Ocak’tan itibaren faizsiz kredi yağacak

birevim faizsiz kredi

Esnaf ve sanatkarları rahatlatacak olan 30 bin liralık faizsiz kredi dönemi “1 Ocak 2017″den itibaren başlayacak.

Hükümet, esnaf ve sanatkarları yönelik teşvik çalışmasına başladı. Esnaf ve sanatkarlar için Halkbank’tan kullandırdığı krediler için bütçeden 1.3 milyar TL faiz desteği oluşturdu. Rekor teşvikle birlikte 30 bin TL’lik faizsiz kredinin de musluğu açılmış olacak.

Yeni yıl ile birlikte esnafın kaynak sıkıntısı bitirmeyi planlayan hükümet, bu yöntemle makine, araç, ekipman ve demirbaş alımları, iş yeri tadilatı, ham madde ve ya sermaye ihtiyaçlarının karşılanması için kredi kaynağı oluşturmuş olacak.

YÜZDE 86 ARTIŞ VAR
Esnaf ve sanatkarlar, “Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri” aracılığı ile 150 bin TL’ye kadar faiz indirimli kredi kullanabiliyordu. Kullanılan kredinin faizinin üstünü ise Hazine yükleniyordu. Esnaflar için 2016 yılında faiz desteği için 700 milyon TL kaynak hazine tarafından ayrılmışken 2017 için bu tutar %85.7 artırılarak bir milyar 300 milyon TL çıkartılmış oldu.

HİÇ ALMAYANA…
Faizsiz kredi kullanmak isteyen “esnaf ve sanatkarlar” ilk başvuruyu “Kredi ve Kefalet Kooperatifleri”ne yapmaları gerekiyor. Başvuru sahibinin mali durumu göz önünde bulundurarak ve ihtiyacına göre bir limit belirleyen Kooperatif, bu talebi kredi kullandıracak olan ‘Halkbank’a iletecek. Kefalet kooperatifleri yardımıyla daha önceden “faizsiz kredi” kullanan ve ödemeleri devam eden esnaf ve sanatkarlar kredi başvurusu gerçekleştiremeyecek. Sistemin amacı da hiç “faizsiz kredi” kullanmayan esnafa destek olmak. Farklı bankalardan kredi kullanan esnaflar “faizsiz kredi”ye başvuru gerçekleştirebilecek.

ZORDA OLANLARA DESTEK VAR!
Devlet desteğini değerlendiren Esnaf ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği Başkanı Kadir Akgül, “Faizsiz kredinin faiz desteği Hazine tarafından sağlanıyor. Kooperatifler sadece faizsiz kredi imkanı sunmuyor” dedi. Akgül, devlet destekli düşük faizli kredilerin de olduğunu belirterek şunları söyledi: “Biz başvuru yapan zordaki esnafa, terör mağduru ve doğal afetten zarar gören esnaf destek olmaya devam ediyoruz.”

birevim

Leave a Comment

nineteen + 18 =