekiyor.

Banka sizden konut kredisi için öncelikle evin teminat gösterilmesini istiyor. Bunun yanında eğer ev kredisi başvuru yapan kişinin gelir seviyesi değilse sizden kefil talep ediliyor. Bu başvuru sırasında alınacak evin tapusunda mesken olarak belirtiliyor olması gerekiyor. Bu başvurunun tamamlanması açısından önemlidir.

Sıfır konut finansmanlarında finanse edilebilecek tutarlar şu şekildedir:

Ekspertiz Değeri/Enerji SınıfıA SınıfıB SınıfıDiğer
2 Milyona kadar konutlar90%85%80%
2-5 Milyon arasındaki konutlar70%65%60%
5-10 Milyon arasındaki konutlarMax. 3.5 Milyon TLMax. 3.25 Milyon TLMax. 3 Milyon TL
10 Milyon üzeri konutlar0%0%0%

İkinci el konut finansmanlarında finanse edilebilecek tutarlar şu şekildedir:

Ekspertiz Değeri/Enerji SınıfıA SınıfıB SınıfıDiğer
500.000’e kadar konutlar90%90%90%
500.000-2 Milyon arasındaki konutlar70%65%60%
2-5 Milyon arasındaki konutlar50%45%40%
5-10 Milyon arasındaki konutlarMax. 2.5 Milyon TLMax. 2.25 Milyon TLMax. 2 Milyon TL
10 Milyon üzeri konutlar0%0%0%

Kuveyt Türk Konut Kredisi Vade Süresi

Konut kredisi vade süreleri bankaların sunduğu kredi hizmetleri arasında vade süresi en uzun olan seçeneklerin başında geliyor. Bunun en büyük sebebi bir taşınmaz olması ve genelde değerlerini hiçbir zaman tam olarak kaybetmiyor olmaları gerekiyor. Bu konuda bankadan bankaya değişiklik yaşanabiliyor.

Kuveyt Türk konut kredisi vade sınırı yasal olarak belirlenen 10 yıl yani 120 ay vadeli olarak sunuluyor. Tabi bu noktada unutulmaması gereken en önemli sebep bunu daha az kullanmanın size kaldığıdır. İlla ki bu vadeye göre talepte bulunmanız gerekmiyor. Bunu düzenli olarak takip eden ve taleplerini ona göre yapan insanların unutmaması gereken aynı zamanda ekspertiz bedeline göre konut kredisi verileceği geliyor.

Kuveyt Türk Konut Kredisi Başvuru Evrakları

Bankadan konut kredisi yapacakların bilmesi gereken bu başvuru sırasında sizden birçok evrak istenecek olmasıdır. Bu evraklar işlemin sağlıklı olabilmesi ve sizin için buna uygun olup olmadığınızı araştırmak açısından önemlidir. Bu sistemler şu şekilde isteniyor.

 • Satın alınmak istenen evin tapu fotokopisi,
 • Alacak kişinin kimlik belgesi,
 • Adres kayıt sistemine kayıtlı olan güncel adres bilgisi, telefon, doğalgaz veya su faturalarından herhangi bir tanesi son üç aya ait olma şartıyla,
 • Başvuru kişinin meslek durumuna göre gelir belgesi isteniyor.

Gelir belgesi ve tapu fotokopisi bu başvuru evrakları arasında en kritik olanlardır. Çünkü hem alınacak evin bedeli hem de bu bedelle evi almak isteyen kişinin gelir seviyesi önemlidir.

Kuveyt Türk Konut Kredisinde Kefil İstiyor mu?

Kuveyt Türk konut kredisi başvurularında merak edilen detaylardan bir tanesi bankanın bu başvuru esnasında başvuru sahibinden kefil isteyip istemediği oluyor. Bu genelde duruma göre değişen bir istektedir. Ancak bilinmesi gereken nokta kefil isteme zorunluluğu yoktur.

Kefil talebi genelde alınacak konut kredisi bedelinin aylık taksitlerini ödeyecek olan kişinin gelir seviyesinin veya kredi notunun buna uygun olmadığı durumlarda oluyor. Yani bir kişi talep ettiği krediyi geri ödeyecek potansiyele sahip değilse veya durumu kritikse bunun için banka kefil talebinde bulunabilir. Bu durum kişinin durumuna göre bir veya iki kişi olabiliyor.

Kuveyt Türk Konut Kredisinde Yüzde Kaç Peşinat Gerekiyor?

Kuveyt Türk tarafından sunulan konut kredisi alınacak evin tüm bedeline karşılık gelmemektedir. Genelde bankalar bu konuda yüzde yüz konut kredisi imkanı sunmuyor. Bu oran genelde evin eksperiz bedeline göre bakılıyor.

Örneğin alınacak olan konutun bedeli 500 bin TL ve altında olursa verilecek peşinat oranı %10 olarak kabul ediliyor ve 450 bin TL kredi veriliyor. Tabi müşterinin kalitesi ve banka politikalarına göre bu farklılıkta gösterebiliyor.

Kuveyt Türk Konut Kredisi Faiz Oranı

Bir katılım bankası olan Kuveyt Türk üzerinden konut kredisini 2022 Aralık ayı itibariyle almak isteyenlere banka kredi oranını %1,99 olarak sunuyor. Tabi bu oran sizler için yeterli olmamalıdır. Bunun yanında vade sayısına göre ortaya çıkan yıllık maliyet oranına bakmanız da önemli olacaktır. Bu orana bakmadan kredi talebinde bulunmak yerine diğer bankalar ile karşılaştırdıktan sonra talepte bulunmak sizler için avantaj olacaktır.

Kuveyt Türk Konut Kredisi Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Kuveyt Türk konut kredisine başvuru yapanların merak ettikleri detaylardan birisi bu sürecin kaç günde sonuçlanacağı oluyor. Bunun en büyük sebebi hemen ev sahibi olmak istemeleri ve diğer alıcılardan önce işlemi bitirmek istemelerinden kaynaklanıyor.

Bu süreç talep edilen miktara, talep eden kişinin durumuna ve evin durumuna göre farklılık gösteriyor. Genelde cevap süresi 3 ile 7 gün arasında değişiyor. Bu süreç tamamlandıktan sonra konut kredisi almak isteyen kişinin bankaya başvuru yapması gerekiyor. Bunun ardından hayalini kurduğunuz evin sahibi olmanız mümkün oluyor.

birevim

5 Comments

 • Faiz oranları pandemi sebebiyle düşürülmüştü, Kuveyt Türk’te de faiz oranları düştü mü?

  • Merhaba Bekir Bey,
   Pandemi sürecin hemen hemen tüm bankalar faiz oranlarında düşüşe gitti.

 • %80 oranda kredi vermesi çok iyi olmuş, bir çok banka %60-70 oranlarında veriyor kredileri.

  • Merhaba Abdullah Bey,
   Özellikle gayrimenkulde kredi verme yüzdeleri yükseldi. Bir bakıma sektörde canlanmayı sağlamak için yapıldığını da düşünebiliriz.

 • Kuveyt Türk kredi konularında müşterisini çok sıkıştırmıyor. KKB puanım çok iyi olmamasına rağmen Kuveyt Türk kredi seçeneğini sunmuştu bana.

Leave a Comment

10 + eleven =