Tüm Bankaların EFT Saatleri – Güncel

birevim faizsiz kredi

Bir bankadan başka bir bankaya para göndermek isteyenler EFT işlemi ile bu amaçlarına ulaşırlar. Ancak, tahmin edilebileceği üzere EFT işlemlerinin belirli bir saati bulunmaktadır. Bir başka deyişle, gün içerisinde yalnızca belirli saatlerde para transferi yapmanız mümkündür. EFT saatleri; bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

EFT; elektronik fon transferi olarak bilinir. Bankalar arası para transferi olarak geçmektedir. Örneğin, Ziraat Bankası’ndaki hesabınızdan Vakıfbank’ta hesabı olan birisine EFT ile para gönderebilirsiniz. Ancak, aynı banka çatısında yapılan para transferi işlemlerine ise havale adı verilir. Buna ek olarak, bazı bankalar, belirli bir saatten sonra yapılan EFT işlemlerinden geç EFT adı altında ekstradan EFT ücreti almaktadır.

EFT; aşağıda bahsedeceğimiz üzere bankaların çalışma saatinde yapılmaktadır. Havale ise yedi gün 24 saat herhangi bir kısıtlama olmadan yapılabilir. Havale ile aynı banka bünyesinde para gönderme işlemi yapabilirsiniz. Buna ek olarak, EFT veya havale yapmak için para göndereceğiniz kişinin bankada vadesiz TL hesabının olması gerekir.

Bankaların Güncel EFT Saatleri Nedir?

Bir bankadan başka bir bankaya para göndermek isteyen insanlar genellikle EFT saatlerinden dolayı sıkıntı yaşamaktadır. Bu yüzden, EFT yapmadan önce bankaların güncel EFT saatlerine bakılmalıdır. EFT işlemi; ilk olarak Merkez Bankası’nın onayından geçmektedir. Ardından, beş ila otuz dakika arasındaki bir sürecin sonunda tamamlanmaktadır. EFT ve havale arasındaki farkı bilenler bu konuda sorun yaşamazlar. Bunun yanı sıra, aynı banka hesabında aynı kişinin para transferi yapmasına ise virman adı verilmektedir. Aşağıdaki listede bankaların güncel EFT saatlerini bulabilirsiniz.

  • 00 ila 17.00: Bu saatler arasında EFT işlemlerinin yapılabileceği bankalar arasında Akbank, Alternatif Bank, Albaraka Türk, QNB Finansbank, HSBC ve İş Bankası yer almaktadır.
  • 00 ila 17.15: Anadolu Bank ve Halkbank için EFT saatleri olarak bilinmektedir.
  • 00 ila 16.30: Burgan Bank’ın güncel EFT saatidir.
  • 00 ila 17.15: Garanti Bankası, Şekerbank, TEB, Türkiye Finans ve Vakıfbank’ın EFT saatleri olarak bilinmektedir.
  • 30 ila 17.15: ING Bank
  • 00 ila 17.20: Kuveyt Türk
  • 30 ila 17.00: Odeabank
  • 30 ila 17.00: ICBC
  • 00 ila 16.45: Yapı Kredi
  • 30 ila 17.00: Ziraat Bankası

Sonuç olarak, işlem yapmak istediğiniz bankayı dikkate alarak yukarıdaki saatler içerisinde EFT işlemlerini yapmalısınız. Bunun yanı sıra, her bankanı EFT ve geç EFT ücreti farklılık göstermektedir. Bu noktada, bankaların internet adreslerini ziyaret ederek ücretler hakkında bilgi alabilirsiniz.

EFT ile İlgili Olarak Bilinmesi Gerekenler

EFT ile ilgili olarak en çok karşılaşılan problemlerden birisi de yanlış hesaba EFT yapılması olmaktadır. Bu noktada, hesabın sahibiyle temas kurulmalı ve paranın iadesi istenmelidir. Hesap sahibi; parayı iade etmemekte ısrar ediyorsa dava açılabilir. Son olarak, EFT işleminin paranın karşıdaki hesaba düşmesinden evvel iptal edilmesi gerekir.

birevim

2 Comments

Leave a Comment

nine + eight =